+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınlarla Konuşmak Haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pars06
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kadınlarla Konuşmak Haram mı?

  Reklam
 2. Farah
  Üye

  Cevap: Kadınlarla Konuşmak Haram mı?


  Reklam


  Abartmayın lütfen. Başbaşa kalmadıkça ve yanlış anlaşılacak şekilde konuşmayıp adabınızı takındıkça neden günah olsun? Kadın tesettürsüzse bakmanız günah o ayrı.

 3. pars06
  Devamlı Üye
  Tesettür dediğiniz açık giyinmekmi yoksa baş örtüsü mü?(Mesela baş örtüsüz sınıf arkadaşımıza bakabilirmiyiz)

 4. BİR kul
  Üye
  arkadaşım eğer sınıf arkadaşının avret yerleri açıksa bakmak çok büyük günah ve harramdır ama konuşmak günah deildir ne demiş atalarımız insanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa yardım ettiysem ne mutlu bana

 5. pars06
  Devamlı Üye
  Sadece kolları ve başı açık.

 6. Farah
  Üye
  Sadecesi olmaz ki bu işin, tesettür sınırları Kur'an'da belli. Ama o da günah yükleniyor sizden çünkü kapansa onu görüp günaha girmeyeceksiniz. Bu yaptıkları kul hakkı.

 7. pars06
  Devamlı Üye
  Yüzüne bakmadan mı konuşmalıyım yani?

 8. rana
  Aciz Kul
  ve aleykumusselam,


  Harama bakmanın derceleri vardır. Şehvetle bakmakla şehvetsiz göze çarpması arasında çok fark vardır. Göze çarpan haram görüntülerde insanın sorumluluğu yoktur. Ama dikkatlice ve şehvetle bakıldığında günah işlenmiş olur.

  Aynı şekil okuldaki bir bayanın sorduğu soruya cevap vemek veya bir mesele hakkında yalnız kalmamak şartıyla konuşmak caizdir. Ancak bu bir maslahata binaen olmalıdır. Aksi takdirde caiz olmaz.

  sorularla islamiyet
  İslâmiyet kişiyi fitne ve fesada sürükleyen görüntü, davranış ve hallere karşı koruyucu tedbirler alır. Çünkü İslâmda insanın safiyet ve vakarının muhfazası ve bozulmaması esastır. Bu tedbir ve koruma hem erkek için, hem de kadın için eşit seviyede düşünülür.

  Diğer yandan insana verilmiş olan özellik, kabiliyet ve farklılıklar bir başkasının vebal altına girmesine sebep olmamalı, yanlış duygulara kapılmasına meydan vermemeli, nefsini azdırmamalıdır.

  sorularla islamiyet


 9. dr.şeriati
  Üye
  konuşmanı gerektirecek bir durum varsa konuşursun da eğer bir işin yoksa ve konuşmak zorunda değilsen niye konuşasın ki? buna rağmen muhabbet olsun diye konuşuyorsan kusura bakma niyetin bellidir o zaman, kimse öyle bir durumda kendini temize çıkarmaya kalkmasın. vesselam.

 10. pars06
  Devamlı Üye
  Yok amacım o değil birşey sorarsa vb.

 11. Misafir
  Nikahı düşen kadınlarla erkeklerin gereksiz yere konuşmaları caiz değildir.

+ Yorum Gönder
kadınlarla konuşmak haram mı,  kadınlarla konuşmak günah mı,  kadin soru sordugunda cevaplamak harammi