+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kao-duze
  Üye
  Reklam

  Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları?

  Reklam

  Sıffın savaşında Muaviyenin komutanları? Mumsema Sıffın savaşında Muaviyenin komuanları arasında Hz Alinin oğlu ve İslamın en büyük ordu komutanı Halid bin velid vardı diye duydum

  Doğrumu?Doğruysa garip bir durum değil mi?

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Sıffın savaşında Muaviyenin komuanları?


  Reklam


  Sıffın savaşında Muaviyenin komuanları arasında Hz Alinin oğlu ve İslamın en büyük ordu komutanı Halid bin velid vardı diye duydum

  Doğrumu?Doğruysa garip bir durum değil mi?
  bende ilk defa duydum. ama olması birşeyi değiştirmez ki kardeşim. Eğerki olursa bu bizim için güzel bir delil olur. Çünkü iki tarafta hak üzerinedir. Hazreti Muaviye (Radıyallahu anh) ve Hazreti Ali (Radıyallahu anh) ikiside hak üzere olduğu zaten hadisi şeriflerle sabittir. Ortada bir içtihat hatası vardır. ve Hatayıda yapanda Hazreti Muaviyedir.

  Mesela Ebu Eyyub el ensari hazretlerinin Sıffinde Hazreti Alinin yanında yer aldıgı biliniyor. Ama ki Hazreti Muaviyenin , Yezid Kumandanlığında İstanbulu Almak için gelen Ordudada bulunmuştur. ve Surlara yakın yerde Şehit olmuştur.

  Hazreti Muaviyenin yanındada binlerce Sahabe vardı. Hazreti Alinin yanındada.

  buradan da anlaşılıyor ki iki tarafta hak üzeredir. Hani Hazreti ALiye soruyorlar size kafirler mi karşı geldi münafıklar mı diye. Hazreti Alide yok Bilakis Kardeşlerim karşı geldiler demiştir.

  islamın kılıcı Halid bin velid (Radıyallahu anh) gerçekten Hazreti Muaviyenin yanında ise . O zaman bu ehli sünnet için güzel bir delil teşkil eder.

 3. NuN
  Üye
  Kaos efendi hep ümmet arasında ihtilaflı konular acar
  Onlar veya başkaları ne farkeder?

  Bu konular bilinmiyorsa öğrenilebilir ama ben gereksiz görüyorum.

  Not: Maviye değil' Hz. Maviye (ra)

 4. Necef_
  Emekli
  Acaba Muaviye duymamışmı "Ali hak iledir Hakta Ali ile" ? ve daha nice hadisleri.. nasıl olurda Hz.Ali(as) a karşı gelir ?

 5. simav
  Üye
  Kuranı mızraklara takarak değil mi hak üzerine ?

 6. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  Konuya her yönüyle vakıf değilseniz uzak durun derim ama bir an önce de öğrenmenizi tavsiye ederim. Konu öyle herkesin söylediği gibi "hepimiz kardeşiz ne var canım bunda, iki Müslüman grup bir biriyle savaşmıştır" şeklinde geçiştirilmeyecek kadar önemlidir.

  Zira Abdullab b. Selime'nin dediği gibi "vallahi biz hak üzereyiz onlar batıl üzeredir"

 7. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "hak ve hak aynı anda karşı karşıya gelmez, ya hak ve batıl karşı karşıya gelmiştir ya da batıl ile batıl."ali şeriati

  kastettiğim muaviye(r.a) nin dalalet içinde olduğu değildir, rasulullah(sav) ın övgüsüne erişmiş bir sahabedir ve batıl bir düşünce ile ali(r.a) ye saldırmıştır. islamyolunun dediği gibi 2 tarafta da seçimlerini yapmış olan sahabeler vardı, bu savaşın gündeme taşınmasını fitneden başka bir şey görmüyorum malesef yaşanmış fakat bizlerin bundan ders alması gerekirken fitne sebebi edinmek olayları doğru değerlendiremediğimizi gösterir.

 8. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  fitne mi?

  bir rivayete göre 4 Halife döneminde Müslümanların birbirleriyle karşılıklı savaşmasının bilançosu, lütfen dikkat; 150.000 (yüz elli bin). O zaman dünya nüfusu öyle milyar falan değil haa binlerle ifade edildiğini okumuştum hafızam beni yanıltmıyorsa 150 milyon falandı.

  Bu orana vurun bakalım 150.000'i nasıl bir durum çıkıyor karşımıza.

 9. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Onlar Kılıçlarını kana bulamıştır sizler dilleriniz kana bulamayınız...Bu mevzular fitne değilde nedir?

 10. ugurdogan
  Emekli
  Hz. Ali'nin oğlunun Muaviye'nin ordusunda olduğunu duymadım. Varsa böyle bir bilgi ben de merak ettim. Yanlış hatırlamıyorsam Hz. Ali'nin büyük kardeşi Akil, Muaviye'nin ordusundaydı.

 11. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  uğurdoğan doğru hatırlıyorsunuz oğlu değil kardeşiydi.

 12. islamyolu
  Emekli

  Reklam


  Hz. Ali'nin oğlunun Muaviye'nin ordusunda olduğunu duymadım. Varsa böyle bir bilgi ben de merak ettim. Yanlış hatırlamıyorsam Hz. Ali'nin büyük kardeşi Akil, Muaviye'nin ordusundaydı.
  bunuda yeni öğrendim. dur bakalım daha neler öğrenecem.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu