+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kıldığım eşofmanda küçük bir delik varmış namazım bozuldu mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cevatarmutlu
  Üye
  Reklam

  Namaz kıldığım eşofmanda küçük bir delik varmış namazım bozuldu mu?

  Reklam

  Namaz kıldığım eşofmanda küçük bir delik varmış namazım bozuldu mu? Mumsema selamün aleyküm.bügün akşam namazını kıldım ve sonra giydiğim eşofmanda küçük bir delik varmış farketmedim bu delik diz kapağımın üstünde o delikten derim gözüküyor namazım bozuldumu?

 2. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Cevap: namazım bozuldumu?


  Reklam


  Ve aleyküm selam kardeşim.Hoş geldiniz sitemize.Alllah razı olsun sizden.Öğrenmek için sual edeni Allah'da sever...Gelelim sorunuzun cevabına...

  Benzer soru ve cevap:

  Soru:Diz kapağının biraz yukarısında bulunan ceviz kadar büyüklükte olan bır yırtık ıle namaz kılmak caız mıdır?.

  Cevap:
  Bu elbise ile kılınan namaz geçerlidir.

  Namazda avret yerini örtmek bir şarttır. Şöyle ki: Namazda örtülmesi farz olan ve başkalarının bakmaları caiz bulunmayan organlara "Avret yeri" denir. Erkeklerin avret sayılan yerleri, göbekleri altından dizleri altına kadar olan yerdir. Diz kapakları da bu avret sayılan yere girer.

  Avret sayılan yerlerden birinin tamamı veya dörtte biri kadarı açık bulunsa, namazı bozar; fakat dörtte birinden noksanı açık bulunsa, bozmaz. İmam Ebû Yusuf'a göre, avret sayılan bir uzvun en az yarısı açık bulunmadıkça namazı bozmaz.

  Örnek: Namazda baldırın dörtte birinden noksanı açık bulunsa namaz bozulmaz. Yine bazı alimlere göre, but ile diz kapağı bir uzuv sayılır. Yalnız diz kapağının açık bulunması ile namaz bozulmaz; çünkü diz kapağı, bir organın dörtte birinden azdır.

  Bir uzvun namazı bozma bakımından avret olması, başkalarına göredir; sahibine göre değildir. Başkaları tarafından görülemeyecek bir halde bulunması yeterlidir. Bunun için bir kimse namaz kılarken geniş bulunan elbisenin yakasından avret yerini görecek olsa, başkaları göremeyeceği için, namazı bozulmaz. Fakat başkaları görebilecek bir durum olsa namaz bozulur.

  Bir kimse namaz kılarken, elinde olmayarak açılan bir avret yerini hemen kapayacak olsa, namazı bozulmuş olmaz. Fakat kıyam veya rükû gibi bir rüknü yerine getirecek kadar bir zaman örtmezse, sahih olan görüşe göre namaz bozulur. Namaz içinde elbiseye sıçrayan bir pisliği hemen atmak veya bekletmekte de aynen bu hüküm uygulanır. Fakat bu gibi namaza engel işler, insanın kendi iradesi ile yapılırsa, namaz hemen bozulur.

  Bir kimsenin temiz elbisesi olup da, onu giymeye gücü bulunduğu halde onu giymeyerek gece karanlığında çıplak olarak namaz kılmış olsa, ittifakla namazı caiz olmaz.

  Derinin rengini gösterecek şekilde ince olan bir elbise ile avret yeri örtülmüş sayılmaz. Bunun için böyle bir elbise ile namaz sahih olmaz. Elbisenin darlığından dolayı avret yerinin belli olması, kötü bir hal ise de, namazın sıhhatine engel olmaz.

  Elbise bulacağını ümit eden çıplak bir kimse, vaktin çıkmasından korkmadıkça, bekler. Temiz yer bulacağını ümit eden kimse de, böyle yapar.

  Avret yerini örtecek bir şey bulamayan kimse, oturarak ve ayaklarını kıbleye doğru uzatarak imâ (işaret) ile namaz kılar. Onun için en iyi kılış şekli budur; çünkü bu vaziyette örtünme haline daha çok bürünmüş olur. Avret yerinin bir kısmını örtecek bir şey bulununca, onu kullanma vacib olur. Bu durumda önce avret-i galize denilen ön ve arka taraflar örtülür. Sonra erkeklerde butlar, daha sonra dizler örtülür. Kadınlarda butlardan sonra karınlar, sonra sırtlar ve dizler, daha sonra da geri kalan kısımlar örtülür.

  Bütün bunlar, namazın her halde yerine getirilmesini ve dinde çok önemli bir farz olduğunu göstermektedir.
  Selam ve dua ile...

  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Allah razı olsun çok işimize yaradı bu bilgiler.

+ Yorum Gönder
diz ustu yirtik pantolonla namaz olurmu,  yırtık kotla namaz kılınır mı,  namaz elbisemin yırtık oldugunu farkettim namazım oolurmu,  çatı yırtık pantolonla namaz kılınır mı,  yirtik pantolon ile namaz,  pantolon delik namaz,  yırtık pantolonla namaz kılınır mı