+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda ayet tekrarlama caiz midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. engin86
  Üye
  Reklam

  Namazda ayet tekrarlama caiz midir ?

  Reklam

  Namazda ayet tekrarlama caiz midir ? Mumsema Namazda ayet tekrarlama caiz midir ?

  Kabe İmamı'nın bir kaç Kıraat'inde denk geldim.Surelerde bazı ayetleri ve bazı kelime gruplarını tekrarlıyor.Bu caiz midir acaba ?

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Namazda ayet tekrarlama caiz midir ?


  Reklam


  Bir kimse namaz kılarken aşırı derecede bir hata ile Kur'an okuduktan sonra, dönüp sahih şekilde okusa, namazı caiz olur. Ancak ayetleri doğru okuduğu halde tekrarlamak mekruhtur.

  Deniliyor ki, bir namaz birçok yönlerden sahih olduğu halde, bir yönden bozuk olsa, ihtiyat olarak bozulduğuna hüküm verilir. Bundan kıraat hususu müstesnadır; çünkü bunun üzerinde çoğunluk bakımından düzgün okuma güçlüğü vardır. Onun için sıhhat yönü tercih edilir.

  Namazda iken Kur'an-ı Kerim'i tecvitsiz okumak namazı bozmaz. Namazda yapılan bazı hataların namazı bozmadığını ifade edelim. Özellikle birbirne benzeyen harfleri karıştırmak namazı bozmaz. Bununla beraber namazdaki sureleri ve duaları tecvitli okumak en güzelidir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. engin86
  Üye
  Peki Kabe İmamı neden mekruh bir iş yapıyor ki ? Onlarmı yanlış biliyor acaba yoksa bizmi ? Ya da bizmi çok sıkıyoruz kendimizi bu işlerde yoksa onlar çok mu gevşek.Bunu çözemedim hala.Bence Peygamberimiz her türlü ibadet ve işlerde bizim aman oldu mu yada kabul oldumu diyenlere bu tarzda çok sıkı yaklaşmıyordu.

  Örneğin abdest alırken illa uzuvları 3 defa yıkamak diye birşey bana pek mantıklı gelmiyor.En az üç kere yıkayıp iyice yıkandığından emin olmak için 3 defa denmiş olduğunu düşünüyorum.Yani başka birisi 3 'ü 4 yapınca abdest olmadı deyip baştan yapabiliyor.Bunları aşamadık halen.Orta yolu bulamıyoruz.Kim ne dese düşünmeden kulakları tıkayıp inanmak mecburiyetinde olmak beni üzüyor açıkçası.

 4. islamyolu
  Emekli
  Peki Kabe İmamı neden mekruh bir iş yapıyor ki ? Onlarmı yanlış biliyor acaba yoksa bizmi ? Ya da bizmi çok sıkıyoruz kendimizi bu işlerde yoksa onlar çok mu gevşek.Bunu çözemedim hala.Bence Peygamberimiz her türlü ibadet ve işlerde bizim aman oldu mu yada kabul oldumu diyenlere bu tarzda çok sıkı yaklaşmıyordu.
  kardeş Kabe imamı mekruh işlemiyor. çünkü aynı rekatta geriye dönüp okuyor. Eğerki ikinci rekattada aynı sureyi okusaydı veya ayeti o zaman mekruh olurdu..
  hem kabe imamı belki Hanbeli dir. Belkide ehli sünnet dışı Vehabi dir. yani o o şekil okuyor diye bizlerde okuyacagız diye birşey yok. Çünkü mezhebin müsade vermiyorsa okuyamazsın. Başka mezhepte caiz olmayan birşey diğer mezhepte caiz olabiliyor.  Örneğin abdest alırken illa uzuvları 3 defa yıkamak diye birşey bana pek mantıklı gelmiyor.En az üç kere yıkayıp iyice yıkandığından emin olmak için 3 defa denmiş olduğunu düşünüyorum.Yani başka birisi 3 'ü 4 yapınca abdest olmadı deyip baştan yapabiliyor.Bunları aşamadık halen.Orta yolu bulamıyoruz.Kim ne dese düşünmeden kulakları tıkayıp inanmak mecburiyetinde olmak beni üzüyor açıkçası.

  abdestte uzuvları 1 kere yıkamak Farzdır. 3 kere yıkamak Sünnettir , 4 kere veya 5 kere veya daha fazla yıkamak sünnete Muhalefettir yani Bidattır. Abdest farzlarını sadece yapsan da alırsın yani abdestin olur. sünnetlerinide yaparsan Abdestin daha sıhhatli olur. vesvesede kalmaz içinde.

  eğerki abdestte kolları yüzü vs 3 yerine 4-5 kere yıkarsan yine abdestin olur abdestin olmaz diye birşey yok. Ama sünnete muhalefet etmiş olursun.


  yani özetle. Abdest uzuvlarını 1 kere yıkamak Farzdır. yaparsan namazın olur , sünnet sevabından mahrum kalırsın.

  abdest uzuvlarını 3 kere yıkamak tam sünnete uygun bir abdesttir. Sevabınıda alırsın.

  Yani milletimiz dikkatli olmalı 3 defa yıkamalıdır abdest uzuvlarını. Peygamberimizin sünnetine sarılmamız lazım.

 5. ravza seyda
  Devamlı Üye
  hem bazıları imamın nefesi yetmemesinden dolayı durakladıktan sonra tekrar baştan almasınıda ayet tekrarı sanabiliyor.hem bize kadar onu eleştirecek çok kimse vardır,ilim sahibi büyük zatlar.böyle mevzulara takılmak yerine 'ben nasıl rabbimi razı eden bi kul olabilirim'lere takılmak çok daha fayda getirecektir

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kıraatin daha etkili olabilmesi için de yapılıyor olabilir ayetin manasına göre, ALlahu alem.

 7. Misafir
  Nazamazda takılma neden oluyor yardım ?

 8. Misafir
  Kabe imamının arkasındayken duyduysanız inanın. Yoksa şohw okuyuşları namazda okumuş gibi montaj yapıyorlar. Görüntüde namaz kılanların olması sizi aldatmasın.

+ Yorum Gönder
namazda ayeti tekrar etmek,  namazda tekrarlamak,  namazda sureleri cok tekrarlamak,  namazda surelerin ayetlerini tekrar etmek