+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Heykel ve resim ile ilgili dinimiz ne emrediyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gökhan123
  Üye
  Reklam

  Heykel ve resim ile ilgili dinimiz ne emrediyor

  Reklam

  Heykel ve resim ile ilgili dinimiz ne emrediyor Mumsema sa kardeslerim.Ben heykel ve resım ıle alakalı dınımız ne emredıyor.Kuranda ve hadısı serıflerde ne gecıyor.En ınce ayrıntısına kadar ogrenmek ıstıyorum.Gunah mıdır vb.Allah razı olsun sımdıden.

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Heykel,resim


  Reklam


  aleykum selam kardeşim, ayetlerde resimin yasaklandığı ile ilgili bir bilgi var mıdır ben bilmiyorum Allahu alem yoktur fakat Rasulullah(sav) ın sahih sünnetinde "Tüm musavvirler ateştedir" hadisi ve bunun gibi pek çok hadis ve de pek çok uygulama nakledilmiştir, ruhu olan canlıların suretinin tasvir edilmesi dinimizce haramdır. daha geniş bilgiyi başka kardeşler de ekleyeceklerdir inşaAllah.

 3. gökhan123
  Üye
  sagol yorumun ıcın.Baska yorumlarda beklıyorum.

 4. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Benim bildiğim kadarıyla putlaştırmaya yöneldiği için haramdır.Haram olmalıdır zatende sanat seni kurtarmaz ki..

 5. Galus
  Devamlı Üye
  Bu hususta Peygamber (sav)'in birçok sahih hadisleri vardır. :

  1- Kıyamet günü bu suretleri yapanlara; yaptığınızı canlandırınız denilecektir.( Buhari )

  2- Kıyamet günü Allah'ın en şiddetli azabına maruz olanlar Allah' ın yarattıklarını taklid edenlerdir.( Müsned Ahmed bin Hanbel)

  3- Hazreti Aişe bir gün resimli bir yastık satın aldı. Peygamber (sav) dışardan yastığı görünce içeri girmedi. Kapının önünde ayakta kaldı. Hazreti Aişe (ra) da onun yüzündeki memnuniyetsizliği anladı ve şöyle dedi: Yâ Resûlullah! Allah ve O'nun Resulüne tevbe ediyorum günahım nedir? Peygamber (sav) ona cevaben buyurdu ki: "Yastıktır." Hazreti Aişe üzerine oturup yaslanasın diye senin için satın aldım, dedi. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Resim yapanlara azab verilecek, yaptığınızı canlandırınız denilecektir. Sonra şunu ilâve edip buyurdu: İçinde resim bulunan eve melekler girmez".( Müslim c. 4, s. 90)

  Nevevî, müslim'in şerhinde resimle ilgili görüşünü özetle şöyle ifade ediyor: Bizim mezheb ulemasıyla diğer mezheb uleması diyorlar ki: Canlı varlıkların resmini yapmak şiddetle yasaklanmıştır. Resim yapmanın üzerine büyük vebal terettüp eder. Hakkında büyük tehdidler varid olmuştur. Zira resim yapmak, Allah'ın yaratıcılık işini taklid etmek anlamını ifade eder.

 6. gökhan123
  Üye
  eyw adamsınız cok sagolun.

+ Yorum Gönder