+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'ın Rızıkların dağıtımında adaletli olma gibi bir ölçüsü var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Allah'ın Rızıkların dağıtımında adaletli olma gibi bir ölçüsü var mıdır?

  Reklam  Cevap: Allah'ın Rızıkların dağıtımında adaletli olma gibi bir ölçüsü var mıdır? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Allah'ın Rızıkların dağıtımında adaletli olma gibi bir ölçüsü var mıdır?
  tarikatsız kardeşim için değil, hem kendi nefsim için hem de diğer istifade etmek isteyen kardeşler için tekrarlıyorum:  Ey insan-ı müştekî! Sen madum kalmadın, vücud nimetini giydin, hayatı tattın, camid kalmadın, hayvan olmadın, İslâmiyet nimetini buldun, dalalette kalmadın, sıhhat ve selâmet nimetini gördün ve hâkeza.

  Ey nankör! Daha sen nerede hak kazanıyorsun ki, Cenab-ı Hakk'ın sana verdiği mahz-ı nimet olan vücud mertebelerine mukabil şükretmeyerek; imkânat ve ademiyat nev'inde ve senin eline geçmediği ve sen lâyık olmadığın yüksek nimetlerin sana verilmediğinden bâtıl bir hırsla Cenab-ı Hak'tan şekva ediyorsun ve küfran-ı nimet ediyorsun? Acaba bir adam; minare başına çıkmak gibi âlî derecatlı bir mertebeye çıksın, büyük makam bulsun, her basamakta büyük bir nimet görsün; o nimetleri verene şükretmesin ve desin: "Niçin o minareden daha yükseğine çıkamadım" diye şekva ederek ağlayıp sızlasın. Ne kadar haksızlık eder ve ne kadar küfran-ı nimete düşer, ne kadar büyük divanelik eder, divaneler dahi anlar.

  Ey kanaatsız hırslı ve iktisadsız israflı ve haksız şekvalı gafil insan! Kat'iyyen bil ki: Kanaat, ticaretli bir şükrandır; hırs, hasaretli bir küfrandır

  Ve iktisad, nimete güzel ve menfaatli bir ihtiramdır. İsraf ise, nimete çirkin ve zararlı bir istihfaftır. Eğer aklın varsa, kanaata alış ve rızaya çalış. Tahammül etmezsen "Ya Sabûr" de ve sabır iste; hakkına razı ol, teşekki etme. Kimden kime şekva ettiğini bil, sus. Her halde şekva etmek istersen; nefsini Cenab-ı Hakk'a şekva et, çünki kusur ondadır.
  Mektubat ( 286 )

 2. Tarikatsiz1i
  Emekli

  Cevap: Allah'ın Rızıkların dağıtımında adaletli olma gibi bir ölçüsü var mıdır?


  Reklam


  Tamam eyvallah ,yaz yazabildiğin kadar ama,diğer okuyucular da dahil olmak üzere bana eziyet etmeye ne hakkın var.Adam akıllı tercümesini anlaşılır halini neden yazmıyorsun da ortada ne olduğu herkes tarafından bilinmediği aşikar kalimeler ile yazmakta diretiyorsun.Adam akıllı anlaşılır sade bir türkçeyle yazabilirsin,öbür türlü harfve kelime kalabalığının ötesine geçmez bunu bilesin.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12