+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuranı Kerim üstüne zorla yemin ettirildim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. MusaKaan
  Üye
  Reklam

  Kuranı Kerim üstüne zorla yemin ettirildim

  Reklam
 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Kuranı Kerim üstüne zorla yemin ettirildim


  Reklam


  Soruda açıkladığınız durumlarda yemin edilir, sonra da bu yemin bozulmak istenirse, mesela "Annemlere gitmeyeceğim." diye yemin ederse, sonra da haklı olarak gitmek gerekir ve yemini bozarsa, on fakiri birer gün doyuracak meblağı veya yiyeceği kefaret olarak onlara verirsiniz. Buna gücünüz yetmezse, üç gün kefaret oruç tutarsınız.
  Yemin konusunda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:
  "Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek, yahut onları giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç günoruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin kefareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide, 5/89).
  Kefaret olarak maddi gücü yetmeyenler oruç tutacak, maddi gücü olanlar ise âyette sayılan iyilikten birini yapacaklar; hangisini yapacaklarını seçme konusu da yükümlülere bırakılmıştır.

  Yazar: Sorularla İslamiyet


 3. MusaKaan
  Üye
  Çok teşekkür ederim Allah Razı Olsun

+ Yorum Gönder
zorla kurana el basma