+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İntiharla ilgili ayet ve hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  hclrl_hc
  Üye
  Reklam

  İntiharla ilgili ayet ve hadisler

  Reklam
 2. 2
  İsmailAbi
  Devamlı Üye

  Cevap: intiharla ilgili ayet ve hadisler


  Reklam


  Düşünüyormusun kardeşim delil istiyorsun?

  ntihar, İslâm'ın haram kıldığı büyük günahlardan birisidir. Bir Müslümanın kendi kendisini öldürmesi, başka birisini öldürmesinden daha büyük bir cinayet ve günahtır. Bu sebeble âlimler, "intihar edenin cenaze namazını kılınır mı, kılınmaz mı" şeklinde ihtilâfa bile düşmüşlerdir. Bu ihtilâf, başkasını öldüren katil hakkında yoktur. Katilin cenaze namazı kılınır.

  Kalbinde îmanın zerresi olan bir kimse, böyle büyük bir günaha ve kötü âkıbete razı olmaz, kendini öldürmeye teşebbüs etmez. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm), intihar etmenin büyük günah olduğunu pek çok hadîs-i şerîflerinde haber vermiştir. Bir hadîs-i şerif'te şöyle buyurulur:

  "Kendini boğarak öldüren kimse, cehennem için boğmuş olur. Kendini vuran kimse, cehennem için vurmuş olur." (Buhârî, Cenâiz 84)

  Demek oluyor ki mü'min te'sirinde kaldığı dünyevî bir hâdisenin zorluğuna tahammül edemeyip böyle büyük bir günahı işlemeye teşebbüs etmemelidir. Zira mü'minin nazarında dünyanın en büyük ve en kötü hâdisesi bile, âhiret mes'elesi yanında büyük sayılmaz, korkutucu olmaz. Dünya nasıl olsa fânidir, gelip geçicidir.

  Bu gün dayanılmaz zannederek intihara insanı zorlayan hâdiseler, bir müddet sonra aslında hiç o derece üzülmeye değmediği ortaya çıkabilir, zamanla unutulur, yerine yeni mes'eleler zuhur eder. Sabrın, musibetin geldiği ilk anda gösterilmesinin hikmeti de buradadır.

  İmanlı insanlar, böyle fâni ve geçici şeyleri, geçmeyecek elem ve keder sanarak onların altında ezilmezler. "Bu da geçer yahu!.." diyerek sabır gösterirler, sabrın sevabını kazanmaya çalışırlar. Böylece o musibetli hâli haklarında rahmete çevirirler.

  İntihar edenin cenaze namazı kılınır. Çünkü ortada imandan çıkmak gibi bir durum yoktur. Sadece îman zâfiyetinden, hâdiselerin tazyikine dayanamama durumu vardır. Bu sebeble intihar edenin cenaze namazı kılınır. Ancak o müntehir, âhirette intihar cezasını çektikten sonra, Cennet girmeye hak kazanacaktır.

  İntiharın büyük günah oluşunun sebeplerinden biri de, insanın kendini öldürmeye yetkili olmamasıdır. İnsan vücûdu, Allah'ın binasıdır. O binayı kim yaptı ise, o yıkacaktır. İnsanın kendi vücuduna ve nefsine sâhip olması söz konusu değildir...

 3. 3
  Sumame
  Tombik Ammo
  Intihar eden ebedi cehennemde değil ama intihar ettiği şekilde azap görecek

 4. 4
  hclrl_hc
  Üye
  Hocam allah razı olsun.ancak elimde bir h.ş. var."Her kim intihar ederse,kıyamet gününde cehennem ateşinde devamlı olarak aynı şekilde azap görür."(buhari.Tıb,56)bu h.ş. sahih midir?

 5. 5
  Sumame
  Tombik Ammo
  Devamlı olarak ama bu sınırlı bir süredir
  Ebedi değil.

  Günahı ne olursa olsun hiç bir müslüman ebedi azap görmez

 6. 6
  İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Fakat 100 yıllık bir azabı kaldırabilecek bir bünye varmı ki?Azabların hepsi aklımızın alamıyacağı zorluklar ve vakitler taşıyor.Yani o doğrultuda hareket etmeliyiz.

 7. 7
  Misafir
  Kimse bilemez cennetemi cehennememi gitceğini onu ancak Allah bilir kimse gidipde gördümü intihar günahtır ama insan aklı gittimi cinnet gecirirse o an sorumlu tutulmayabilir onun hükmünü Allah verir biz veremeyiz ayette kesin olarak intihar ile ilgili açıķlama yok
  ------------
  (Tanrı ruhunu affetsin, diyen papaza karşılık olarak) Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.
  Charlie Chaplin. böyle demiş neden olsa ruhumuzda bedenimizde onun ölüm insana bir nedenle gelecek diye azraile bildirildiğine dair ayetlerde var sonuç kişinin ölümünü yine allah beliirliyor ya intihar ya trafikte yada hastalıkta geliyor ölüm

 8. 8
  Misafir
  neden hiç bu konuyla ilgili ayet açıklaması yokk... ticaretle ilgili bir ayetin ortasında nefsinizi öldürmeyiniz kısmını alıp , kendinizi öldürmeyinize çevirmişler... bu konuyla ilgili açıklama bekliyorum

 9. 9
  Misafir
  Evet günah. günah olduğu kesin ama Ayet bile yoksa nasıl bu kadar büyük günah olduğunu iddia edersin ?

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Herşeyi kuranda aramaya gerek yoktur. Çünkü bize kuranı tefsir eden ve Allah'ın izniyle konuşan bir peygamberimiz vardır. Bir başkasını öldürmek nasıl haramsa kişinin kendini öldürmesi de haramdır. Bir ayetin içerisinde bir kaç farklı konu ve emir olması normal bir durumdur.

 11. 11
  Misafir
  Ben birşey sormak istiyorum kader diye birşey vardır herkesin kaderi dogdunda yazılır ya intihar eden kişi de kaderini yaşamıyor mu neden yasaklanıyor bunu anlamadım eğer bu bir kader ise intihar etmemek neden günah

 12. 12
  emre
  Devamlı Üye

  Reklam


  Bir senaryo yazıldı da sen onumu oynuyorsun. Kaderi bu şekil anlıyorsan yanlıştır. Kederin yazılı olmasının anlamı senin karar verip yaşadığının yazılı olduğudur. O halde hiç kimse kaderimde intihar yazılıdır diyemez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

intiharla ilgili ayetler

intiharla ilgili ayet

intihar ile ilgili ayetler

intiharla ilgili hadislerintihar ile ilgili ayetkuranda intiharla ilgili ayetlerintihar ile ilgili hadisler