+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yanlışlıkla Tuvalete Tükürmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pars06
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yanlışlıkla Tuvalete Tükürmek

  Reklam

  Yanlışlıkla Tuvalete Tükürmek Mumsema Selamun Aleyküm.Ben tuvalette iken balgam geldi bulduğum ilk yere tükürdüm oda tuvaletmiş.Şimdi tuvalete tükürmek mekruh olduğuna göre benin yaptığımın günaahı var mıdır?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yanlışlıkla Tuvalete Tükürmek


  Reklam


  Tuvalete tükürmek günah değildir/ahrette bir cezası yoktur kardeş.
  Sadece edebe uygun değil.

  Mekruh nedir? öğrenmen gerekir kardeş.

  MEKRUH
  Sözlükte "mihnet, şiddet, şer, sevilmeyen" anlamlarına gelen mekrûh, dinî bir kavram olarak, Şâri' tarafından kesin ve bağlayıcı olmayan bir tarzda yapılmaması istenen fiil demektir.
  Bu tanım fakihlerin çoğunluğuna göredir. Hanefîler ise mekrûhu, tahrimen mekrûh ve tenzîhen mekrûh olmak üzere ikiye ayırırlar.
  Tahrîmen mekrûh, zannî bir delil ile kesin olarak yapılmaması istenen şeydir. Bu yasak aslında, haram gibi yapılmaması kesin ve bağlayıcı olarak istenmiştir. Ancak, bu talep haber-i vahit gibi sübut bakımından kesin olmayan bir delile dayandığından veya delaletindeki bir kapalılıktan dolayı haramlığı kesin olarak sabit olmamıştır. Bu sebeple Hanefîlerin açıklamış oldukları bu mekrûh türüne amelî haram da denilmiştir. Yani bu davranışların yapılması haram hükmündedir. Bunları işlemek, haram bir fiili işlemek gibi cezayı ve kınanmayı gerektirir; bunlardan uzak durmak ise övülmeyi ve sevabı müstelzimdir. Ancak inanç yönünden farklılık vardır; haram olmadığını söyleyen kimse kâfir olmaz. Meselâ, sigara içmek, erkeğin altın takması, ipek giymesi böyledir.


  Tenzîhen Mekrûh ise, Şâri'in bağlayıcı ve kesin olmayan bir tarzda yapılmamasını istediği fiildir. Başka bir ifadeyle, yapılmaması yapılmasından daha iyi olan davranıştır. Bu tür fiilleri işlemek cezâ ve kınamayı gerektirmez. Ancak bunlardan kaçınmak, övülmeyi ve sevabı gerektirir. Dinî salabeti olan, faziletli kişiler bundan kaçınırlar. Cemaate giden kimsenin soğan sarımsak yemesi, ikindi namazından sonra, kerahat vaktine kadar nafile namaz kılmak bu tür mekrûhtur.


+ Yorum Gönder
tuvalete tükürmek,  tuvalete tukurmek günahmı,  tuvalete tükürmek neden günahtır,  tuvalete tükürmek günah mı