+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurandaki 114 sürenin ismini kim koymuştur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Candle
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kurandaki 114 sürenin ismini kim koymuştur?

  Reklam
 2. AmeS
  Devamlı Üye

  Cevap: Kurandaki 114 sürenin ismini kim koymuştur?


  Reklam


  Kuran'daki Surelerin Adını Kim Koydu..?

  Surelerin ismi vahiy ile konulmuştur.
  Elmalılı tefsirinde bakın

 3. Muhammed
  الله اكبر
  kurandaki surelerin isimlerini kim koymuştur

  Bu konuda iki görüş bulunmaktadır. Birinci görüşe göre surelerin isimleri Allah (celle celaluhu) tarafından verilmiştir. Cebrail (a.s.), surelerin isimlerini Efendimiz’e (s.a.s.) indirmiş, Efendimiz de (s.a.s.) bu isimleri sahabeye bildirmiştir. Diğer bir görüş ise -Suyutî’nin “itkan” adlı eserinde geçtiği üzere - Efendimiz (s.a.s.), surenin ismini koymuş vahiy de daha sonra Efendimiz’in (s.a.s.) koymuş olduğu bu ismi takrir etmiştir. Her iki durumda da konulmuş olan isimler, bugün bildiğimiz meşhur isimlerdir.

  Bununla beraber, Kur’an’daki bazı surelerin birden fazla ismi vardır. Bu konuyu açıklama sadedinde âlimlerimiz sadece Efendimiz’in (s.a.s.) değil Sahabe Efendilerimizin hatta Tabiîn imamlarının da surelere isim verdiğini söylemişlerdir. Ancak bugün meşhur isimleriyle bildiğimiz sureler, ya bizzat Allah (celle celaluhu) tarafından isimlendirilmiş ya da Efendimiz (s.a.s.) tarafından isimleri konup daha sonra Allah katından bu isimler teyid edilmiştir.

+ Yorum Gönder
surelerin isimlerini kim koydu,  sure isimlerini kim koymuştur,  kurandaki surelerin isimlerini kim koymuştur,  kuran sure isimlerini kim koydu,  sure isimlerini kim belirledi,  kurana kuran ismini kim vermiştir