+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Üç şeyden dolayı Arapları seviniz diye bir hadis var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cavraşım
  Devamlı Üye
  Reklam

  Üç şeyden dolayı Arapları seviniz diye bir hadis var mı?

  Reklam

  Üç şeyden dolayı Arapları seviniz diye bir hadis var mı? Mumsema “Üç şeyden dolayı Arapları seviniz” diye bir hadis var mı?


  Bazı hadis kitaplarında geçen rivayet şöyledir:

  أحبوا العرب لثلاث لأني عربي والقرآن عربي وكلام أهل الجنة عربي

  “Şu üç şeyden dolayı Arapları seviniz: Çünkü ben Arap’ım, Kur’an Arapçadır ve Cennetliklerin dili Arapçadır.” (Hâkim, el-Müstedrek, c: 4, s: 87; Beyhaki, Şuabu’l-İmân, c: 3, s: 34).

  Ahmed b. Hanbel’in bu rivayeti “zayıf” gördüğü, Ukaylî’nin “münker” ve “aslı yoktur” ve Zehebî’nin ise “uydurma” dediği kaydedilmiştir.

  Muhaddislerin gerek bu ifadeleri ve gerekse rivayetin farklı geliş yolları ve râvileriyle ilgili değerlendirmeleri hakkında geniş bilgi için bkz: Heysemi, Mecmau’z-Zevâid, c: 10, s: 25; Zehebî, Telhîsu Kitâbi’l-Mevzûât, c: 1, s: 92; Suyûtî, el-Leâli’l-Masnûa, c: 1, s: 404-405; Fetteni, Tezkiretu’l-Mevzûât, c: 1, s:112; İbn Arrâk, Tenzihü’ş-Şeria, c: 2, s: 30-31; Şevkânî, el-Fevâidü’l-Mecmûa, s: 413; Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, c: 1, s: 54-55.

  Ayrıca cennette hangi dilin konuşulacağı konusunda Kur’an’da ve sahih sünnette bir delil yoktur. Dolayısıyla yukarıdaki rivayete bakarak bu konu hakkında konuşmak doğru değildir.

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: “Üç şeyden dolayı Arapları seviniz” diye bir hadis var mı?


  Reklam


  Arap milletine geçilmiş bir torpil yoktur, Arabın Arap olmayana Arap olmayanın Arap olana üstünlüğü yoktur ÜSTÜNLÜK TAKVADADIR.

 3. islamyolu
  Emekli
  öylede kardeşim Peygamberimiz Arap olduğu için bile Arapları sevmemiz lazımdır. biz arapların bidat ehlini demiyoruz ki. Ehli sünnet vel cemaat olanı sevmemiz lazım. ben sırf Peygamberimiz arap diye Arapları severim. saygı duyarım. Yukarıdaki hadis uydurma değildir. Özellikle imam suyuti zehebinin uydurma dedigi hadislere itibar etmeyin demiştir. Çünkü zehebi bir çok hadise uydurma diyor.

  o hadiste Arapların gavurlarını sevin demiyor ki. Ehli sünnet olanlarını sevin diyor. Karadamlaların Getirdigi diğer hadis bu konuyu daha güzel açıklıyor. herşey takvadandır. ama O Allah katında. bizler açısından bakarsak , Arapları üstünlük göstermiyoruz. Sadece ve Sadece Arap olduğu için Peygamberimizde Arap oldugu için seviyoruz.

  Ayrıca ben çoğu kitaptada gördüm cennet dilinin Arapca Cehennem dilininde Süryanice olduğunu.

  Getirdigin hadisi şerif Ahmed bin hanbel zayıf demişsede demekki sadece 1 sahabeden geliyor veya 2 buna uydurma asılsız demek kadar tehlikeli birşey yoktur. hele ki Hakim rivayet ediyorsa sonuna kadar ben itibar ederim.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  zayıf olan hadislere bir zehebi zayıf dememiş. peygamberimiz arap diye arapları seviyorsun takvasına bakmadan da peygamberlerin cumhuru israiloğullarındandı onları sevmemiz gerekmiyor mu bu durumda?

  "ben sırf Peygamberimiz arap diye Arapları severim. saygı duyarım"

  bu yanlıştır. ortak atadan gelen insanlar olarak tüm insanlığa saygı duymak müslümanın kavimler hakkında göstereceği en doğru duruştur.

 5. islamyolu
  Emekli
  Karadamlalar Kardeşim Benim sözümü anlamamışın. Bak kardeşim Arap olanın Kafirini veya bidat ehlini sevmek zaten olmaz. Ehli sünnet olanını sevmemiz lazım. bunda da Peygamberin Arap olması , Kur'anın arap olması , cennet dilinin arap olması derim. Siz Hadise uydurma diyebilirsiniz ama ben demem. O hadisi şerifi Rivayet eden Hakim ne demiş Onu bilmemiz lazım. Ahmet bin hanbelin Zayıf demesi kendi kriterlerine göre Zayıf tır. Belki Hakimin kriterlerine göre Sahih dir.

  Günümüzde Araplara karşı düşünceler Oldugunca pistir. Ne bileyim bir arap görseler Yobaz derler. ya Böceklerine Kara Fatma Takmışlar. Köpekleri Arap Arap diye çağırıyorlar. Milletimiz iyice Araplara karşı kötü düşüncedeler. Ben de derim ki Yukarıdaki hadisi şeriften Dolayı yine saygı gerek Ama Ehli sünnet Olanlarına. Yoksa Acemin araba Arabın aceme üstünlüğü tabiki yoktur. Takva lazımdır.

  Şimdi Bütün peygamberler neredese yahudilere gelmiştir diyorsun. Evet doğru diyorsun. Onlara zaten Allah geçmişte değer vermiştir. Ama o ırk çeşitli nedenlerden dolayı Son Peygambere Razı olmadılar , İslama karşı geldiler vs gibi nedenlerden Allah lanet etti. Allahın lanet ettiği bir kavim Sevilirmi hiç. Arada dağlar kadar Fark var. Ayrıca Bizler Ehlibeyti Sırf Peygamberimiz için seviyoruz. Peygamberimizde Sevmemizi istemiştir. Bilirmisin Osmanlı Ecdadımız zamanında Ehlibeytten olanlar Bir suç işleselerdi bile Ayrı Mahkemelerde cezası veriliyordu.

  Ben son olarak derim ki. Araplara karşı buğz etmeyin. Onları sevin. Sevmiyorsanız bile Peygamberimiz (Sallahu aleyhi ve sellem) efendimizin hatırı için sevin. bir kaç hadisi şerif vereyim belki daha iyi anlarsın kardeş.

  (Allahü teâlâ, insanlar içinden seçtiklerini Arabistan’da yerleştirdi. Bu seçilmişlerden de, beni seçti. O halde, Arabistan’da bana

  bağlı olan Müslümanları seven, benim için sever. Onlara düşmanlık eden, bana düşmanlık etmiş olur.)
  [Taberani]

  (Fakirleri sevin ve onlarla oturup kalkın. Müslüman Arabı da kalbden sevin.)
  [Hâkim]

  (Arabı sevmek iman alameti, buğz ise münafıklık alametidir.)
  [Hâkim, Beyheki, Dare Kutni]

  (Arab, yeryüzünde Allahü teâlânın nurudur. Onların yok olması zulmettir. Onlar yok olunca, nur gider, zulmet gelir.)
  [Hâkim]

  (İnsanların iyisi Arap, Arabın iyisi Kureyş, Kureyş’in iyisi Beni Haşim’dir. Acemin iyisi Fars, Sudanlının iyisi Nube, malın hayırlısı mehirdir.) [Deylemi] (Arabın helak olması kıyamet alametidir.) [Tirmizi, Taberani]

  (Bana buğz eden dinden ayrılır.
  Müslüman Araba buğz eden bana buğz etmiş olur.) [Tirmizi, Taberani, İ.Ahmed, Beyheki, Ebu Ya'la, Hâkim]

 6. AydınlığaBak
  Üye
  (Arab, yeryüzünde Allahü teâlânın nurudur. Onların yok olması zulmettir. Onlar yok olunca, nur gider, zulmet gelir.) [Hâkim]

  Arapların üstün bir ırk olduğunu gösteriyormuş gibi durdu epey bir kafam karıştı

 7. çelebiler
  Emekli
  Hadis alimleri hadisin hükmünü ermiş.Uydurmadır.

 8. leventtanju
  Devamlı Üye
  ARABIN BASKASINA BASKASININ DA ARABA USTUNLUGU YOKTUR HADISI DOGRUDUR....

  ARABU 3 NEDENDEN OTURU SEVINIZ HADISI ISE ZAYIF OLMASINA RAMEK DIKKAT CEKICIDIR...

  VE DE PEYGAMBERIMIZ ARAB TIR DIYE BEN ARABLARI SEVER SAYARIM....

  SONRA KURAN ARABCAYA YAKIN DILDEDIR YANI RAB CADIR....(hasa a
  Allahin dilidir demiyorum)

  CENNETTE DE ARABCA KONUSABILIRIZ....

 9. Sumame
  Tombik Ammo
  Cennet dili arapça dir

 10. cavraşım
  Devamlı Üye
  Cennet dili arapça dir
  Delil?

  Söylemekle olmuyor bu işler

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Cennet dili arapça"

  müddei iddiasını ispatla mükelleftir. buna dair getirilen tüm hadisler zayıf ve mevzudur. cennetin diline dair bir nass yoktur.

 12. Galus
  Devamlı Üye

  Reklam


  Cennetteki dil Arapçamı ? Mustafa islamoğlu+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
arapları 3 şeyden dolayı seviniz,  arapları neden sevmeliyiz,  arapları seviniz hadis,  araplari sevin çünkü ben arabim,  arapları 3 şeyden dolayı seviniz hadisi,  peygamber efendimiz arapları sevin,  hadis allah katında araplar