+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Başkasının günahlarını üstlenebilirmiyiz ya da nasıl sevap bağışlarız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ankara06
  Emekli
  Reklam

  Başkasının günahlarını üstlenebilirmiyiz ya da nasıl sevap bağışlarız

  Reklam

  Başkasının günahlarını üstlenebilirmiyiz ya da nasıl sevap bağışlarız Mumsema mesela hakkını yediğimiz bir insanın günahlarını kendi üstümüze alabilirmiyiz ya da ona nasıl sevaplarımızı bağışlayabiliriz.

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: başkasının günahlarını üstlenebilirmiyiz ya da nasıl sevap bağışlarız


  Reklam


  En`am Suresi, 164. Ayet:

  De ki: "Her şeyin Rabbi o iken ben başka bir Rab mı arayayım? Herkes günahı yalnız kendi aleyhine kazanır. Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın günah yükünü yüklenmez. Sonra dönüşünüz ancak Rabbinizedir. O size, ihtilaf etmekte olduğunuz şeyleri haber verecektir.


  mesela hakkını yediğimiz bir insanın günahlarını kendi üstümüze alabilirmiyiz ya da ona nasıl sevaplarımızı bağışlayabiliriz.

  o sekilde dünyada iken hak ödenemez


  Üzerinde kul hakkı olan kişi buna nasıl ödemelidir?

  Bilinen ve ödenme imkânı olan haklar aynen ödenmeli, sahibinden de ayrıca helâllık alınmalıdır. Ödenme imkânı olup, her nasılsa sahibine ödenemeyen maddi haklar, sahibi adına, yani sevabı ona olmak üzere muhtaçlara verilmeli, sahibi için de istigfar etmelidir.

  Sahibine söyleme ve ödeme imkânı olmayan, başkasına da ödenemeyen haklar için, hakkın sahibine ve kendine çokça mağfiret dilemeli, ona kendisindeki hakkını helâl ettirmesini Allah`tan israrla istemeli ve yakarmalıdır.

  Sorularla islamiyet


 3. ankara06
  Emekli
  teşekkür ederim aydınlattığınız için

 4. rana
  Aciz Kul
  rica ederim kardesim

+ Yorum Gönder