+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralaması? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mvx
  Üye
  Reklam

  Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralaması?

  Reklam

  Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralaması? Mumsema Selamun Aleyküm, Allah(c.c)'nin rahmeti ve bereketi üzerinizde olsun.

  Namazda fatihadan sonra zammı sure okuyoruz. Ben ilk rekatta fil suresini ikinci rekatta kureyş suresini okuyorum. Bu sıralamaya uygunmudur?

  Eğer 2 rekattan fazla bir namaz ise (yatsı namazı gibi) o zaman üçüncü rekatta tekrar fil ve dördüncü rekatta tekrar kureyş okuyorum. Böyle yapmakta bir mahsur varmıdır ? Geri dönmüş mü sayılırım? Her rekatta farklı bir sure mi okumak gerekiyor?

  Birde sürekli olarak bu sıraya uyuyorum diğer sureleri namazda okumuyorum. Acaba bu namazı bozar mı ?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralaması?


  Reklam


  Sıralama doğru.
  Yatsida 3. Ve 4. Rekatlarda süre okunmaz.

 3. Mvx
  Üye
  4 rekatlık derken sünnetleri kasdetmiştim..

 4. imam
  Üye
  Hanefi mezhebine göre, yatsı ve ikindi namazlarından önce kılınan 4 rekatlik sünnetlerde sadece 3. ve 4. rekatlarda zammı süre okunur.
  Sıralama sünnettir, yaptığın sünnetler sevap kazandırır ama namaz bozulmaz.

  Kardeş mutlaka Kuranı öğren/ezberle ve bir ilmihal oku.

 5. Mvx
  Üye
  Ben her rekatta zammı sure okuyorum. Örneğin öğle namazının ilk 1. rekatında fil 2. rekatında kureyş okuyorum. 3. Rekatında tekrar fil ve 4. rekatında tekrar kureyş okuyorum. Bu yanlış bir hareket midir ?

 6. Mvx
  Üye
  Benim kafam çok karıştı Allah rızası için bilgili bir üye 15dakikasını ayırıp bana ayrıntılı bir şekilde yazabilirmi. Örneğin:

  Sabah namazının ilk 2 rekat sünnetinde fatiha+zamm-ı sure okuyacaksın.

  Öğle namazının ilk sünnetinde bütün rekatlarda fatiha+zamm-ı sure okuyacaksın veya şu rekatlarda okumayacaksın gibisinden. Birde bi üstteki soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim..

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  nasıl sadece 3.ve 4.rekatta okuyor.ilk defa duydum bunu sizden

 8. Misafir
  zammı sure okunurken kur'an daki sıralaması önemli mi? (örneğin; öğle namazının sünnetinde 1.rekatta fil; 2. rekatta;kureyş; 3.rekatta maun; 4. rekatta kevser..

+ Yorum Gönder
namazda fatihadan sonra okunacak sureler