+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir tutam'dan daha kısa olan Sakal? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bir tutam'dan daha kısa olan Sakal?

  Reklam

  Bir tutam'dan daha kısa olan Sakal? Mumsema Bir tutam'dan daha kısa olan Sakal?
  Esselamun aleykum v..v..
  Bir tutam'dan daha kısa olan Sakalın Dinimizde yeri nedir?bu şekilde de sevapmı?

 2. çiçek ammo
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir tutam'dan daha kısa olan Sakal?


  Reklam


  Sünnet olan sakalin bir tutam olmasıdır.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  bir tutamdan az bile olsa sakal günaha girmekten kurtulmuş oluyorsun fark bu yani

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır?


  İslâm âlimleri sakalı bırakma ölçüsü olarak bir tutamdan fazlasının kesilmesini ifade ederler. Hz. Ömer, sakalını uzatmış birini görerek bir tutamdan fazlasını kesmesini söylemiştir. Ebû Hüreyre gibi büyük bir Sahabî de (r.a.) sakalını tutar, bir tutamdan fazlasını keserdi. Abdullah bin Ömer'in de aynı şekilde hareket ettiği rivayet edilmektedir.

  Fıkıh kitaplarımızda ifade edildiği gibi, sakalın kâmil mânâdaki şekli «arız» denilen yüzün iki tarafı ile çenede bırakılmasıdır. Şayet sadece çenede sakal bırakılsa
  sünnet yerine gelmiş olmaz.

  Sakal bırakmakta ve diğer
  sünnetleri işlemekte mü'minin esas niyeti Peygamberimize uymak ve onu taklit etmektir. Bir Müslümanm gayesi, mümkün olduğu ölçüde sünnet-i seniyyeye her yönüyle uymaktır. Fakat buna muvaffak olmak ancak «ehass-ı havas» denilen bazı mümtaz şahsiyetlere mahsustur. Yalnızca müçtehid ve velî mertebesine varan zatlar bu sınıfa girer. Fakat herkes sünnetin tamamını yapamasa da, taraftarolmak, kabul etmek ve hâlis bir niyetle de yapmaya gayret göstermek mecburiyetindedir. Ancak bu niyet ve kararlılık içinde olmakla beraber, daha başka maslahatlar icabı olarak bazı sünnetleri yapmayanları ve yapamayanları çok büyük bir günaha girmiş gibi suçlamaya ve tahkir etmeye, küçük görmeye de hakkımız yoktur.

  Sünnet ölçüleri dışında bırakılan sakala bidattır denilmez. Ancak sünnet olan ölçüler dışındaki sakal şeklini sünnettir diye iddia etmek bidattır.
  SİE


 5. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah cc razı olsun

+ Yorum Gönder