+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Teheccüd namazı 5 ve sonrası rekatlar nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat A.
  Üye
  Reklam

  Teheccüd namazı 5 ve sonrası rekatlar nasıl kılınır?

  Reklam

  Teheccüd namazı 5 ve sonrası rekatlar nasıl kılınır? Mumsema selamun aleyküm arkadaşlar teheccüd namazının ilk 4 rekatını normal bir şekilde kılıyorum diğer farzlar gibi ama daha fazlasını kılmak istiyorum 5 ve sonrasında nasıl devam ediliyor detaylı bir şekilde anlatırsanız sevinirim

 2. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Cevap: teheccüd namazı 5 ve sonrası rekatlar nasıl kılınır?


  Reklam


  Ve aleyküm selam kardeşim...

  Teheccüd namazı kuvvetli sünnetlerdendir. İki ilâ on iki rekat arasında kılınabilir. En azı iki rekat, en çoğu on iki, ortası ise sekiz rekattır. Her iki rekatta selam verilmesi daha faziletlidir.


  6 rekat kılacağınız zaman 5inci rekatı tamamlayıp oturmadan 6 ıncı rekata kalkıp onu da kılıp tehiyyatı okuduktan sonra selam verebilirsiniz.

  Aşağıda ki hadis-i şerif bize müjdeyi veriyor:

  “Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin.” (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)
 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Kardeş sana tavsiyem ikişer rekat kılmandır.
  Mutlaka 4-8 şeklinde kılmak istiyorsan, ilk kıldığın 4 rekat gibi devam edersin.
  Teheccüd namazı ne zaman ve nasıl kılınır; nasıl niyet edilir?

  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için "teheccüd" denmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir:
  “Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.” (İsra, 17/79)
  Teheccüt namazına, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya” diye niyet edilir.
  Eğer gece teheccüt namazına kalkacak isek, vitir namazını geciktirip teheccüdün ardından gecenin son namazı olarak kılmamız daha faziletlidir. Vitir namazı gecenin son namazı olarak teşrî kılınmıştır. Gece kalkmak konusunda problem yaşayanlar için bu namaz gene yatmadan önceki son namaz olmalıdır. Yani teheccüdü bu namazdan önce kılmalıdır. Teheccüt ve vitir namazları geceye bırakıldığı zaman, namaz tesbihatını yatsı namazından sonra yapmak gerekir. Vitir namazından sonra ayrıca muhtelif duâlar ve virdler yapılabilir.
  Teheccüt namazı, gece boyunca fecrin doğuşuna kadar kılınabilir. Peki, fecir doğduğunda hâlâ kılınmamışsa?
  Hazret-i Âişe (ra) diyor ki:
  “Resûlullah Efendimiz (asm) ağrı, sızı veya başka bir sebeple gece namazını kılamadığında, gündüzün on iki rekât kılardı.”
  Bir diğer rivayet de Hazret-i Ömer’den (ra):
  Resûlullah Efendimiz (asm) buyurdu ki:
  “Kim devam ettiği gece ibadetini veya virdini yapmadan uyuya kalırsa, onu sabah namazı ile öğle namazı arasında ifa ettiğinde, geceleyin ifa etmişçesine sevap yazılır.”
  Hazır söz geceden açılmışken, geceleyin dileklerin kabul edildiği bir saatle ilgili bir hadîsi de buraya almadan geçmeyelim. Cabir (ra) rivayet etmiştir ki:
  Allah Resulü (asm) şöyle buyurmuştur:
  “Gecede bir saat vardır ki, bir Müslüman o saate rastlar da Cenâb-ı Allah’tan dünya ve âhiret işinden bir hayır isterse, Allah o kimsenin dileğini muhakkak verir. Bu her gece böyledir.” (Hadisler için bk. R. Sâlihîn, 1178, 1179, 1175.)


+ Yorum Gönder
teheccüd namazı nasıl kılınır