+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ugurdogan
  Emekli
  Reklam

  İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası

  Reklam

  İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası Mumsema İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası nasıl verilmiştir? Hangi dini delile dayandırarak? Herkes internetten indirse eser sahibi ve yapım şirketi zarar görür. Bu kul hakkı olmaz mı?

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası


  Reklam


  islamda ticaret kanunlarını incelersek telif hakkı diye bir şeye ulaşabilir miyiz?

 3. ugurdogan
  Emekli
  Detaylı bilgi istiyorum.

 4. İKTİBAS
  Devamlı Üye
  İnternetten mp3 indirmenin caiz olması fetvası nasıl verilmiştir?

  Yeni bir şeyler üretemeyen ve eskiden verilen fetvaları baz alarak günümüze uyarlamaya çalışanlar vermiştir bu fetvayı. Mesela Hanefi fıkhına göre elle tutulan, gözle görülen şey metadır yanı mal'dır. Şayet bir şey elle tutulup gözle görülmüyorsa fıkhen buna mal denilmez, demiş eski fıkıhçılar. Tabi o zamanların şartlarına göre yapılmış bir tanımdır bu. Ya şimdi, durum böyle mi? Mal'ı elle tutamıyoruz ama İnternetten veya Shopping TV'lerden sipariş verebiliyoruz.

  Sayın kardeşim kim ne derse desin. Ortada emek var harcanan ve üzerine ücret biçilen bir mal var. Allah-u Alem ben caiz olmadığını düşünüyorum. Müslüman her şartta ve kim karşı olursa olsun adaletli olmak durumundadır.

 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranış, kul hakkı sorumluğunu gerektirir. Bu sorumluluk ise, söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslâm emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm, 53/39) buyurulur. Hz. Peygamber de (s.a.s.) emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde “Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Dâvûd da kendi elinin emeğini yerdi.” (Buhârî, Büyû’, 15) buyurmuşlardır. Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmaktadır. Bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir.

+ Yorum Gönder