+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Alevi sünni ayırımı yapıyorlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamyolu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: alevi sünni

  Reklam  Cevap: alevi sünni isimli yazı www.Mumsema.comCevap: alevi sünni
  Bu şahıs namusumuz olabilirdi değilim mi simav kardeş
  Millet ne haram konusunda uyarmış ne de empati yapmışlar
  Buna çok kızdım.

  Bu arkadaşlık belası o kadar yaygınlaştı ki herkes normal görmeye başladı.
  Bana tepki veren kardeş, Allah başına vermesin!
  Sen anlamıyormusun kardeşim senin düşündüklerinin kat ve kat fazlasını düşünüyorum elbet. şimdiye kadar da dinimde taviz vermedim vermem de. görüyorsun Ailesi sunni diye vermiyor. yani yana yıkıla kızına alevi arıyorlar. Sunni düşmanlığı var.

  bunu kimse normal göremez. hele bizler kesinlikle göremeyiz o tür sorulara verilecek zaten yanıtımız vardır.
  Ama direk Girmekten korkarım. sitede bu tür konulara verdigim cevapları incelesen zaten beni çok iyi anlarsın.

  Asabi davranma. Güzel tatlı dille uyarabilirsin. Tövbe etmesini sağlayabilirsin. Ama direk böyle girersen gerçekten olmaz. orada direk sinirli uslümle söz söyleyecegine Bİr ayet bir hadis getirip konuyu kapatabilirdin.

  Tabiki hak vermiyor degilim sana. Ama biraz daha sakin kardeş..

 2. simav
  Üye

  Cevap: alevi sünni


  Reklam


  Kardeşim kesinlikle haklı olduğun çok nokta var ama islamyolu kardeşin dediği gibi insanları soğutmadan tatlı dil ile doğruyu göstermemiz lazım. Birde arkadaşın ailesi sünni düşmanlığında çok yediği iftiralardan ön yargılı olmuş olamaz mı ? Alevi yana yakıla arıyorsa eğer merak etme bu tarz ayrımları yapanların sonunu çok iyi gördüm yazsam roman olur. Rabbim o kadar adaletli ki fakat ne kadar kötü aynı dinin çocukları evlenemiyor ah cahilik ah Allah bizi cahillerle imtihan etmesin alevi olsun sünni olsun hiç fark etmez.

 3. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  Ebu Muhammed'in haklı tepkisi biraz sert olmuş o kadar. O hatırlatana kadar nedense İslam'ın asla cevaz vermediği bu konuya kimse değinmemiş.

  Bir kadın ile erkeğin bu şekilde birliktelik sürdürmesi asla caiz değildir. Evliliği haklı olarak bu kadar düşündüğünüz kadar lütfen dünya ve ahiretinizin selameti için biraz da İslam'ı araştırın. Mesela Alevilik İslam'ın neresinde duruyor ile başlayabilirsiniz.

 4. bolu
  Emekli
  islamyolu çok teşekkür edrim beni koruyup kolladığın için Allah senden razı olsun inanınki çok zor bir durumdayım ben aleviyim evet ama orucumuda tutarım namaz kılmayıda çok isterim inşallah onuda zamanla öğrencem Allahım nasip ederse böyle kötü cevap verdiklerinde çok üzülüyorum çünkü gercekten çok çaresizim ve ben dedimki Allah'ıma Allah'ım sen bizi kavustur yeminle gidip bir yere bağış yapcam dedim ve yapacagımda inşallah yeterki Allah'ım bizi kavustursun herkesi kavusturdu bizide kavustursun istiyorum

  -----------------------------------

  evet ben ailemi ikna etmek istiyorum istiyorumki evimde Allah'ımın ve Peygamberimizin adı anılsın duvağımla çıkayım istiyorum o evden

 5. simav
  Üye
  Bolu alevi olup açıklama yapmana gerek yok. Sende müslümansın tüm müslümanlar gibi sinir oluyorum alevilerin bu yönüne her sünni tutuyor mu , namaz kılıyor mu yok sen neden açıklıyorsun. Bana kızan olursa kusura bakmasın bu konu hassas bunları belirtince çoğu kafirmiş gibi izlenim veriyor topluma alakası yokken. Ailene kızma bende bu konunun aynısını yaşadım canım yandığından biraz sert olabiliyorum bu konuda Allaha sığın dua et bol bol rabbim hayırlısıyla sana nasip eder inşallah bende sana dua edicem çünkü bu ülke bu tarz evliliklere ihtiyacı var bizi düşman etmeye çalışanlar bu evlilikler çoğaldığında zor düşürürler.

 6. bolu
  Emekli
  simav çok ama çok teşekkür ederim Allahm bin kere razı olsun senden ben isterimki evimde hep dua olsun melekler hep yanımızda olsun ben ailemden görmedim böyle birşey namaz kılmak nedir hiç bilmedim oruç tuttugumda tek basıma tutuyorum annem babam kızıyor ama bende dıyorumkı kımse için değil Allahım için tutuyorum yarın birgün öbür tarafa gittiğimde Allahımın karsısına cıkacak yüzüm olsun diyorum Allah'ım soracak bana şu yaşına kadar oruç tuttun mu namaz kıldın mı diye bende başımı eğmek istemiyorum dedim annemgilde senin kafanı yıkamışlar diyor vallahi çok üzülüyorum simav bir bilsen birtek Allahıma sıgındım zaten başka kimimiz varki

 7. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  Bektaşilik, Mevlevilik, İslam öncesi kültürden bazı inançlar ve uygulamalar'ın İslam'da yeri bar mı? Keza İslam'da ibadet yerleri Camidir, cemevleri neyin nesidir? Camiye alternatif midir bunlar? Sazlı sözlü baylı bayanlı karışık raks, sema, ayin ne derseniz deyin İslam'da yeri var mı? Keza tuttukları oruçlarla bizim oruç arasındaki farkları nasıl izah edecekler?

  Biz burada bolu arkadaşımızın şahsına birşey demiyoruz temsil ettiği inancın İslam'da olup olmadığını soruyoruz.

 8. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Allah seni sevdiğine tez zamanda kavuştursun...

 9. bolu
  Emekli
  aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn inşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş Allah duysun sesimizi

 10. simav
  Üye
  İktibas ben sana çok derine girmeyip konuyu özetle anlatayım islamiyet içerisinde ibadet yeri mescit. Cami ve Cem kelime anlamlarında toplanma yeri anlamına gelir. İnsanlar burada toplanarak ibadet eder. Cem evinde deyişler söylenir ehlibeyite yapılan haksızlıktan yas tutulur. Haram işleyenler hata yapanlar dışlanır. Birinin Hakkı varsa ceme başlanmadan önce hellaşmesi gerekmekte nasıl Peygamberimiz veda hutbesinde bende hakkı olan varsa söylesin. Mübarek insanların içinden bir sahabe çıkıp bende var demişti hatırladın mı ? Bunu hangi camide yapabilirsin ya hoca bu adam benim hakkıma girdi bana zulüm etti diyemezsin ama aleviler bunu kırmışlar. En başta eline beline diline sahib olmayı ilke edinmeleri gerektiğini öğretilip Allaha secde halinde dualar edilir. Bunlar islamiyet dışımı kardeş ? Birinin hakkına girmiş kişiyi helalik alana kadar dışlama vb gibi durumlar ? Saz konusu tartışılır bence olmaması lazım. Aleviler oruç tutar namaz kılar yapmayanda çoktur sünniler gibi bu her iki kesimde var fakat ehli sünnet olan bazı kişiler bunu bir türlü kabul etmiyo sanki sadece tek müslüman onlar ben kendim bir gözlemleme yaptım alevilere namaz kılmaz diyenlerin çoğu namaz kılmayan oruç tutmayan kimseler. Peki hiç düşündün mü şunu aleviler neden camiye gelmiyor sen adama ana bacı kat kafir de birde yanında namaz durmasını bekle peki bu iftiraları atan biri sence camiye gitse doğru mu ? Bence tartışılması gereken alevilik sünnilik meselesinden çok bu insanlar neden gelmiyor sen adamların vergisi ile cami yap namaz kıl söv say oh ne ala bu islamiyet te var mı ?

 11. sons
  Üye
  kardeş senin yapacağın en güzel şey Rabbine yönelmek ondan sonra izle sana göstermiş olduğu mucizeleri...Sana bi örnek vereyim yani ben 7 yıllık evliyim 2çocuk annesiyim ve mutluyum Rabbimin sayesinde ....

 12. bolu
  Emekli

  Reklam


  ohh ne güzel çok şükür inşallah darısı benm başıma inş bizde birbirimize kavusuruz hergece her ezanda dua edıyorum Allahım sen herkesi kavusturdun bizide kavustur diye inşallah Allahm sesimi duyar

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu