+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Töbe Almak ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Yüksel
  Üye
  Reklam

  Töbe Almak ?

  Reklam

  Töbe Almak ? Mumsema Selamun Aleyküm arkadaşlar,benim size bir sorum olucak umarım cevap alabilirim.Birkaç haftadır Menzil Merkez Cemaati nin sohbetlerine katılıyorum ve tövbe almak dedikleri birşey yaptık sorum bununla ilgili olucak.Sorum şu: Tövbe almak dedikleri şeyin dinimizdeki yeri nedir ? Soruma şöyle açıklık getiriyim tövbe almak nedir bilmeyenler için : İlk gittiğim hafta Vekil denen kişinin elini tutuyorsun ve söylediklerini tekrar ediyorsun söyledikleri Allahım ben günahlarımdan pişmanımım,Keşke yapmasaydım,İnşaallah birdahada yapmayacağım diyorsunuz.Ardından bir köşede Tövbenin gereklilikleri anlatılıyor size 8 koşulu var(Bilen arkadaşlar bilir.) Bu yapılanlar caiz midir?

 2. CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Cevap: Töbe Almak ?


  Reklam


  Böyle saçma şey görmedim. İbadet Allah ve kul arasındadır.

 3. rana
  Aciz Kul
  ve aleykumusselam,
  ben sahsen uygun görmüyorum. Uzak duruyorum.

  Ashabı kiramda böyle bir tevbe almak olmamıştır. İlim almak, kan tazelemek vardır. Kalbinizin rahat etmediği bir işi yapmanız gerekmez.

  Nureddin Yildiz
  SORU: Tövbe etmek icin Allah dostlarini araya katmak caiz midir? İslam’da böyle birsey var midir? (örnegin naksibendi tarikatinda oldugu gibi)

  CEVAP: Konuyu tarikatlar açısından ele almayalım. Zira tarikat ehli mümin kardeşlerimiz, böyle konularda alıngan olabiliyorlar.
  Günah irtikâb eden bir mümin, ilk fırsatta o günahtan kurtulmaya çalışmalıdır. Ramazan ayını, Kadir gecesini haccı beklemesi yanlıştır. Bir gün hatta bir saat bile beklemeden tevbe kapısına yönelmelidir. Ne Arapça dua etmesi ne abdest alması gerekmez. Tevbenin bekleyecek anı yoktur. Eğer bir salih insan ona yol gösterebiliyorsa ne güzel. Gidilecek yolu kendisi biliyorsa kimsenin aracılığına ihtiyacı yoktur. Tevbe Allah’a sığınmaktır. Allah ise kullarına pek yakındır; dua edenin duasına icabet etmektedir.
  Allah Teala kulluğunda muvaffak olmayı hepimize müyesser kılsın.

  Nureddin Yildiz

  SORU: Selamunaleykum bismillahBenim sorum Tarikatlar Dünyası sohbetiniz hakkındadır. Gaziantep’te tarikat grubu var(ismini vermeyelim) buraya mensup bazı tanıdıklarım var bunlardan bir kaçıyla konuşmalarım oldu ve bu insanlar bir yerde başı dara düştüğünde şeyhlerini çağırıp yardım istediklerini söylüyorlar ve onunda buna icabet edeceğine inanıyorlar. Ayrıca Adıyaman ilimizde bir tarikat var bilirsiniz meşhurdur. Oraya da yıllarını vermiş birinci dereceden akrabalarım var onlar da mesela rabıta diye bir ibadet yapıyorlar. Ve bizzat onların ağzından duyduğum gibi aktarıyorum .”Önce gözler kapatılıyor ve gökyüzünden bir nurun(ışığın) Kabe’nin üzerine indiği hayal ediliyor. Sonra bu ışık Kabe’den çıkıp şeyhlerinin alnına bağlanıyor. Ve daha sonra da bu ışık en son müridin alnında son buluyor.” Başka bir tane “Menzile bağlı bir mürid bir esnaf arkadaşının yanına girer ve biraz hoşbeşten sonra esnaf arkadaşın işlerinin iyi olmadığı öğrenen mürid cebinden menzil şeyhinin fotoğrafını çıkarır ve tezgahın üzerine koyar sonra ellerini açar ve o esnaf arkadaşının da ellerini açıp onunla birlikte dua etmesini telkin eder. Tabi o esnaf arkadaş bunun doğruluğundan şüphe duyar ve yapmak istemez.” Bu ve benzeri birçok örneği bulunan, benim Peygamberim Muhammed s.a.v. ile indirilen dine taban tabana zıt ameller var iken. Şimdi siz bu sohbette hakikaten birçok önemli noktaya değindiniz Allah razı olsun sizden ve emeği olan herkesten. İnancımıza göre gerçi sizin de belirttiğiniz gibi yeryüzü nimetleri mü’minler için. Fakat limuzine binmek yada sigara içmek kişiyi şirke (açık anlamda) düşürmediği bilinmekle birlikte bu yukarıda arz ettiğim, asıl iman ile tevhid ile ilgili meseleler ayrıca ümmetin ciğeri şu günlerde zorbaların perçeminde paramparça iken çorbahanelerinde/dergahlarında oturup durmalarını da katmanızı ümit ettim sohbetin ilk dakikasından altmış birinci dakikasına kadar. Allah size selamet versin ve eksiklerinizi gidersin.(cevap beklenerek yazılmamıştır sadece değerli hocamıza ulaşırsa sevinirim inşallah. ayrıca ben herhangi bir tarikata mensub değilim böyle tarikatlarada mensub olmaktan Allah’a sığınırım.ben bu sohbette sizin beni yok saydığınız bir müslüman kardeşinizim sadece) Başarı ancak Allah’tandır. Velhamdulillahi Rabbil Alemin

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Allah Teâlâ, sizi de bizi de rızası üzere olmaya muvaffak kılsın. Yüreğinizdeki yara, size ait değildir. Ümmet olarak o yaranın ağırlığı altındayız. Düşüncelerinizde aşırı olarak itham edebileceğim bir şey yoktur. Fakat ortada şöyle bir durum var:
  Tarikat erbabı kardeşlerimiz, karşılarında muhalif olarak sahabenin en âlim ismini bile bulsalar onu reddedebilirler, o derece tutucu ve inat içinde bulunabiliyorlar. Bizim konumumuz, son kararı verecek bir Kâdı konumu değildir. Kendimizi Allah’a daveti becermeye çalışan biri olarak ispat etmek istiyoruz. Bu birinci hakikattir.
  İkinci hakikat de şudur:
  Bugün tarikat üzerinden yürütülecek bir kavga, tarikatlardan önce din düşmanları tarfından izlenecek ve onların ekmeğine yağ olacaktır.
  Bu nedenle, anlayanın anlayabileceği hakikatleri gösterip gerisini idraklere bırakmayı yeğliyoruz. Temel umdeler belirtildikten sora herkes yolunu seçebilir. Sizin bu tespitinize rağmen, ‘Allah dostlarını incitmek, koyu cahil olmak…’ türünden ipe sapa gelemez bir yığın ithama da muhatap oluyoruz. Biiznillah etkileniyor değiliz ama ‘Allah’a basiretle çağırmayı’ becermemiz şarttır.
  Alakanıza teşekkür ederim. Dualarınızı beklerim.


  Nureddin Yildiz

  SORU: Ben Adıyaman menzile gittim. Çok methetmişlerdi değerli bir şeyh efendi var. Yalnız İslam’a çok afaki bakıyorlar. Namaz kılmak, oruç, zekatla falan sınırlı. Cihad yok, siyaset konuşmak yasak, namaz insanları değiştirmemiş. Ben devam etmem ne kadar doğru olur? Bulunduğum ilçedeki meclisteki insanlarla sıkıntı yaşıyorum. Şeyhi uçurma faaliyetleri, aşırı günahsız da, sen ruhunu teslim ederken şeytana o senin imanını çalmasına izin vermeyecek gibi falan. Ben diyorum ki o zaman ebu bekirler ömerler osmanlar boşuna bu kadar korkuyorlarmış, senin şeyhin kendi imanını garanti altına aldı mı diyorum? İnsanlar benden biraz soğuyor. Bu sefer sanki fitne gibi geliyorum onlara ne yapmam gerekir? Ne anlatayım? Tarikate yeni giren insanların düşüncesi şu; gavs hazretlerini gördük tövbe aldık, o bizi şeytana teslim etmez, kurtulduk. Anlatıyorum yanlış diye olmuyor anlamıyorlar. Şimdiden Allah Razı Olsun. Bir de ricam var neden Ordu’ya sohbetlere gelmiyorsunuz? Bir konferansa gelseniz daha çok dualar edeceğim size.
  CEVAP: Zikrettiğiniz konuda cevap vermemem daha uygun düşer. Sözlerimizin yanlış anlaşılıp mü’minlerin arasında fitneye neden olmamız yanlış olur. Siz zaten, önemli tespitler yapmışsınız, bana neredeyse söz kalmamış.
  Ordu’ya gelmememiz diye bir şey olamaz. Vaktimiz yettiği kadar her davet edilen yere gidiyoruz.

  Dualar edin. Allah yardımcımız olsun.


  Nureddin Yildiz


 4. İnanc
  Devamlı Üye
  Selamunaleykum ..

  Güzel kardeşim şimdi güzelce güsl abdesti alsan güzelce temizlensen kalbinde pişmanlıkla Rabbinin karşısına çıksan mı daha güzel olur yoksa el almayla tevbe mı daha güzel olur ?

 5. Yüksel
  Üye
  Açıkçası tam olarak cevabı bulamadım hala.

 6. rana
  Aciz Kul
  Ashabı kiramda böyle bir tevbe almak olmamıştır. İlim almak, kan tazelemek vardır. Kalbinizin rahat etmediği bir işi yapmanız gerekmez.
  Asahbi kiram böyle bir tevbe almak olmamayisi aslinda yeterince bir acik cevap.

  İSLAMDA TÖVBE NEDİR?


  TÖVBE  Rücu etmek, geri dönmek, pişman olmak, nedamet duymak, yaptığı
  günahı bırakıp Cenab-ı Hakk'a yönelmek.


  Asıl anlamı geri dönmek olup, tövbe kelimesinin türemişi olan
  "tevvâb" kelimesi tövbe işini çok çok yapan anlamında aşırılık ifade eden ism-i
  faildir. Yüce Allah'ın bir ismi, bir sıfatı olarak "et-Tevvâb" ise itaata
  yönelerek Allah'a dönen kişinin istediği bağışlanmayı kabul edip, o tövbekâr
  kulunu huzuruna alan ve onu affeden anlamındadır. Bu itibarla tövbe, kul
  hakkında günahlardan dönmeyi, yüce Rabb'imiz hakkında da cezalandırmaktan
  dönmeyi ifade eder, yani kul Rabb'ine döner, Rabb'i de onun bu yönelişini kabul
  eder ve onu cezalandırmaktan vazgeçer. İşte bu mânâda "et-Tevvab" sıfatı,
  kulların tövbelerini her yönelişlerinde rahmet ve mağfiretiyle kabul eden
  demektir.


  İslâm'da tövbe; birisi Allah, diğeri kul yönünden iki farklı
  anlam taşır. Allah yönünden tövbe, yapılan kötülüğü, işlenen günahı veya
  kabahati affedip bağışlamaktır. Kul yönünden, yaptığının kabahat veya günah
  olduğunu bilip, onu bırakıp terk ederek Allah'a dönmek, yani O'nun emirlerine
  uymak ve yasak ettiği şeylerden kaçınmak suretiyle Allah'a sığınarak O'ndan
  affetmesini, bağışlamasını dilemek, yaptıklarından pişman olduğunu da belirterek
  yalnız O'na yalvarmak demektir. Meselâ, bir kabahat, söz gelişi içki içmeyi sırf
  bedenine yapmış olduğu bir zarardan dolayı veya malına yahut da şerefine zararı
  dokunduğu için terk etmekte olduğu gibi, Allah rızası ve Allah korkusu
  düşünülmeyecek olursa, bu gerçek mânâda tövbe sayılmaz. Çünkü tövbe, yaptığı
  işin günah olduğunu, kusur veya kabahat olduğunu, suç işlediğini kabul etmekle
  başlar. İşte bu anlamda tövbe, bir ibadet olarak da sadece yüce Rabb'imize
  tahsis edilmelidir.


  1- Bazı alimlere göre tövbe anlayışı

  Gazâlî'ye (ö: 505/1111) göre tövbe, ilim, hâl ve fiil gibi
  sırasıyla birbirini gerektiren üç şeyin birleşmesinden meydana gelen değişmez
  ilâhî bir sünnettir.


  İlimden maksat, günahların ve büyük zararların, kul ile
  Allah'ın rahmeti arasında, Allah ile kulu birbirinden ayıran bir perde teşkil
  ettiğini bilmektedir. İnsan kalbinde ve zihninde, bunu böylece kesin olarak
  kavrayınca, yüce Rabb'ini, yani sevgili Mevla'sını kaybettiği için bir elem ve
  acı duyar. Hele kusur ve kabahat kendi tarafında ise, bu üzüntüsü elem ve
  ızdırabı daha da artacaktır. İşte Rabb'ini kaybedip O'ndan uzak kalmasına sebep
  olan bu kusur ve kabahatından dolayı duyduğu acı ve çektiği eleme pişmanlık veya
  nedamet denir.


  Bu acı ve elem kalbini ve gönlünü iyice kapladığı zaman, yeni
  bir hâl, yeni bir durum ortaya çıkar ki, bu da şimdiki, geçmiş ve gelecek
  zamanla alakalı olan bir işi, bir fiili tasarlayıp kasıt ve niyet etmektir.


  Şimdiki zamanla alakası, yapmış olduğu kabahatı hemen terk edip
  bırakmaktır.


  Gelecek zamanla alakası, kendisini Rabb'inden ayıran bu
  kötülüğü veya kabahati ömrünün sonuna kadar asla yapmamaya azimli ve kararlı
  olmaktır.


  Geçmiş zamanla alakası ise, kaybettiğini, zararlarını iyilik
  etmekle veya kâzâ etmekle telâfi etmeye çalışmaktadır.


  İşte ilim burada tövbenin birinci unsurudur ki, bundan da
  maksat imân ve yakîndir. Çünkü imân, günahların öldürücü bir zehir olduğunu akla
  gösterip kalp ve gönüle tasdik ettirir. Yakîn ise bu tasdiki daha da
  kuvvetlendirip şüpheyi ve zannı ondan uzaklaştırarak kalbe onu tam mânâsıyla
  yerleştirir. Bu imânın nuru kalpde parladığı an, orada pişmanlık ateşini yakar.
  Kalp bu iman nuru sayesinde yüce Rabb'inden ve O'nun sevgisinden uzaklaştığını
  anlayınca acı duyar ve elem çeker. Böylece tövbe eden kimsenin kalbini bu
  ayrılık ve sevgi ateşi öylesine yakmalıdır ki, bu ateşin verdiği heyecanla
  kaybettiğini tekrar elde etmeye yönelsin.


  Şu halde ilim, pişmanlık ile şimdiki ve gelecek zamanda bu işi
  yapmamaya azimli olmak ve geçmişteki zararı da telâfiye çalışmak gibi birbirini
  takip eden üç unsurdur ki, hepsine birden tövbe denir. Çok kere yalnız geçmişte
  olan bir işe pişman olmaya tövbe demişlerse de, ilim onun evveli ve öncesidir;
  kabahatı, günahı bırakıp terketmek de onun neticesidir. İşte bu manada sevgili
  Peygamberimiz, "pişmanlık tövbedir" buyurmuştur. Çünkü pişmanlık, pişman olmayı
  gerektirir ve onu neticeye götüren ilimden ve onu takibeden azim ve irade
  gücünden uzak olamaz. İlimsiz ve azimsiz pişmanlık mümkün değildir. Bundan
  dolayı tövbenin tarifinde "geçmiş hataların verdiği bir iç sancısıdır"
  denilmiştir; zira bu, yalnız içteki, gönüldeki acı ve elemle ilgilidir.


  Fahreddin er-Râzî (ö: 606/1209), "Mefatihu'l-Gayb" adlı
  tefsirinde el-Keffal'den (ö: 507/1113) naklen tövbe için gerekli olan şeyleri
  şöylece sıralıyor: 1- İşlediği bu günah olan işi veya kabahatı terketmek, 2-
  Geçmişte, yani önceden yapmış olduğu bu işten veya kabahatı terketmek, 3- Bu
  günah olan işin veya kabahatin bir benzerine asla bir daha dönmemeye azmetmiş
  olmak, 4- Bütün bu şeylerin hepsini bir daha yapmaktan korkup çekinmek. İşte
  bunların hepsi tövbe için muhakkak gereklidir." dedikten sonra sebeplerini de
  şöyle açıklıyor: "1- Terk şunun için gereklidir, zira kul günah olan o işi veya
  kabahatı terk etmezse, yapıyor demektir ki, bu durumda tövbe etmiş olmaz. 2-
  Pişmanlık şu bakımdan lüzumludur, çünkü pişman olmazsa, yaptığı işe rızası,
  gönlü var demektir. Bir şeye râzı olmak ise, çok kere onu yapmayı
  gerektireceğinden yine tövbe etmiş olmaz, 3- İşlediği günahın bir benzerine
  dönmemeye kararlı ve azimli olmak şunun için gereklidir, zira yaptığı iş
  günahtır, günaha tekrar niyyet edip azmetmek de günahtır, 4- Korkuya gelince, bu
  korku insana tövbe etmeyi emreder ve tövbe ederek bu işi kesip atmaktan başka
  yol olmadığını hatırlatır. "


  İşte Yüce Allah'ın, "Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak
  boyun büken, ahiretten korkup çekinen ve Rabb'inin rahmetini dinleyen kimse,
  inkâr eden kimse gibi olur mu? Ey Muhammed de ki, bilenlerle bilmeyenler bir
  olur mu? Doğrusu ancak akıl sahihleri öğüt alırlar" (ez-Zümer, 39/9) buyruğunu
  kanaatimizce bu manada anlamak gerekir.


  II- Müminler için tövbenin lüzumu Cenab-ı Hakk, Ey inananlar
  (müminler) hepiniz Allah'a tövbe edin ki, korktuğunuzdan emin olup umduğunuza
  kavuşasınız” (en-Nur, 24/31) buyurmaktadır.


  Bu ve benzeri ayetlerde tövbenin butun müminlere emir ve
  tavsiye edildiğini görüyoruz. Bunun sebep ve hikmetini Zemahşerî (ö: 538/1 114)
  ve ondan nakleden Fahreddin er-Râzî şöyle açıklıyorlar: "Öncelikle zayıf
  yaratılışlı kullar, Allah'ın her hususta olan tekliflerini, yani emirlerini ve
  yasaklarını kendilerine hakim olup gayret etseler bile gereği gibi yerine
  getiremezler ve böylece kendilerinin sebep olduğu kusur ve kabahatlerden de uzak
  duramazlar. işte bundan dolayı tövbe ve istiğfar etmeyi Yüce Allah inananların
  hepsine emir ve tavsiye ediyor. Tövbe edip bağışlanmayı diledikleri zaman,
  kurtuluşa ulaşıp saadete ereceklerini ümit etmelerini de öğütlüyor. "


  III- Müminlerin tövbesi nasıl olmalıdır?

  Bu konuda Yüce Allah'ın Ey müminler (inananlar) yürekten tövbe
  ederek (nasuh tövbe ile) Allah'a donün ki, Rabb'iniz kötülüklerinizi örtsün ve
  sizi içlerinde ırmaklar akan Cennetlere koysun" (et-Tevbe, 9/8) buyruğuna dikkat
  etmek gerekir.


  Bu ayette geçen (nasûh tövbe) "yürekten, ihlasla tövbe edin"
  sözlerini Zemahşerî şöyle açıklamıştır: "Tövbeyi kendilerine tavsiye edenler,
  günahları mahvedecek ve aşırılıkları telâfi edecek şekilde tövbe ederler.
  Kötülüklerden tövbe etmeleri, o şeylerin kötü olduğu içindir. Yaptığına pişman
  olmak da çok şiddetli bir şekilde üzülmek demektir. Kötülüklerden birine bir
  daha dönmemeye azmetmek de, sağılmış olan sütün hayvanın memesine dönmesi nasıl
  mümkün değilse, öylece o günaha bir daha dönmemek anlamınadır. Bütün bunları
  böylece içine sindirmek yürekten tövbe etmek demektir. el-Kelbî'ye (ö:146/763)
  göre "nasûh tövbe", kalp ile pişman olmak, dil ile istiğfar etmek, beden ile de
  onu terkederek yapmamak ve"ondan uzak durmaktır. Ayrıca pişmanlığından dönmemek
  üzere gönül rahatlığına kavuşmaktır.


  Gazzâlî'ye göre de ayette geçen "nasûh" kelimesi nasihat
  kelimesiyle ilgili bir sözdür. Her türlü şâibeden uzak olarak tam bir ihlas
  içerisinde Yüce Allah'a tövbe etmek anlamındadır.


  Ayrıca, "Hiç şüphesiz Allah hem çok tövbe edenleri, hem de çok
  temizlenenleri sever” (el-Bakara, 2/222) âyeti de tövbenin lüzum ve faydasına
  işaret etmektedir. Sevgili Peygamberimiz de bir hadisinde Tövbe eden Allah'ın
  sevgilisidir, günahlardan tövbe eden, hiç günah işlememiş gibidir" buyurmuştur.
  Tövbenin nasıl olması hususunda Hz. Ali (r.a)'den şöyle bir rivayette
  bulunuluyor: Bir gün bedevilerden biri Hz. Peygamberin mescidine girer ve
  "Allah'ım, şüphesiz ben sana tövbe ve istiğfar ediyorum" der ve namazını kılar.
  Bunu gören ve duyan Hz. Ali, adam namazını bitirince ona: "Ey kişi! Yalnızca dil
  ile sür'atle yapılan tövbe, yalancıların tövbesidir, halbuki senin bu tövben,
  tövbeye muhtaçtır" dedi. Bunun üzerine o kişi: "Ey müminlerin emiri, o halde
  tövbe nedir?" diye sordu. Bunun üzerine Hz. Ali: "Tövbe şu altı şeyle mümkün
  olur" dedi: 1- Geçmişte işlenmiş olan günahlardan pişman olmak ve yerine
  getirilmemiş farzları iade etmek, 2- Başkalarına haksızlık ve eziyet etmeyi
  bırakmak, 3- Husumet ve düşmanlığı kaldırmak, 4- Günah ve kabahatler içerisinde
  büyüyen nefsi, Allah'a olan itaat içerisinde küçültüp ona hiçliğini kabul
  ettirmek, 5- İtaatsizlik ve günah işlemenin sözde tadını çıkaran nefse, itaat
  edip günahlardan uzak durmanın acılığını da tattırmak, 6- Gülüşlerinden her
  birine bedel olmak üzere, ağlamak."


  Hâl böyle olunca, şartlarına uygun olan bir tövbe, aynı zamanda
  Allah için yapılmış bir ibadettir. Böyle olduğu için de kabûle şâyan olması
  gerekir. Nasıl ki, şartlarına uygun olarak yapılan ibadetlerin kabûlü hususunda
  tereddüde düşmüyorsak, şarlarına uygun bir tövbenin kabûlü için de tereddüt
  gösterilmemesi gerekir.


  Öyleyse Allah'a imân etmiş kişiler, bilerek veya bilmeyerek
  günah işledikleri zaman hemen Allah'a yönelip tövbe etmekten çekinmemelidirler.
  Çünkü ilgili ayet ve hadislerden anladığımıza göre Yüce Allah samimiyetle ve
  şarlarına uygun olarak yapılan tövbeleri kabul eder, kullarını bağışlar. Ayrıca,
  günahları bırakıp kendisine yönelenleri sever, zira günahkârlar için yüce
  Allah'ın rahmet, mağrifet ve kereminden başka bir sığınak yoktur. Bu bakımdan
  inananların tövbe etmekten korkmamaları, yaptıkları büyük veya küçük günahları
  için ne zaman olursa olsun, geciktirmeden hemen Rab'lerine yalvarmaları, Allah'a
  olan bu inançlarının gereği olmalıdır.


  IV- Tövbenin zamanı ve tövbe etmenin faydaları

  Günah işler işlemez hemen tövbenin gerekli olduğunda şüphe
  yoktur; çünkü Allah'ın emir ve yasaklarına karsı itaatsizlik ederek isyan
  etmenin az da olsa, imânı sarsacağı açıktır. Öyleyse, tövbenin de günah
  işledikten hemen sonra yapılması gerekir. Zira, bu suretle yüce Allah'ı hemen
  hatırlayan kimse, bu vesileyle imânına dönmüş ve onu kuvvetlendirme gayretine
  girişmiş olur. Nitekim Yüce Rabb'imiz "Onlar fena birşey yaptıklarında veya
  kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı anarlar, günahlarının bağışlanmasını
  dilerler. Günahları Allah'tan başka bağışlayan kim vardır. Onlar yaptıklarında
  bile bile direnmezler" (Âl-i İmrân, 3/135) ve "Kim tövbe edip güzel, yararlı
  işler işlerse, şüphesiz o, Allah'a gereği gibi yönelip tövbe etmiş olur"
  (en-Nisa, 4/17) buyurmaktadır.


  Görülüyor ki, kötülükleri çoğaltacak işler yapılır yapılmaz
  veya günah işlenir işlenmez hemen yüce Rabb'imizi anıp O'na yönelmemiz, O'na
  iltica edip günahlarımızı affetmesi için O'na yönelmemiz, yaptığımız bu kötü
  işlerden dolayı O'ndan utanıp korkmamız gerekmektedir. Ayrıca bu yaptığımız
  şeylerde ısrar edip direnmemek lâzımdır. Eğer böyle yaparsak, hem günahlarımız
  bağışlanır, gönlümüz rahat ve huzura kavuşur, hem de bu anlayış ve inanç
  sebebiyle başka kötü birşey yapmaktan uzak dururuz. İşte bizde hasıl olan bu
  şuur ve kuvvetli imân, bizi isyan etmekten ve tekrar günah işlemekten
  alıkoyacaktır ve böylece bir daha tövbe etmeye de ihtiyaç duymayacağız. Ancak
  Allah katında daha da yüksek derecelere ulaşmak için, şükreden bir kul olarak
  O'na sığınıp yalvaracağız. Günahın hemen akabinde tövbe edip ısrar etmemenin
  zorunlu olmasındaki fayda ve hikmetler açıkça görüldüğü gibi kısaca
  şunlardır:


  Bir defa, günahlara dalarak yüce Yaradanını unutmuş olan kul,
  tövbe etmekle Allah'ın hatırlamış ve O'nun emirlerini yerine getirip,
  yasaklarından kaçınmayı zorunlu bir vazife bilerek, bu şuur içerisinde Allah'a
  olan inancını yeniden kuvvetlendirmek suretiyle, bu inancının gereği olan iş ve
  davramşları da yerine getirmeye başlamıştır. ikinci olarak, bu kul, işlemiş
  olduğu günahlarına bakarak, "Ben Allah'ın kötü kulu oldum" düşüncesiyle
  ümitsizliğe kapılarak daha fazla günah işlemekten kurtulur, bu yeni ümit ve
  inançla Rabb'ine daha fazla bağlanıp yaklaşarak emirlerini yerine getirmeye ve
  yasak ettiklerinden kaçınmaya son derece gayret gösterir. Çünkü insanoğlu
  geleceğe dönük olan ümit ve hayalleriyle hayatını devam ettirmektedir. Bu ümit
  ve hayalleri yıkılmış bir insanın, dünyanın çeşitli dertleri ve zorlukları
  altında hayatını sürdürmesi gittikçe zorlaştığı için, ya devamlı olarak
  başkalarına zararlı olmakta veya kendi canına kıymaktadır. Pekâlâ bilinir ki,
  insanları hayata bağlayan unsurların başında ümit ve inanç gelmektedir. İşte
  tövbe eden kişi yitirdiği bu ümit ve inancını yeniden kazanarak hayata
  bağlamakta ve yaşayışında ortaya çıkan acı ve tatlı durumlara katlanma konusunda
  yerine göre sabredip, yerine göre mutlu olmasını başarabilmekte ve başkalarına
  da her bakımdan faydalı olmaya çalışmaktadır. Nitekim yüce Rabb'imiz bu hususu
  şöyle müjdelemektedir: "Onların hareketlerinin karşılığı Rab'lerinden bağışlanma
  ve içlerinde ırmaklar akan, temelli kalacakları Cennetlerdir. Böyle yapıp
  davrananların mükafatı ne güzeldir" (Âl-i İmrân, 3/136).


  Görüldüğü gibi yüce Rabb'imiz gereği gibi tövbe edenlerin
  tövbesini kabul edip onları mükafatlandıracağını, böyle davrandıkları takdirde
  yarınlarından emin ve güvenli olacaklarını, yitirdikleri ümitlerini yeniden ele
  geçireceklerini açıkça haber vermektedir. Rabb'imizin böyle bir mükafatına
  kavuşmak, insanı hayata bağlayan ne büyük bir mutluluktur.


  İste bu bakımlardan tövbe etmenin insan hayatındaki rolü pek
  büyüktür. Onu yeniden hayata bağlayan, ona ümit ve yaşama isteği veren, onu
  Allah'ına yöneltip inanç ve imânını kuvvetlendiren, onu toplum içinde, Allah'tan
  korkup Peygamberini seven ve onların istediği gibi hareket eden kullarıyla
  birlikte mutlu olarak güven içinde yasamaya sevkeden, doğru dürüst bir insan
  olarak herkesin hakkını gözeten ve kendi hakkettiğine razı olan, haksızlığa
  uğramalarına sebep olduğu kişilere haklarını iâde edip onlarla helallaşarak
  onların dostluğunu kazanan bir kişi haline gelmesi, tövbe etmesiyle mümkün
  olmaktadır.


  Yine bu cümleden olarak yüce Rabbimiz, tövbesi kabul
  edilmeyenler hakkında da şöyle buyuruyor: "Yoksa kötülükler yapıp yapıp da
  nihayet ölüm kendilerine gelip çatınca, "şimdi tövbe ettim " diyenler ile kâfir
  olarak ölenlerin tövbesi makbul değildir. İşte onlara elem verici azap
  hazırlamışızdır” (en-Nisa, 4/18).


  Bu ayetten anlaşıldığına gòre, kötülükleri işlemeye devam etmek
  suretiyle günahlarını çoğaltıp duran ve bu durumda iken ölüm kendisine gelip
  çatınca, "Yarabbi, işte şimdi tövbe ettim" diyen kimse ile inkârcı bir kişi
  olduğu halde tövbe ederek imân etmeden ölen kimseler aynı değerdedirler ve
  bunların tövbeleri Allah tarafından kabul edilmez. Bunların her ikisi de
  Allah'ın şiddetli azabıyla karşı karşıya kalacaklardır, fakat çekecekleri azabın
  derecesi belki birbirinden farklı olacaktır.


  Ölüm anı kendisine gelip çatıncaya kadar tövbesini geçiktirip
  tövbe etmeyenin kâfir olarak ölenle bir tutulması, kanaatımızca şu sebebe
  dayanmaktadır: Ölümün gelip çatması, ahiret hallerinin ilkidir. Pek kısa bir
  süre sonra ruhunu teslim edip ahirete göçecek ve iyi veya kötü bir iş yapmaya ne
  fırsatı, ne de gücü olacaktır. Bunun böyle olduğunu haber veren pek çok ayet
  vardır. Meselâ, "Onlardan birine ölüm gelince, "Rabb'im beni geri çevir, belki
  yapmadan bıraktığımı tamamlar iyi iş işlerim" der. Hayır, bu söylediği sadece
  kendi lâfıdır..." (Mü'minun, 23/99-100) buyurulmaktadır. Ayrıca: Mü'min, 40/185;
  Yûnûs, 10/90-91; Münafıkun, 63/10 ayetleri de bu mânadadırlar. Bu manada çeşitli
  hadis-i şerifler de vardır. Meselâ Ebû Eyyûb, Hz. Peygamber'den şöyle bir
  rivayette bulunuyor: "Yüce Allah kulunun tövbesini, ölüm anında boğazında
  hırıltı başlamadıkça, kabul eder".


  İşte yüce Allah, böyle bir durumda tövbeyi kabul etmeyeceğini,
  bunun dışındaki hâl ve durumlarda tövbeyi kabul edeceğini haber vermektedir.
  Öyleyse, tövbeyi geciktirmek, bu bakımdan hiç de doğru değildir. "Allah 'a göre
  şu kimseler bir tövbesi makbuldur ki, cahillikle bir kötülük yapıp hemen
  ardından dönerler..." (en-Nisa, 4/17) ayetinde belirtildiği gibi günahların
  hemen arabinde tövbe etmek inananların lehine olmakta ve böyle bir tehlike söz
  konusu olmamaktadır. Pekalâ bilindiği gibi, ölümün ne zaman ve nerede gelip
  çatacağı bizce malum değildir. Bundan dolayı tövbe konusunda acele etmek yine
  insanların yararınadır.


  Cihat TUNÇ

 7. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Nurettin YILDIZ HOCAM ne güzel ifade buyurmuşlar..... Varmı Peygamber (S.A.V.)'den başka yalnış yapmayacak birisi.....????

  Elhamdulillah, Allah Razı Olsun. HOCAM. Rana kardeşim Allah Razı Olsun.

  Şeytan Aleyyullana muhakkaktır ki; Allah-u Taala'ya giden yollar ile insanlar arasında bir yerlere oturup, tuzaklar kuracaktır.

  Peki Şeytan Aleyyullana bu tuzakları neden kuracaktır.????

  Allah-u Taala'nın Rahmet, Merhamet ve Mağfiret'inden insanların ümitlerini kesmesini sağlamak için.

  Peki biz bir rehber olmaksızın, Allah-u Taala'yı bulamazmıyız???

  Yol önünüzde, buyrun eğer iman ile ve sapmadan yolunuzu bulabiliyorsanız, bulunuz

  Bu hususda Hammadun kendisinden bir örnek olmak üzere şu yazıyı yazsın.

  Bir gün Hammadun'un kulağına Şeytan Aleyyullana şunu fısıldar. Ey Hammadun, zordur bu suale verilecek cevap ancak, sual bizden cevabını bulmakda sizdendir.

  Halbuki neme gerek o lanetullaha cevap vermek. Karar verdim cevabı, daha doğrusu kararımı net bildireceğim

  Soruda şu oldu lanetullah'tan. Sana Şeytan'la Cennette ve Rab'binle Cehennemde kalmak arasında bir tercih sunulsa, hangisine karar verirsin.???

  EY GİDİ CAHİL HAMMADUN EY. Hesapta "İMAN" ile verilen cevaba bakarmısınız????

  Seninle Cennette olmaktansa, Rab'bim'le Cehennemde olurum daha iyi.

  Öyle dalmışım ki; bu hale. Bir anda derste olduğumu dahi unutup, son anda Hocamın gözümün içine baktığını fark ettim.

  Hammadun buradamısın, diye sordu Hocam Affedersiniz İnşaAllah Hocam Burada değildim dedim.

  Öyle kaşlarını kaldırıp, çakmak çakmak kime bakardın diye sordu Hocam.

  Boşluğa bakardım Hocam

  Peki boşlukta kim vardı Evladım

  Şeytan Aleyyullana vardı Hocam

  Bizim meramızdan, kuzumuzu çalmaya teşebbüs öylemi.???? Çokmu müşküldeymiş.???? Derdi neymiş peki evladım????

  Bize bir soru verdi Cevabınıda aldı Hocam.

  Ne verdi??? Ne aldı???

  Şunu verdi hocam Sana Şeytan'la Cennette ve Rab'binle Cehennemde kalmak arasında bir tercih sunulsa, hangisine karar verirsin.???

  Peki sen ne dedin evladım.

  Seninle Cennette olmaktansa, Rab'bim'le Cehennemde olurum daha iyi. dedim Hocam.

  Kur'an-ı Kerim 83 Mutaffifin 15. Ayeti Kerime

  Diyanet İşleri : Hayır, şüphesiz onlar, kıyamet günü Rablerini görmekten mahrum bırakılacaklardır.

  Niceleri varki Hammadun, Cehennemde azap çektikçe, kendilerini yaratan Rab'be kin ve öfke kusacak ve ilahlarıyla orada yanacaklar. Kimi ilah olarak dünyalıkları ve Şeytan Aleyyullana'yı görecek ve dahi onlar kendilerini yaratan Rab'bi bilmediklerinden, göremeyecekler Sizi bu tuzağa çekmeye çalışmış lanetullah Şunu unutmaki İNS ve CİN ve dahi MİSLİ ve dahi YARDIMCILARI'nı da alsalar asla Rab'bine güç yetirebilecek değildirler.

  Peki Hammadun şimdi olsa ne cevap verirdin.????

  Seninle cehennemde olup Rab'bimi bilmemektense, Rab'bimle cennette olup Rab'bimi bilirim, daha iyi derdim hocam.

  Elhamdulillah, böylesi daha iyi evladım.

  Kendimizden bir örnek olmak üzere, bir kıssada buraya arz ettik. Bir hatamız kusurumuz olduysa o bizdendir.

  Hülasa Hocası olmayana, hoca gaybden ve kendiliğinden bulunuyor. Bunada her ne hikmetse Şeytan Aleyyullana her daim talip.

  Şeyhi olmayanın Şeyhi Şeytandır, yaşanmış bir hadisenin gereği olsa gerektir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. Yüksel
  Üye
  Arkadaşlar hepinizden Allah(c.c) razı olsun.Ben kendi kendime şöyle düşünmekteyim ; bu tövbe almak denen şeyi keşke yapmasaydım dedim yaptıktan sonra kendime sordumki haaşa biz Hristyanlar gibi günahmı çıkartıyoruz bizim aracıya ihtiyacımız yok diye düşündüm . Yanlışmı düşünmüşüm ama bir yandanda Gavs Hz. denen zatı tanımıyorum onun hakkında kötü birşey sölemek istemem onunda kendine göre bir açıklaması vardı bu tövbe almak konusunda inşaallah gün gelir ondan alırım bu sorunun cevabını hepinize tekrardan teşekkür ediyorum hayırlı geceler.

 9. Tarikatsiz1i
  Emekli
  Yüksel kardeşim,aman ha sakın ola sana çeşitli hikayeler masallar ve derlemeler ile efsane evliya hatta Gavs(dinimizde böyle bir tabir yoktur) isimleriyle tanıtılan bu kişilerin din adı altındaki tuzaklarından uzak dur.Bizim Peygamberimiz ve Rabbimiz bize yeter.Din konusunda örnek alınacak kişiyi Rabbimiz Kitabullahta bildrmiş.Gerisi hikaye ve zırvadan öteye geçmez.Gavs denilen kişiyide bir gün mersedesinden inerken yakaladın yakaladın yoksa randevu akman uzun yıllar sürebilirSen bırak o grup cmaat ya da tarikat savsatalarını,aslına ,özüne hakkına yönel kurtuluşla erersin bi iznillah.

 10. islamyolu
  Emekli
  Asahbi kiram böyle bir tevbe almak olmamayisi aslinda yeterince bir acik cevap.
  Allah aşkına nereden biliyorsunuz Ashabı kiram tövbe almamıştır diye hem ayetten hemde Hadisi şeriflerden delillerimiz vardır.

  tövbe almak o şeyhe gidip tövbe etmek değildir. Bilakis o büyük Allah dostunu Allaha ettiğin tövbeye şahit etmendir.

  kaynağımız budur

  Ashabdan sahabelerde, bir suç işlediklerinde Hemen RasulAllah s.a.v koşar;

  -Ey Allahın Rasulü, Biz Şöyle Şöyle Hata işledik..bizim için Allaha Dua ette Mağfiret indirsin derlerdi..

  (Sahih-i Buhari,Müslim Aff_44,Kütübi sitte)


  ayetten delilimiz.

  Biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve Rasul de onların bağışlanmasını dileseydi, elbette Allah'ı affedici, merhametli bulurlardı. (Nisa 64)

  Alimlerimizde Peygamber varislerimizdir. Allah yanında değeri olan birisi Kamil bir şeyhse mürşitse gidilir. onu şahit ederek Allaha Tövbe edilir. Yoksa Tövbe haşa Kesinlikle şeyhe Tövbe edilmez. Tövbe sadece Allaha edilir.

  durum anlaşılmıştır inşaAllah. ayet ve hadisi şerif açıkça gösteriyor ki Sahabelerde suç işllediklerinde Peygambere gidip Tövbe ederlerdi

  bilip bilmeden sahabelerde böyle birşey yapmamıştır demeyin. Tövbe almak vermek ne anlama eliyor onu ilk başta öğrenelim.


 11. rana
  Aciz Kul
  O (s.a.v.) Allah Resulüydü, seyhi Onunla bir tutmak sacmaliktir.

  Önce O vermis oldugunuz ayetin bir tefisirini okuyun derim.
  Nisa Suresi 64. Ayet, Seyyid Kutub

  "Eğer onlar nefislerine zulmettiklerinde sana gelerek Allah'tan af dileselerdi ve Peygamber de onlar adına af dileseydi, Allah'ı tevbeleri kabul edeci ve merhametli olarak bulacaklardı."
  Yüce Allah her zaman tevbe edenlerin tevbelerini kabul eder. Allah yanlış yoldan dönenlere karşı her zaman merhametlidir. Bu ayette O, bize bu sıfatlarını tanıtıyor ve kendisine sığınanların, günahlarından dolayı af dileyenlerin tevbelerini kabul edeceğini, üzerlerine merhametini yağdıracağını vaadediyor. Bu ayetin kapsamına ilk girenlerin önünde Peygamberimize kendileri adına af dilemesi fırsatı vardı. O fırsat geçti. Fakat yüce Allah'ın kapısı sürekli açık ve O'nun vaadi her zaman geçerlidir. Hiçbir zaman ne bu kapı kapanır ve ne de vaadin süresi dolar. O halde isteyen gelsin, azmeden öne atılsın.
  ..."


  ayrica tevbenizi baskasini sahit tutmayin diye hadisler var..


  (Her mümin affedilir, ancak günahını başkalarına açıklayanlar hariç) buyuruldu. (Buhari)

  (Kim, dünyada günahını gizlerse, Allahü teâlâ da, kıyamette o günahı herkesten saklar.) (Müslim)

  (Bir günaha düşen, Allah’ın örtüsünü, onun üzerinde bulundursun!) (Müslim)

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "İşlediği günahları açığa vuranlar dışında, ümmetimin tamamı affedilmiştir. Bir adamın, gece kötü bir iş yapıp, ALLAH onu örttüğü halde, sabahleyin kalkıp:

  Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle yaptım", demesi, açık günahlardandır. Oysa o kişi, Rabbi kendisinin kötülüğünü örttüğü halde geceyi geçirmişti. Fakat o, ALLAH'ın örttüğünü açarak sabahlıyor."


  Hadis-i Şerif [Buhârî, Edeb 60]


  Açıklamalar

  Bir günah işlemek, bir kusur ve hata yapmak, sevilmeyen, arzu edilmeyen ve sahibine de hiçbir kıymet kazandırmayan, sadece kötü görülmesine ve bayağı sayılmasına vesile olan bir haslettir. Durum böyle iken, gizli kapaklı bir yerde işlediği ve ALLAH'tan başkasının bilmediği, ALLAH'ın da örttüğü bir günahı faziletmişcesine ortaya döken ve başkalarına anlatan bir kimse, ALLAH tarafından affedilme şansını kaybetmiştir.

  Günah ve kusurlarını başkalarına anlatanlar, ALLAH'ı, Resûlünü ve salih amel sahibi mü'minleri hafife almış, kötülüklerini iyilik, günahlarını sevap, bayağılıklarını fazilet saymış olurlar. Bu ise, en az işledikleri günah seviyesinde bir pervasızlıktır. Oysa günah işleyen bir kimsenin, hiç olmazsa onu gizli tutması, kendisini aşağılanmaktan kurtarır. Aksi takdirde açıkladığı günah eğer bir cezayı gerektiriyorsa cezalandırılma-sını, cezayı gerektirmiyorsa kınanmasını icab ettirir. Bir kimse, dünyada işlediği bir günahı utanarak gizlerse, ALLAH'ın kendisini kıyamet gününde rüsvay etmemesi umulur.


  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Kişinin, gizli olarak işlediği bir günahı açığa vurmaması, ALLAH'ın onu affetmesine vesile olur.
  2. İşlediği günahı başkalarına anlatan ve bunu bir meziyet sayanları ALLAH affetmez.
  3. Gizli işlenen günahları açığa vurmak, başkalarına anlatmak, ALLAH ve Resûlünü hafife almaktır.
  4. Gizli işlediği günahları açığa vuranlar, eğer bu günah cezayı gerektiriyorsa cezalandırılırlar. Çünkü açığa vurmak itiraf sayılır.

  [Riyazü's-salihin Tercüme ve Şerhi - İmam Nevevi]


 12. islamyolu
  Emekli

  Reklam


  rana o tefsir ne alaka şimdi. tefsirde birşey yok açıklanacak. ayrıca Seyyid Kutub benim için bir delil olmaz. bana fahrur raziden bana , Taberiden , bana gerçek ehli sünnet alimlerin tefsirlerini getir..

  açıkça sahabeler günah işleyince koşup Rasulullaha gidip tevbe edyorlardı. şimdi Peygamberimiz vefat etmiş diyorsun. o zaman sen o AYetin hükmünü kaldırdın. yani daha o ayet hiç birşeyde delil sayılmaz demeye getiriyorsun.

  ayrıca o Peygamberdi diyorsun.

  O (s.a.v.) Allah Resulüydü, seyhi Onunla bir tutmak sacmaliktir
  yani bunu diyorsun. Tövbe haşa kimse bir tutmaz .

  bende sana diyorum ki Peygamber vefat etti o zaman sünnetten çok şey eksik kalır.

  birde demiyor mu benden sonra peygamber gelmeyecek ama benim alimlerim isreailoğullarının peygamberleri gibidir diye. daha onlarca hadis var.

  Siz diyorsunuzki duada aracı istenmez bende delil getiriyordum. Bak peygambere gidip sahabeler tevbe alıyorlardı. bu sefer de o peygamberdi diyorsunuz bu kadar laf cambazlığı olmaz ki. siz dememişmiydiniz Sahabelerde öyle birşey yapmamıştır diye.

  hem hadis ayet istiyorsunuz ayet hadis getiriyorum bu seferde o Peygamberdi diyorsun. Peygamber olmadan ayet hadis nasıl okunsun onu anlamıyorum. kendi içiniizde çelişiyorsunuz.

  Ayrıca sizler Allah dostlarından irtibatı koparmışsınız. tek başınıza dua ederseniz tövbe ederseniz edin. ama Gidipte bir Allah dostundan dua isteyene de karışmayın.

  ayrica tevbenizi baskasini sahit tutmayin diye hadisler var..


  bak bu hadisleri bu şekil anlayarak Yukarıdaki getirdigim ayetle çeliştirdiniz. ve hadisle..

  gidip şeyhe ben şu günahı işledim bu günahı işledim demiyorsun. ondan dua istiyorsun. ya efendi hazretleri diyorsun bana dua et Allah beni affetsin.

  Annenizden babanızdan isteyince birşey olmuyorda bir Allah dostundan isteyincemi oluyor hiç aklım almıyor sizleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
tövbe almak caiz mi,  Nureddin Yıldız tövbe almak,  tövbe almak ilk olarak,  tövbe almak yanlıstır,  gavs hz tövbe almak,  seyda hazretleri tövbe alma,  tovbe almak ne demek