+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı bilerek kılmamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. wolfteam99
  Üye
  Reklam

  Namazı bilerek kılmamak

  Reklam

  Namazı bilerek kılmamak Mumsema Selamün Aleyküm

  Ben bilerek namaz kılmadım.Evde kılamazdım o yüzden namaz kılmadım. Şimdi bir önceki namazı kılabilir miyim?

 2. leventtanju
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazı bilerek kılmamak


  Reklam


  Bilerek kilmadiysan cok fena olmus vallahi ne desem bende bilmiyorum ama suanda hangi namaz girdi ise onu kilmalisin ve bir gecen namazi kaza etmelisin aslinda tum kacirdigin namazlari kaza etmen farzdir kardesim..

 3. Muhasibi
  Editör
  Kazasını kılıp Allahtan af dilemelisin...

 4. bassedas
  Üye
  özel mesaj gönderemediğim için buraya yazdım.

  konuya cevap yazmıştım. aynı tip soruya mumsemanın verdiği cevabın linkini eklemiştim cevap olarak. mesajım silinmiş.

  elbet bir sebebi vardır, sorgulamıyorum silinmesini. yalnız silinmeden önce cevabıma teşekkür edilmiş. bir mesajınız var diye sayfamın üstünde habire yazıyor. teşekkür edilen mesajım silindiğinden dolayı göremediğim için 1 mesajınız var yazısı hiç gitmiyor.

 5. wolfteam99
  Üye
  Tüm cevap veren herkesten ALLAH razı olsun .Çok teşekkür ederim.

 6. bassedas
  Üye
  özel mesaj gönderemediğim için buraya yazdım.

  konuya cevap yazmıştım. aynı tip soruya mumsemanın verdiği cevabın linkini eklemiştim cevap olarak. mesajım silinmiş.

  elbet bir sebebi vardır, sorgulamıyorum silinmesini. yalnız silinmeden önce cevabıma teşekkür edilmiş. bir mesajınız var diye sayfamın üstünde habire yazıyor. teşekkür edilen mesajım silindiğinden dolayı göremediğim için 1 mesajınız var yazısı hiç gitmiyor.

 7. mesut99a
  Üye
  Kardeşim ilk olarak namazın amacı :
  "Sabır ve namazla yardım dileyin: Bu, tam bir sığınma duygusu içinde yürekten Allah'a yönelenler dışında herkes için zor bir iştir,"(Bakara 45)
  "SANA vahyedilen bu ilahî kelâmı [başka insanlara] ilet, ve namazında dikkatli ve devamlı ol: çünkü namaz [insanı] çirkin fiillerden ve akla ve sağduyuya aykırı olan her türlü şeyden alıkoyar; Allah'ı anmak gerçekten en büyük [erdem ve iyilik]tir. Allah bütün yaptıklarınızı bilir."(29/45)
  Ayetlerde de geçtiği gibi namazın amacı: Allahı anmak, Allah'tan yardım dilemektir. Namaza yönelceksen bu amaçlarla yönelmelisin. Şöyle bir inancın olmasın: Ben günlük hayatta bir çok günah işliyorum, bu günahlarımı sevaplarımla dengeliyim. Böyle bir inanış tamamen yanlıştır. Çünkü namaz seni günahlarından alıkoymuyorsa bir tarafı sevabı yoktur. Kaza mevzusuna gelirsek:
  "Ama eğer tehlikede iseniz, yürürken ve binek [üzerin]de [namazınızı ifa edin]; tekrar güvenliğe kavuşunca Allah'ı anın, çünkü daha önce bilmediklerinizi size öğreten O'dur."(2/239)
  Ayette görüldüğü gibi herhangi ne şartta olursa olsun namaz kılınmalıdır. Hatta
  "YERYÜZÜNDE [sefere] çıktığını-zda, hakikati inkara şartlanmış olanların âniden üzerinize saldırmasından korkarsanız namazlarınızı kısaltmanız günah olmaz: Çünkü o hakikati inkar edenler sizin apaçık düşmanlarınızdır. O halde sen müminler arasında iken onlara namazda imamlık yapacaksan, [yalnızca] bir bölümünün, silahlarını kuşanmış olarak seninle namaza durmalarına izin ver. Onlar namazlarını bitirdikten sonra, namazlarını eda etmemiş olan diğer grubun her türlü tehlikeye karşı hazır vaziyette ve silahlarını kuşanmış olarak gelip seninle namaza durmaları sırasında size koruyuculuk yapsınlar; [çünkü] hakikati inkara şartlanmış olanlar sizin silahlarınızı ve teçhizatınızı unutup bırakmanızı isterler ki âni bir baskınla üzerinize saldırabilsinler. Fakat yağmurdan dolayı sıkıntıya düşerseniz yahut hasta iseniz [namaz kılarken] silahlarınızı bırakmanızda bir mahzur yoktur; ama tehlikeye karşı [daima] hazırlıklı olun. Allah, şüphesiz, hakikati inkar edenler için alçaltıcı bir azap hazırlamıştır. Namazınızı bitirdiğinizde Allah'ı anın -ayakta iken, otururken ve uzanmış halde- ve yeniden güvenliğinizi sağladığınızda namazlarınızı [eksiksiz] eda edin. Namaz, bütün müminler için [günün] belli zamanları ile kayıtlı kutsal bir yükümlülüktür.(Nisa 102 103 104)
  Ayetleri de savaşta bile namaz kılınması gerektiğini söylüyor. Hatta ayetleri bir iki kez okuyunca savaşta bile namaz farz ise namazın kazası nasıl olur dersiniz. Evet namazın kazası olmaz. Namaz zaten borç değildir. Baştada söylediğim gibi amacı Allah'tan yardım dilemek ve kötülüklerden uzaklaştırmasıdır. 5 vakit Allah'tan yardım dilemektir. 5 vakit Allah'a borcunu ödemek değildir. Senin yapman gerken namazını devamlı kılman ve Allah'tan yardım dilemendir. Geçmişteki namazları kılmak zaten namazın amacıyla örtüşmez. Değer namaza borç gözüyle bakarsan ki Kuran buna izin vermez o zaman kılarsın. Son olarak namazın kazası nasıl olmaz diye bana karşı çıkacak olanlara şimdiden söyliyeyim: namazın kazasının olmadığına dair kuranda deliller varken olduğuna dair hiç bir delil yoktur. Selam ile dua ile

+ Yorum Gönder