+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evvabin Namazı Nasıl Kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pars06
  Devamlı Üye
  Reklam

  Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

  Reklam

  Evvabin Namazı Nasıl Kılınır? Mumsema Selamun Aleyküm.Sorularım var.

  1.Evvabin Namazına nasıl niyet edilir?
  2.Kaç rekattır?
  3.Hangi sureler okunur?
  Kaç rekatta bir selam verilir?

 2. Sumame
  Tombik Ammo

  Cevap: Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?


  Reklam


  Evvabin*namazı, akşam*namazından sonra kılınan*sünnet-müstehap olan altı rekatlık*namazdır.*Evvabin kelimesi "evvab" kelimesinin çoğuludur. Evvab, işlediği bir günahtan hemen tövbe ve istiğfar eden demektir. Tövbe ve istiğfar edenlerin*namazı demek olan "evvabin*namazı" bir çok*hadiste çok sevaplı olduğu bildirilip teşvik edilen, altı rekatlık nafile namaz olup, akşam namazından sonra kılınır.Bu konuda, Ebu Hureyre (ra)den nakledilen bir*hadiste, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:"Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır." (Tirmizi-Salat, 431)Ayrıca Peygamberimiz (sav)'in, akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kıldığı ve"Her kim akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar olsa bile günahları affedilir."*dediği nakledilmektedir. (Heysemi, Mecmuuz Zevaid, II/230; Şevkani, III/64. Her iki kaynak da Taberani'den nakleder.)Konuyla ilgili*hadis*kitaplarında yer alan rivayetlerde bazılarında, Peygamberimiz (sav)'in akşam namazından sonra dört rekat kıldığı ve kılmayı teşvik ettiği de yer almaktadır. (Heysemi, Mecmuuz Zevaid, II/230; Şevkani, III/64. Her iki kaynakta Taberani'den nakleder.) Hanefilerden, evvabin namazı, (akşam namazından sonraki namaz), akşam namazının iki rekat müekked*sünnetiyle birlikte altı rekat olduğunu söyleyenler, bu rivayeti esas almaktadırlar.Mezhebde tercihe şayan görüşe göre, bu namaz, akşam namazının müekked*sünnetinin dışında altı rekatlık bir namaz olup, Hanefi alimleri, bu namazın kaç selamla kılınmasının daha faziletli olacağı konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bazıları, altı rekatın tümünün bir selamla kılınmasını daha faziletli görürken, bazısı iki selamla, bazısı da üç selamla kılınmasının daha faziletli olacağını söylemişleridr.Kaynak: İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  evvabin namazı ne zaman kılınır

  ‘Evvâbîn’, tövbe edip Allah’a sığınanların namazı anlamına gelir. Peygamberimiz (s.a.s.)’in evvâbîn namazının kuşluk vakti kılınacağını ifade eden hadislerinin (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 19) yanı sıra akşam namazından sonra nafile kılan kimsenin ‘evvâbin’den olacağını bildiren başka rivayet (Taberânî, Mu’cemü’l-Evsât, Kahire, 1415, I, 250, VII, 191) sebebiyle, ‘evvâbin namazı’ tabirinin akşam namazından sonraki nafile için kullanılması yaygınlaşmıştır. Altı rekatlık bir namaz olan evvâbîn namazı, tek selâmla kılınabileceği gibi üç selâmla da kılınabilir (Şürünbülâlî, Merâki’l-felah, I, 170-171). Peygamberimiz (s.a.s.): “Kim akşam namazından sonra kem söz söylemeksizin altı rekât namaz kılarsa, bu kendisi için on iki senelik ibadete denk kılınır” buyurmuşlardır (Tirmizî, Salât, 321). Ayrıca kendisinin de akşam namazından sonra altı rekât namaz kıldığı rivayet edilmektedir (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, III, 64).

 4. @_gül_@
  Devamlı Üye
  selam verme işini tam anlayamadım şimdi ben selamı kaçıncı rekatta vereyim 2.si eğer sonunda selam vereceksem her 2 rekatta bir ettehiyatu okumalımıyım... Kusuruma bakmayın ne olur anlayamadım.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  2 rekatta bir verebilirsin

 6. @_gül_@
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun...

 7. @_gül_@
  Devamlı Üye
  evvabin namazında hangi sureler dualar okunur...

 8. mum
  Administrator
  Evvabin namazı nedir nasıl kılınır?


  Evvâbin namazı: Evvâbîn, evvâb kelimesinin çoğulu olup, tevbe ve istiğfar ederek Allah Teâlâ'ya çokca yönelen kişi demektir. Bu namaz altı rekât olup akşam namazından sonra, bir iki veya üç selâmla kılınır. Bu namazın delili şu âyet-i kerîmedir: "Rabbiniz, sizin kalblerinizdekini çok iyi bilir. Eğer siz iyi olursanız, şunu bilin ki Allah, kötülükten yüz çevirerek tövbeye yönelenleri (evvâbîn) son derece bağışlayacıdır."

  Ammâr b. Yâsir (r. anhümâ)'den şu hadis rivayet edilmiştir: "Her kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar da olsa Allah Teâlâ onun günahlarını mağfiret eder."

  Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Hz. Peygamber Evvabin namazına devam ettiği kadar Duha namazına devam etmezdi. (Hakim, fil-Mustedrek)

  "Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur." (Tirmizi, Mevakit, 204)

  Evvabin namazının vakti: Akşam namazı ile yatsı namazı arasıdır.

 9. Misafir
  Evvabin namazı 4 rekat olarak akşam namazından sonra kılınır
  çok sevaplı faziletli bir nafile namazdır
  şiddetle tavsiye ederim

 10. Misafir
  İki secde arasında oturunca "sübhanallah" denilmiyor mu evvabin namazında?

+ Yorum Gönder
evvabin namazı nasıl kılınır,  evvabin namazı,  evvabin namazının kılınışı,  evvabin namazı kılınışı,  evvabin namazi nasil kilinir,  evvabin namazı nezaman kılınır,  evvabin namazı kaç rekattır