+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz. Osman (ra) halifeligi döneminde recm cezası uygulandı mı? Kaynak nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. munzir
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hz. Osman (ra) halifeligi döneminde recm cezası uygulandı mı? Kaynak nedir?

  Reklam
 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Hz. Osman (ra) halifeligi döneminde recm cezası uygulandı mı? Kaynak nedir?


  Reklam


  İmam Mâlik diyor ki: "Bana ulaştığına göre, Hz. Osman (radıyallâhu anh)'a evliliğinin altıncı ayında doğum yapan bir kadın getirildi. Derhal recmedilmesini emretti. Ancak Hz. Ali (radıyallâhu anh):
  "- Cenab-ı Hakk, Kur'an-ı Kerim'de "(İnsanın anne karnında) taşınma ve sütten kesilmesi (müddeti) otuz ay. dır..:" (Âhkâf 15) buyuruyor. Keza bir başka âyette de: "Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. (Bu hüküm) emmeyi tamam yaptırmak isteyenler içindir.."( Bakara 233) buyurmaktadır. Bu durumda hamilelik müddeti altı aydır." Bu açıklama üzerine Hz.Osman (radıyallahu anh) kadının geri gönderilmesini emretmişti, ancak kadın recmedilmiş bulundu."
  Muvatta, Hudud 11 (2, 825).

 3. munzir
  Devamlı Üye
  Teşekkür ederim. Tüm halifeler devrinde recm cezası uygulandı diye biliyorum ama kaynaklar lazım.

 4. islamyolu
  Emekli
  Teşekkür ederim. Tüm halifeler devrinde recm cezası uygulandı diye biliyorum ama kaynaklar lazım.
  diğer Tarafta Hazreti osman dan bulamadım yazmışım yanlışlıkla . hazreti ebubekirden bulamadım. 3. halifede varsa ondada vardır. Çünkü Rasullullah (Sallahu aleyhi ve sellem) efendimiz uygulamıştır.

+ Yorum Gönder