+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah kaderimizi belirliyor bizim elimizde olan birşey değil ama... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Losof
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah kaderimizi belirliyor bizim elimizde olan birşey değil ama...

  Reklam

  Allah kaderimizi belirliyor bizim elimizde olan birşey değil ama... Mumsema arkadaşlar merhaba birşey aklıma takıldı ALLAH kaderimizi belirliyor bizim elimizde olan birşey değil ve insanların. peki herkes namaz kılması için yazsaydı kaderimizi olmazmıydı? kafam çok karışık

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah kaderimizi belirliyor bizim elimizde olan birşey değil ama...


  Reklam


  Kardeşim cüzzi irade ve külli irade kavramlarını bir araştır.Kafandaki soruların cevabını bilmiş olursun bunları öğrenirsen.

 3. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Kırlangıç kardeşimin dediği gibi bu konu çok uzundur..Fakat, kısaca şöyle ddiyebiliriz:

  Allahın bilmesi, zorlaması değildir..Cenab-ı Hak, insana cüz-i irade vermiştir..yani, insan namaz kılıp kılmamakta serbesttir...Fakat, Cenab-ı Hak, kimin namaz kılacağını ve kimin kılmayacağını biliyor..Yani, bütün insanların cüz-i iradelerini nasıl kullanacağını ezeli ilmiyle biliyor...Eğer Allah insanları namaz kılmaları için kudretiyle zorlasaydı, yani, insanlar ister istemez namaz kılsalardı, o namazın ve bu dünya imtihanının kıymeti kalmazdı..Fakat, bir insan cüz-i iradesini namaz kılmaya meylettirdiği zaman Allah, o fiili yaratıyor..Yani, fiillerin başlangıcı kula, yaratılması Allaha aittir..Allah, kulun cüz-i iradesini bir şart-ı adi yapmış..Kul nereyi isterse Allah onu oraya götürüyor..

  Elhasıl, Allah bildiği için insanlar namaz kılmıyor değil, insanlar namaz kılmadığı için Allah biliyor..Yani, ilim maluma tabidir..

 4. Akif
  Devamlı Üye
  Teşekkürler...

+ Yorum Gönder