+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Azrail'i döven Hz. Musa Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rana
  Aciz Kul
  Reklam

  Cevap: Azrail'i döven Hz. Musa

  Reklam  Cevap: Azrail'i döven Hz. Musa ile alakalı yazı mumsema.com Cevap: Azrail'i döven Hz. Musa
  Şii mezhebinin fikirleri umrumuzda degil.
  Ve tekrarliyorum, hadis alimleri var iken bizlere düsmez buna uydurma demek.


 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: Azrail'i döven Hz. Musa


  Reklam


  Rana hanım şia bu hadise inanmyan bir mezhebtir...Ama Çelebi arkadaş şunu idrak edemiyor.Hemmam ibn Münebbih iranlı olup irandan yemene göç etmiştir....Konuyu dağıtmak için iftira ve yalanlara baş vurarak konuyu saptırma uğraşındandır...Şialar BU Hadisi kullanarak Ehlisünnet hadis kitablarına uydurma var diyerek insanların aklını kurcalamaktadır...Bende şunu demek istiyorum ilk hadis mecmualarında bile bu hadis geçer....Hemmam ibn Münebbih hadis mecmuasında geçen hadis sahihtir....Bütün hadis âlimlerince sikâ, yâni güvenilir bir râvî olduğu bildirilen Hemmâm bin Münebbih’in rivâyet ettiği bu hadîs-i şerîfler, Şam ve Berlin’deki kütüphânelerde iki nüshâ hâlinde mevcuttur.Çelebiler gene soruyorum yahudi oldukları hangi kaynakta yazıyor...Evet eğer bu konuda delilin yoksa Tâbiîn’in meşhûrlarından. olan Hemmâm bin Münebbih iftira atmış oluyorsunuz? Ve siz Yalancı bir insan olursunuz?

 3. rana
  Aciz Kul
  Rana hanım şia bu hadise inanmyan bir mezhebtir...Ama Çelebi arkadaş şunu idrak edemiyor.Hemmam ibn Münebbih iranlı olup irandan yemene göç etmiştir....Konuyu dağıtmak için iftira ve yalanlara baş vurarak konuyu saptırma uğraşındandır...Şialar BU Hadisi kullanarak Ehlisünnethadis kitablarına uydurma var diyerek insanların aklını kurcalamaktadır...Bende şunu demek istiyorum ilk hadis mecmualarında bile bu hadis geçer....Hemmam ibn Münebbih hadis mecmuasında geçen hadis sahihtir....Bütün hadis âlimlerince sikâ, yâni güvenilir bir râvî olduğu bildirilen Hemmâm bin Münebbih’in rivâyet ettiği bu hadîs-i şerîfler, Şam ve Berlin’deki kütüphânelerde iki nüshâ hâlinde mevcuttur.
  Allah razi olsun kardesim, bende size zaten aynen katiliyorum.

 4. çelebiler
  Emekli
  Ve tekrarliyorum, hadis alimleri var iken bizlere düsmez buna uydurma demek.
  Rana Hanım siz önceki yazdıklarımızı okumadan mı yazıyorsunuz?

  Buyrun hadis alimlerinin bu hadis hakkında ne dedikleri aşşağıdaki Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisinin araştırmalarında mevcuttur.Bu linki daha önce yayınlamıştım.

  http://eskidergi.cumhuriyet.edu.tr/makale/2071.pdf

 5. dr.şeriati
  Üye
  kaynağı başkası sorarsa cevap veririm demiştin çelebi, ben soruyorum şimdi kaynağın nedir?

 6. ömerhattab
  Devamlı Üye
  C-Değerlendirme:Hz. Musa’nın ölüm meleğinin gözünü çıkardığına dair rivayet kanaatimizcebaşka anlamlara çekilemeyecek kadar literal okunması,edebî sanat aranmaması gereken bir hadistir. Bu da Hz. Musa’nın meleğingözünü çıkardığıdır. Hadisteki ifadeler o kadar açıktır ki, bunlarıtevil etmek adına başka anlamlara çekmek yerinde değildir. Bu nedenlehadisi adeta yeniden konuşturarak farklı anlam yükleme çabalarıuygun gözükmemektedir.---Prof. Dr. Enbiya YILDIRIM*---Çelebi arkadaş değerlendirme bölümünde çıkan sonuç baktıkmı bu tez hazırlayan bile sahihliğini kabul ediyor...Sizin gibi başka mecralara çekilen bu hadisi anlamanız için tekrardan bir kitab tavsiye ediyorum size HZ. MUSA`NIN ÖLÜM MELEĞİNİN GÖZÜNÜ ÇIKARMASI HADİSİNİ ANLAMAYA DOĞRU---- Ümmül Kura Yayınevi ----Necmi Sarı

 7. çelebiler
  Emekli
  kaynağı başkası sorarsa cevap veririm demiştin çelebi, ben soruyorum şimdi kaynağın nedir?
  Mısırlı tarihçi mütefekkir Ahmed Emin Duhaul İslam

  Tefsirde öteki Celaleyn'de İsrailiyat Prof. Dr. Mustafa Ünver

 8. dr.şeriati
  Üye
  Allah razı olsun. ben tanımıyorum da güvenilir biri mi acaba?

 9. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Mısırlı tarihçi mütefekkir Ahmed Emin KİMDİR?İslâm kültür tarihi ile uğraşan ve da*ha çok bu sahadaki eserleriyle şöhrete kavuşan Ahmed Emîn, müsteşriklerden bilhassa Brockelmann'dan etkilenerek Batı düşünce ve tenkit metodunu eser*lerinde uygulayanlardan biridir. Ancak, XIX. yüzyılın son çeyreği ile XX. yüzyılın ilk yansında oryantalizmin etkisinde ka*lan bazı müslüman yazarlar gibi o da bu akımın fazlaca tesirinde kalmış ve bu yüzden İslâmî çevrelerde pek rağ*bet görmemiştir. Ayrıca bazı fikirleri ve çalışmaları uzmanlar tarafından haklı tenkitlere mâruz kalmıştır.

 10. dr.şeriati
  Üye
  hadis aktaran alimlere güvenemeyip de bir tarihçiye güvenmek?? biraz tuhaf oldu şimdi.

 11. rana
  Aciz Kul
  önce hadis alimleri kimlerdir onu ögrenmek gerek
  ahir zaman insanlari ne cok merakli vebale girmeye, haddini asmaya..

 12. çelebiler
  Emekli

  Reklam


  Vehb bini Münebbih yahudilikten müslümanlığa geçmiştir.
  Hemmam ibn Münebbih,Vehb ibni Münebbih'in kardeşidir O da yahudilikten müslümanlığa geçmiştir.

  Temim ed Dari hırıstiyanlıktan Müslümanlığa geçmiştir.Cessase hadisinin ravisidir.O hadiste uydurmadır.

  İbni Cureyc hırıstiyanlıktan Müslümanlığa geçmiştir.

  Deccal,mesih ve yahudilerle alakalı pek çok hadis bu kişiler ile İslam kaynaklarına geçmiştir.

  Bu kişilerin yahudilik ve hırıstiyanlıktan müslümanlığa geçtikleri ve sahabelerin Peygamberimizden sonra Kuran ayetlerinin anlaşılmasında bu kişilere sıkça danıştıkları,hadislere ve tefsirlere israiliyat olarak geçen pek çok bilgi,hikaye rivayet ve hadislerin bu kişiler vasıtasıyla İslam kaynaklarına girdiği hadis ve tefsir ile ilgilenen herkes tarafından bilinir.

  Bu bilginin kaynağını sormak bile aslında abestir.Çünkü yukarıdaki bilgiler ilk kez söylenen yeni bir bilgi değildir.Hangi hadis tarihi,hadis usulü kitaplarına bakarsanız bu ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.Yani bu bilgiler belirttiğim iki kaynaktan çok daha fazla yerde bulunabilir.

  hadis aktaran alimlere güvenemeyip de bir tarihçiye güvenmek?? biraz tuhaf oldu şimdi.
  Hadis aktaran tüm ravilere yüzde yüz güvenilir diye bir kural yoktur.Pek çok hadis ilmini anlatan kitaplarda ravilerden bahsederken,bazılarını güvenilir(sika) bazılarını yalancı bazılarını da meçhul olarak değerlendirmişler ve rivayet ettikleri hadislerin sıhhat derecelerini de bunlara göre değerlendirmişlerdir.

  önce hadis alimleri kimlerdir onu ögrenmek gerek
  ahir zaman insanlari ne cok merakli vebale girmeye, haddini asmaya
  Hadis alimlerinin kim olduğunu öğrenmek isterseniz bir hadis tarihi kitabı okumalısınız.

  Ahir zaman insanlarının bir kısmı vebale girmemek için her duyduğuna inanmayarak Kuran ile değerlendiriyor.Bir kısmı ise hurafeleri din zannediyor.

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 SonuncuSonuncu
hz. musanın azraile tokat atması,  hz musa azraile tokat atması,  hz musa azrail,  en sinirli peygamber,  hz musa azraile yumruk,  hz musa azraile tokat,  musa as melek e yumruk attimi