+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Önce müslüman olan sonra kafir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Önce müslüman olan sonra kafir

  Reklam
 2. taat
  Devamlı Üye

  Cevap: önce müslüman olan sonra kafir


  Reklam


  Dinden dönüp kâfir olanlarla ilgili olarak şöyle buyrulmuştur:

  “Ey imân edenler! Sizden kim dininden dönerse, Allah onların yerine bir toplum getirir; o onları sever, onlar da onu severler. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı sert olurlar. Allah yolunda savaşa atılır, kınayanın kınamasından korkmazlar. İşte bu, Allah’ın vergisidir, onu hak edene verir. Allah’ın imkânları geniştir, her şeyi bilir..” (Mâide 5/54)

  Mukatil b. Süleyman’ın (ö. 150/767) bildirdiğine göre 12 kişi Müslüman iken kâfir olmuşlar, düşünceli bir şekilde Medine’den çıkmış, Mekke yolunu tutmuşlar ve Mekke kâfirlerine karışmışlardı. Sonra içlerinden Haris b. Süveyd pişman olup geri döndü ve kardeşi Cülâs’a haber gönderdi: “Ben tevbe ederek geri döndüm, Peygamberden öğren bakalım, tövbeye hakkım var mı, yoksa Şam’a giderim” dedi. Cülâs durumu Peygamberimize bildirdi ama cevap alamadı. Sonra şu âyetler indi:[5]

  “İnandıktan sonra kâfir olan bir topluma, Allah hiç dirlik ve düzenlik verir mi? Bunlar, kendilerine açık belgeler gelince o Elçi’nin doğru olduğuna şahit olmuş kimselerdir[6]. Allah yanlışlar içinde olan bir topluluğu yola getirmez.

  Onlar var ya, onların cezası; Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lanetidir. Sürekli o lanet içinde kalırlar. Sıkıntıları hafifletilmez; onlara göz de açtırılmaz. Ama olup bitenden sonra tevbe edip durumunu düzeltmiş olanlar başka. Çünkü Allah çok bağışlar ve ikramı boldur.” (Al-i İmran 3/86-89)

  Dinden dönüp kâfir olana, insanların uygulayacağı bir ceza yoktur. Onun cezası, Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lanetidir. Tevbe eden olursa lanetten kurtulur.

 3. taat
  Devamlı Üye
  bunu kendiniz içinmi sordunuz yoksa başka birisi içinmi. bu konuda size sormak istediğim şeyler varda

 4. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Alıntı taat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bunu kendiniz içinmi sordunuz yoksa başka birisi içinmi. bu konuda size sormak istediğim şeyler varda
  ben ailemden dini bilgi almadım bundan 2 yıl önce kendi imkanlarım doğrultusunda müslümanlığı anlamaya başladım ve namaz kılıyordum taki bir kızla tanışana kadar.onunla ilişkiye girdim.utanç verici ama yaptım.daha sonra namaz kılmamaya başladım çeşitli sosyal paylaşım sitelerindeki ateistlerle takılıyordum ama inanıyordum bir ara inançsızlık başladı 1 yıl gibi devam etti 4 aydır namazımı kılıyorum ve kendimi o tür şeylerden uzak tutmaya çalışıyorum.aslında bu soru kendim için.her şey o kızdan sonra oldu.ve ailemde ateist dini yönden bilgilendirmediler beni çocukken.eskiyi hatırlamak güzel değil.

 5. taat
  Devamlı Üye
  anladım bende ataistlerele sohbetlerim oluyor bir türlü ikna olmuyorlar siz bu durumu yaşayıpta geri dönmeniz bitakım sorulara bulduğunuz cevap neydi yada ateist fikirleri nasıl yendiniz onlara ne cevap vermekm gerekli diye soracaktım ama anladığım kadarıyla siz zaten ateistliği benimsememişsiniz o yüzden sizin için islama dönmek zor olmamış yani bana verebileceğiniz mucizevi bir dönüş hikayeniz yok anladığım kadarıyla benim için mucize ama bu konuda onlara anlatılabilecektürden deyil teşekkür ederim sizin adınıza sevindim bir yanlıştan dönmüşsünüz elhamdülillah

 6. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...unahlarim.html

  Gereğinden fazla sıkıldığında ve annen babanda yanında fazla kalmayınca veya çıkar ilişkisini öne vurduğunda dünyada sadece tek olarak yalnız olarak yaşadığının farkına varıyorsun.fakat yalnız olmadığını pisliklerin içinde çırpınarak kavruyorsun.

  ''Rabbin seni bırakmadı ve darılmadı.''

 7. taat
  Devamlı Üye
  elbette tövbe bunun için var Allah dilemesse kimse dileyemez abi ALLAH yar ve yardımcımız olsun inşallah

 8. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  İnşAllah amin..

 9. Hoca
  erimeye devam...
  dinden dönme İRTİDAT nedir?

  İRTİDÂD
  Sözlükte "geldiği yoldan geri dönmek, bir şeyden yüz çevirmek veya başka bir şeye dönmek" gibi mânâlara gelen irtidâd, dinî bir terim olarak, bir Müslüman'ın dinini terk etmesi demektir. Bu duruma riddet; İslâm'ı terk eden şahsa da mürted denir.
  İslâm kaynaklarında irtidad ve mürted hakkında itikadî, hukukî ve amelî yönden çok tartışmalar yapılmıştır. Hz. Peygamberin hayatının son yıllarında, Hz. Ebûbekir ve Hz. Ömer döneminde toplam on bir Arap kabilesinin irtidad ettiği belirtilmiştir. İslâm'ın ilk yıllarında dinden dönenler, daha çok zekat vermemekte direnenlerdir. Ancak irtidad olaylarının bu dönemle sınırlı olmadığı, her çağda dinden dönenlerin bulunduğu görülmüştür.
  Olaya başka bir açıdan yaklaştığımızda irtidâd; Allah'a verilen sözden dönmektir. Bu da büyük bir günahtır. Fakat Kur'ân-ı Kerim buna dünyevî bir ceza, yani önleyici bir yaptırım koymamıştır. Çünkü îmân gönül işidir. Zorlama ve baskı ile îmân olmaz. Bu sebeple dinden dönen kimseyi zorla dine sokmak mümkün değildir. "Dinde zorlama yoktur." (Bakara, 2/256) âyeti de bunu ifade etmektedir.
  ben ailemden dini bilgi almadım bundan 2 yıl önce kendi imkanlarım doğrultusunda müslümanlığı anlamaya başladım ve namaz kılıyordum
  insan bilmeyebilir ama haddini bilmeli ve imam azam imam şafii gibi değerli alimleri, onların seviyesindeymiş gibi eleştirmemeli.

 10. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Allah cc ile (haşa) pazarlık olmaz kişi ben dinden çıkayım tekrar gireyim günahlarım affedilsin diyecek
  Kilometre sıfırlaması mı bu kardeşler Allah cc kişinin niyetini bilir ona göre hidayeti tattırır lakin kul anlamazsa o zaman da azabın görecektir.

  Günahkar olmakla küfür ehli olmak arasındaki fark.
  Cennet ve cehennemdir.


+ Yorum Gönder