+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Camilerde Dua ve tesbihat ve Ayetel Kürsi neden farzdan sonra yapılmıyor,okunmuyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Tarikatsiz1i
  Emekli
  Reklam

  Camilerde Dua ve tesbihat ve Ayetel Kürsi neden farzdan sonra yapılmıyor,okunmuyor?

  Reklam

  Camilerde Dua ve tesbihat ve Ayetel Kürsi neden farzdan sonra yapılmıyor,okunmuyor? Mumsema Sünnette aslolan bu tip uygulamaların farzdan sonra yapılmasıdır,hatta '' her farzdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyan kişi ile cennet arasında ölüm vardır'' diye sahih bir hadis olmasına ve bu hadisi bütün cami hocalarının da bilmesine rağmen ,acaba neden bu önemli sünnet camilerde uygulanmıyor ve müslümanların bu şekilde uygulaması hakkında yol gösterilmiyor,yoksa diyanetin hocaları müslümanların cennetle aralarında ölüm olmasını istemiyorlar mı?

 2. leventtanju
  Devamlı Üye

  Cevap: Camilerde Dua ve tesbihat ve Ayetel Kürsi neden farzdan sonra yapılmıyor,okunm


  Reklam


  Ben bulgarıstan balchık tan..ıstabula sureklı gıderım.camılere de gıderım ben okundugunu gordum.....
  Kardes mesele bazı camılerde tesbıhatın degıshık olmasıdır...okadar.bunda sakınca yok bence...mesela bazı yerlerde mutlaka salaten tuncına okunuyor...boyle de olur.....bulgarıstanda aynen ayeel kursı okunur...
  Ama bulgarıstanın dıger ucunda tesbıhat sessız yapılır ve herkez kendı yapar...bazı shehırlerde ıse herkez farzdan sonra yapar son sunnetı ondan sonra kılar....

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Tarikatsiz1i Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sünnette aslolan bu tip uygulamaların farzdan sonra yapılmasıdır,hatta '' her farzdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyan kişi ile cennet arasında ölüm vardır'' diye sahih bir hadis olmasına ve bu hadisi bütün cami hocalarının da bilmesine rağmen ,acaba neden bu önemli sünnet camilerde uygulanmıyor ve müslümanların bu şekilde uygulaması hakkında yol gösterilmiyor,yoksa diyanetin hocaları müslümanların cennetle aralarında ölüm olmasını istemiyorlar mı?

  bu dediğine tamamen katılıyorum.sünnet olan şekli farzdan sonra yapılmasıdır ama maalesef bizim camilerimizde sünnetten sonra yapılıyor.en basitinden sabah namazından sonra neden salaten tüncina duası okunuyor.yani sünnete dayanmayan birçok uygulama var camilerimizde

 4. Sumame
  Tombik Ammo
  Gittiğim bütün camilerde bu uygulama var
  Bilmeden eleştiriyoruz

 5. Tarikatsiz1i
  Emekli
  Gittiğim bütün camilerde bu uygulama var
  Bilmeden eleştiriyoruz
  Kardeş meseleyi anlayamadın sanırım,ya da İstanbuldaki camilere henüz gitmedin.Bizim dediğimiz mesele bu uygulamalar neden farzın peşinden yapılmıyor da ,bütün rekatler bitince yapılıyor meselesidir.

 6. özürdileyerek
  Üye
  sonrasında sünnet namaz olan namazların hiçbirinde kardeşin söylediği gibi farzdan sonra tesbihat ve sünnet olan sureler okunmuyor. ki ayrıca tesbihatın topluca müezzin önderliğinde yapılması ayrı bir bidattir, çokça bidat var camilerimizde(acaba gerçekten bizim camilerimiz mi?)

 7. Sumame
  Tombik Ammo
  Sesli tesbihat bidat değil dir.
  Eğitim amaclidir

 8. özürdileyerek
  Üye
  sesli olarak eğitim amaçlı yapılmasına eyvallah, fakat sünnette olan duaların ve zikirlerin müezzin tarafından yapılıp cemaat tarafından yapılmaması kesinlikle bidattir.

 9. leventtanju
  Devamlı Üye
  Seslı veya sessız farketmez....bakın arkadaslar sunnettır ama bunun sunnetten sonra okunması da olabılır ve yerıne gecer bence...tabı arkadaslar eger yanlıs soyledıysem allah affetsın...sız belkı daha ıyı bılırsınız...
  Ama shunada katılmıyorum kı camılerımızde bıdat yoktur...sadece bırazcık uygulamalar farklılastı okadar bu da hemen bıdattır denmez....

 10. Tarikatsiz1i
  Emekli
  Ama shunada katılmıyorum kı camılerımızde bıdat yoktur.sadece bırazcık uygulamalar farklılastı okadar bu da hemen bıdattır denmez
  Senin kadar masumhane düşünmek isterdim ama,madalyonun öbür tarafı hiç de öyle sandığın gibi değil.Uygulama farklılaşması doğal bir durum olsaydı ve bu doğallık serbest olarak bırakılsaydı,İslamın 1400 senede başına gelen bu kadar değişim ve farklılaşmaya bakarak ,bundan çok değil yüz sene sonra bile tanınmaz hale gelmeyeceğinin garantisini kimse veremez.
  Camilerdeki durumları sadece yaşadığınız mahallenin camileri olarak ele alırsanız ve bu dar çerçeveden dışarı çıkmazsanız,tabiki ozaman bizim endişelerimiz sizler için yersizmiş gibi gelebilir.ama meseleyi bölgeler bazında ele aldığınızda,bugün Anadolu'nun hemen hemen her bölgesinde farklı şekiller ve uygulamalar halinde camilerde ve evlerde namazların kılındığını görebilirsiniz.
  Ben ek iş olarak tekstilin bir dalı ile meşgul oluyorum.Yaptığım iş çok basit.Elbiselerin fiyat etiketlerine ip bağlıyorum.Bana bu işi getiren sorumlu tekstil sahipleri,çok basit gibi görünen o işte benden tek istedikleri ''Aman ha!Aynen Numunedeki gibi olsun,sakın ola bu ipi 27,5 santimden ufak kesmeyin,bağlarken şu kart diğerinin arkasında olacak ve markanın baş harfinin bir santim üzerinde görülecek'' falan filan.
  Peki bu noktadan hareketle;Bana bu dinin numunesi Peygamberimiz tarafından verilmiş.İpin uzunluğu ve kartın ne şekilde bağlanacağı söylenmiş ve gösterilmiş deyim yerindeysa.Ben ya da bizler kalkıpta ''ne olmuş canım 26,5 santim olursa ip,ne farkeder bir santimden '' diyebilirmiyiz.Ben tekstilcime bu şekilde kendi yorumuma göre bağladığım ve kimini kısa kimini uzun tuttuğum iplerden ooluşan bir iş teslim edersem bir daha aynı adamdan iş alabilir miyim?Hayır.O halde Bizlere gösterilen Dinin numunesine sıkı sıkıya bağlı kalmalıyız ki ,diğer tarafta bizlerden memnun kalınsın inşaallah.

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  taklid edecek kişiler şeyx efendiler iken "onlardan iyi mi bileceksiniz", rasulullah(sav) a gelince bozulmalar başlıyor... Rabbim ıslah etsin.

+ Yorum Gönder
farzdan sonra ayetel kürsi bidat midir