+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Riasalei Nur ''Allah Tarafından Yazdırılmıştır'' diyen Yrd. Doç. Dr.!!!İBRETLİK Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Tarikatsiz1i
  Emekli
  Reklam

  Riasalei Nur ''Allah Tarafından Yazdırılmıştır'' diyen Yrd. Doç. Dr.!!!İBRETLİK

  Reklam

  Riasalei Nur ''Allah Tarafından Yazdırılmıştır'' diyen Yrd. Doç. Dr.!!!İBRETLİK Mumsema Özellikle 6. dakikadan sonrası akıllara zarar!


  “İşte Said Nursi, eliyle yazdığı kitabı Allah’a nisbet edip, bunu kendi iradesi ile değil de Allah tarafından kendisine yazdırıldığı iddiasındadır…”
  Yazar: Sorularla Risale, 16-8-2013

  İddiaya Cevap:

  Bir insan, yaptığı ve başarılı olduğu bir iş için, “aslında ben bunları yapacak durumda değilim, Allah’ın yardımı ile oluyor” dese, “bu adam peygamberlik iddia ediyor” mu diyeceğiz?

  Biz vicdan ve insaf sahibi insanları davet ediyoruz; bir iftiracının,  “İşte Said Nursi, eliyle yazdığı kitabı Allaha nisbet edip, bunu kendi iradesi ile değil de Allah tarafından kendisine yazdırıldığı... iddiasındadır…”  şeklindeki sözlerine baksınlar, sonra da, Bediüzzaman Hazretlerinin aşağıdaki şu ifadelerine baksınlar ve hür vicdanlarıyla istişare edip karar versinler:  “...çok tedkikat (araştırma) ve taharriyatın (inceleme) neticesiyle ancak husul bulan (ortaya çıkan) o çeşit risaleler, fevkalâde bir sür'atle, hem idrakimi ve fikrimi müşevveş (karışık) eden sıkıntılı inkıbaz vakitlerinde yazılması dahi, bir eser-i inayet ve bir ikram-ı Rabbanîdir (Allah’ın yardımı ve ikramıdır).”

  “Evet ekser kardeşlerim ve yanımdaki umum arkadaşlarım ve müstensihler (risaleleri yazarak çoğaltanlar) biliyorlar ki; On Dokuzuncu Mektub'un beş parçası, birkaç gün zarfında her gün iki-üç saatte ve mecmuu (toplamı) on iki saatte hiçbir kitaba müracaat edilmeden yazılması; hattâ en mühim bir parça ve o parçada lafz-ı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm kelimesinde zahir bir hâtem-i nübüvveti gösteren dördüncü cüz, üç-dört saatte, dağda, yağmur altında ezber yazılmış; ve Otuzuncu Söz gibi mühim ve dakik bir risale, altı saat içinde bir bağda yazılmış; ve Yirmi Sekizinci Söz, Süleyman'ın bahçesinde bir, nihayet iki saat içinde yazılması gibi, ekser risaleler böyle olması; ve eskiden beri sıkıntılı ve münkabız olduğum zaman, en zahir (açık) hakikatları dahi beyan edemediğimi, belki bilemediğimi yakın dostlarım biliyorlar. Hususan o sıkıntıya hastalık da ilâve edilse, daha ziyade beni dersten, te'liften (yazmaktan) men'etmekle beraber; en mühim Sözler ve risaleler, en sıkıntılı ve hastalıklı zamanımda, en sür'atli bir tarzda yazılması; doğrudan doğruya bir inayet-i İlahiye (Allah’ın yardımı) ve bir ikram-ı Rabbanî (Rabb’imin ikramı) ve bir keramet-i Kur'aniye (Kur’an’ın kerameti) olmazsa nedir?”(1)

  (1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Yedinci Risale.

 2. imam
  Üye

  Cevap: Riasalei Nur ''Allah Tarafından Yazdırılmıştır'' diyen Yrd. Doç. Dr.!!!İBRETLİ


  Reklam


  Riasalei Nurdan ne alıp veremediğiniz var.

  Bir ELEŞTİRMEN gibi müslümanları ve eserlerini eleştirip durmayın
  Müslümanlarla uğraşmayın!

 3. çelebiler
  Emekli
  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Riasalei Nurdan ne alıp veremediğiniz var.

  Bir ELEŞTİRMEN gibi müslümanları ve eserlerini eleştirip durmayın
  Müslümanlarla uğraşmayın!
  Yukarıdaki videoda Said Nursi kendi yazdığı kitaplar için yine kendisi,kendisine Allah tarafından yazdırıldığını söylüyor.Videodaki kişide bu iddiaları kabul ederek açıklamalarını İslam'da hiçbir yeri olmayan ebced hesabına göre yapıyor.Kuranda 33 ayette Risale i Nurların yazılacağına dair delil olduğunu söylüyor.Bu iddialar tamamen yazarın ve videodaki kişinin kendi görüşleridir.Kuran'da ve hadislerde herhangi bir delili bulunmamaktadır.

  Yine sizin aşşağıda Abdülaziz Bayındır Hoca'nın Kuran ve Hadislere göre açıklamalara yaptığınız yorumlar yer almaktadır.Yaptığınız yorumlar Kuran ve hadislere göre konuşan Abdülaziz Bayındır Hoca'yı yeren,yukarıda kendi heva ve heveslerine göre konuşan kişiyi savunur niteliktedir.

  Kuran ve hadislerle deliller sunarak konuşan bir kişiyi yerdiğiniz halde,kendi heva ve heveslerine göre konuşan bir kişi savunmanız sizce de bir Müslüman'da olması gereken esas tavır mıdır?


  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dört mezhebi kabul etmeyenlerin yeni bir mezhebi

  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mahşerde şefaat konusunda, diğer peygamberler de Peygamberimizi gösterecekleri hadislerle sabittir.
  Tekfircileri sevmem

  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  A.Aziz Bayındırı dinlemiyorum


+ Yorum Gönder