+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kısasa Kısas Hakkında ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kurşun
  Üye
  Reklam

  Kısasa Kısas Hakkında ?

  Reklam

  Kısasa Kısas Hakkında ? Mumsema Merhaba değerli abilerim ablalarım.

  Yaşım 15,yaşadığım yer fazla tekin bir yer değil yani hep cahil kendini bilmeyen kavga dövüşlü bir ortam var yaşadığım yerde.

  Okulda da var tabiki böyle ortamlar var.Okulda bana ve arkadaşlarıma sataşıp,para vs. isteyen ve eğer vermezsek paramızı bize haksız yere vuran tekme yumruk vs. atan insanlar var ama tabi biz korkumuzdan birşey yapamıyoruz ceplerinde bıçakla sopayla gezen birsürü böyle kişi var,yani okulda dövebileceğim birisi olsa bile sinirim geçince birşey yapamıyorum elimden gelmiyor içim elvermiyor o anda istesem vurabilirim yada o kişiyle dövüşebilirim ama yinede ben bana birşey olur diye korkuyorum yine haksız taraf biz oluyoruz hem Peygamber efendimiz A.s'ın bir sözü geliyor aklıma "canı yanan sabretsin can yakanda yanacağı günü beklesin" sözü aklıma geliyor ve ezilen taraf biz oluyoruz,kısasa kısas konusunu okudum fakat orda öldürmeye kalkan yazıyor,ama dediğim gibi paralarımız vs. alınmaya çalışılıyor ve kendi sınıf arkadaşlarım bir tanesi bana durduk yere falan vuruyor genellikle insanların arasında bende birşey yapamayınca yani içim elvermiyor aslında vurabilirim ondan güçlüyüm ama elim gitmiyor işte neyse uzattım konuya gelelim böyle arkadaşıma birşeyde yapmak istemiyorum ama eğer kişi bana vurursa yada zorla birşeyimi almaya çalışırsa eğer bende kavgaya girersem sorumlu ben mi olurum,sonra karşılık vermezsem başıma çıkıyorlar daha fazla ozaman laf bile edemiyorum karşılık versem sorumlu ben olurmuyum lütfen sorumu cevaplarsanız sevinirim.


 2. okan çolak
  Üye

  Cevap: Kısasa Kısas Hakkında ?


  Reklam


  kendini koruma hakkın var kardeşim ama güçün yetmiyorsa daha büyük kişiden yardım al

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Hoş geldin kardeş.
  Kişinin kendini zalimden savunma hakkı var.
  Dinine, Canına, Malına, Namusuna ve Aklına zarar veren kişiye engel olabilir/almalıdır.
  Hakkınızı aramazsanız, hakkınızla birlikte şerefinizide kabedersiniz. (Hz. Ali -kv)
  son olarak; Bu savunma, şikayet ederek engellenebilirse, fitne çıkmaması için daha uygundur.

 4. rana
  Aciz Kul
  Aynen mum hocaya katiliyorum.
  Bencede en güzeli sikayet etmek, cünkü bu zülme karsi gelecek güce sahip olmayan kardeslerde vardir, o nedenle en güzeli birlik olup sikayet etmek.

+ Yorum Gönder