+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cuma Namazı hakkında bir soru ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kurt55
  Üye
  Reklam

  Cuma Namazı hakkında bir soru ?

  Reklam

  Cuma Namazı hakkında bir soru ? Mumsema Cuma namazlarında cemaat imama yetişmek için olsa gerek farzdan evvelki 4 rekat sünneti hızlı bir şekilde kılmaya çalışıyor bu ne kadar doğrudur. Benimle birlikte başlayan hatta benden sonra namaza duranların ben 2. rekattayken 3. rekata geçtiklerini görüyorum büyük bir ihtimal bir takım şeyleri okumuyorlar insanlar sanki yarış atı gibiler namaz kılmıyorlar yarışa giriyorlar sanki benimde bu nedenle camiye gidesim gelmiyor çünkü hep geri kalıyorum buda sinirimi bozuyor birde sünnete yetişemeyenler oluyor onlarda hoca vaaz verirken sünneti kılmaya çalışıyorlar sanırım böyle yapmaları doğru değil bu konularda bizleri aydınlatırsanız çok yararlı olcağına inanıyorum.

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Cuma Namazı hakkında bir soru ?


  Reklam


  malesef böyle dir kardeşim. ne diyelim ne yapalım bilmiyorum ki. Yanlışlıklar çok var. Yav Hoca bırakmıyor ki Sübhanekeyi okuyalım. Allahhu ekber diyim 2 saniye içinde fatihaya geçiyor. tesbihler desek bir başka.

  aynen bende sünneti kılarken , 2. rekattayken diğerleri bitiriyor. Tadili erkan denen birşey yok ki. Surelerin lafızlarını nasıl çıkarabiliyorlar onuda çözemiyorum. Ben bir fatiha okuyorum. Fatihayı bitirmeden yanımdaki ruküya gidiyor.

  yanlışlıkları say say bitiremeyiz ki. Bilmiyorum çözemiyorum Acaba ben mi çok uyuşuk kılıyorum namazı. Sureleride hızlı okuyunca ister istemez Tecvid kaideleri kayboluyor. Yani harfler doğru çıkmıyor ağızdan Yutulmalar oluyor.

 3. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Alın bendende o kadar yaa varya delleniyorum bu olaya dedeler bile benden önce sünneti kılıp bitiriyor rüku 1 saniye secde 1 saniye ya imam sanki devlet başkanı adam acele acele kıldırayımda ülkemi yöneteyim aklıyla davranıyor.En sonunda gidicem yüzüne dicem arkadaş bu nedir ya.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  cuma namazı farzından önce kılınan 4 rekatlık namaz sünnet değildir, Rasulullah(sav) a dayanmaz.

 5. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  karadamlalar niye ? herhangi bir kanıt getir.ya arkadaş 1000 senedir kılınan namazı bidat ettireceksiniz insanlara.

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "ya arkadaş 1000 senedir kılınan namazı bidat ettireceksiniz insanlara"

  1000 senedir kılınıyor mudur bilmem de 1400 senedir kılınmadığı kesin.

  İlk Sünnet İddiası : İki rekat farzdan evvel dört rekat sünnet, sahih delili olmayan bir namazdır.[1] Bu namazı kılanların zikrettiği, “mevzu” (uydurma) bir hadis vardır ki, onun senedinde ki kimseleri n yalancılıklarını da bizzat kendileri itiraf etmelerin e rağmen, bu bid’atten vazgeçmemektedirler.[2] Cumanın farzından evvel Rasululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) ve onun ashabı cumanın sünneti diye bir namaz kılmadıkları gibi böyle bir namazın bu gün için bile kılınamayacağı gayet açıktır. Çünkü bir vakte nisbet edilen namaz o vaktin ezanının okunmasıyla kılınabilir. Oysa Cuma vaktinin girdiğini bildiren ezan imam minbere çıktıktan sonra okunan iç ezandır.[3] Cumanın farzından evvel sünnet namaz olsaydı, ya imam minberind e iken, ya da inince farzı kıldırmadan önce bu dört rekat namazın kılınması gerekirdi . Oysa böyle bir uygulama da yok. İnsanlar, iç ezan okunmadan önce yani cumanın vakti girmeden kıldıkları namaza cumanın sünneti diyorlar bu anlamsız bir sözdür. Doğrusu şu ki kıldıkları o namaz tahiyyatü’l mescid namazıdır,niyetleri de öyle olmalıdır.[4]


  [1] Daha geniş bilgi için bakınız. Zad’ul Meâd (ter 1/403….)

  [2] İbn-i Abbas (r.) dan Rausulull ah (S.) Cuma namazından önce dört rek’at kılardı. Bu dört rek’atın arasında selam vermezdi. Mecmau’z-Zevaid (Bu isnad zayıf raviler zincirind en kuruludur . Atıyye’nin rivayetle rinin zayıflığında ittifak vardır ve Haccac müdellistir ve Mübeşşir ibn-i Ubeyd Kezzab’tır ve ibnu’l Velid de müdellistir. (Kütüb-ü Sitte Tercümesi İ. Canan 17. cilt sf. 58-59 bk.) Bir hadisin zayıf veya uydurma olduğunu bile bile bu hadisleri kitabına alan ve okuyucuda n gizleyere k, böylelikle de bid’atların devam etmesine sebep olan bu insanlar bazı ticari kaygılarla, kitaplarına rağbet azalmasın diye mi veya kasten insanların dinini bozmak niyetiyle mi, bunu yapıyorlar? Zira hadisin zayıflığı, uydurma oluşu, o hadisle amel edilemezl iği vs. Arapça metnin sonunda yazılı olmasına rağmen bu kısmı da tercüme etmeyerek, ümmetin fesadına, ihtilafla rın artmasına sebep olmaktadırlar. Rasululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) “Kim benim söylemediğim sözü bana isnad ederse, cehennemd eki yerine hazırlansın” buyurmuştur. Peygamber e isnad edilen iftiralar dan sakındırmak şöyle dursun, bu iftiraları gerçekmiş gibi yaygınlaştıran bid’atçılar da cehennemd eki yerlerine hazırlansınlar. (İbn-i Mace (1129) İbn-i Mace tercümesinde hadisin sıhhati yukarıda bildirild iği üzere açıklanmıştır. ) Daha geniş bilgi için bakınız. Zad’ul Meâd (ter 1/408,409)

  [3] Buhari (ter. 879)

  [4] Cuma vaktinden önce okunan dış ezan insanlara Cuma namazını hatırlatmak içindir. Rasululla h (sallallah u aleyhi ve sellem), Ebu Bekir (r), Ömer (r), zamanında bu ezan okunmazdı. (Tirmizi ter.352 /515) Bu ezandan önce okunan (SALA) Peygamber e salat-ü selam da, sonradan ihdas edilmiş bir iştir. Cuma günleri ve Perşembe geceleri peygamber e salat-ü selam okumak sünnettir, fakat bunu insanlar kendi başına yapar. Müezzinin yapmasıyla insanlar bu sünneti de terk etmiştir. Çünkü her bid’at bir sünneti yok eder. Salâ bölümüne de bakınız.

 7. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  Başkalarının günahlarını saymak bize birşey kazandırmaz. Biz doğru kılarak onlara örnek olalım veya burada şikayet edeceğimize gidelim yüzlerine karşı söyleyelim hatta imam efendi durum böyle böyle bir ikaz etseniz diyelim.

  Hep şikayet hep şikayet olmaz ki canım : ))

 8. karadamlalar
  Kesintili Üye
  vallahi abi benim zaten okuldan dolayı sıkışık oluyor, ben farzdan sonra sünneti kılıyorum da gidip imama "imam efendi ilk sünnetin dinimizde yeri yoktur" diyecek imkan olmuyor, hem benim vaktim yok hem imamın. adam farzdan sonra sünneti ara vermeden kılıyor, ve üstüne double-bidat olarak da zühri ahir kılıyor. başka bir gün gidersem camiye inşaAllah uyarayım.

 9. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  uyarırken aman dikkat et "hadi len kerata gelmiş bana işimi öğretiyor" deyip ensene bir şaplak yeme de : ))

 10. İnanc
  Devamlı Üye
  Namazı ne yavaş nede hızlı kılın bence en eftali orta şekilde kılmaktır

  örneğin : ikindinin sünnetini 4-5 dakika'da en iyisidir . Hem kendini sıkmayacaksın bende rahat şekilde

  sakın şekilde kılacaksın . tadili erkana'da dikkat edeceksin secde aralarına 1sn'de gidip gelmeyeceksin.

  ruku ile secde arasına 2-3 saniye gitmeyeceksin.

 11. cavraşım
  Devamlı Üye
  uyarırken aman dikkat et "hadi len kerata gelmiş bana işimi öğretiyor" deyip ensene bir şaplak yeme de : ))
  çok hoşuma gitti

 12. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  "uyarırken aman dikkat et "hadi len kerata gelmiş bana işimi öğretiyor" deyip ensene bir şaplak yeme de : ))"

  olur mu olur fakat o tavrı göstermeyeceğini umduğum başka imamlar da gördüm, tabi oturup konuşacak vakit dediğim gibi hiç olmuyor ayıramıyoruz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu