+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ugurdogan
  Emekli
  Reklam

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır?

  Reklam

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Mumsema Selamun Aleykum,

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Divanı Kebir'de geçiyor diye okudum.
  Divanı Kebir güvenilir bir eser mi?

 2. munzir
  Devamlı Üye

  Cevap: Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır?


  Reklam


  Dîvân-ı Kebîr*(Büyük Divan)*/*Dîvân-ı*Şems-i Tebrizî*Mevlânâ*Celâleddîn Rûmî'nin söylediği ilahi aşk*şiirlerinden*oluşan, 44 bin 8 yüz 34*beyitlik*(rubai*beyitleri ile birlikte yaklaşık 50 bin beyit)*nazım*bir eserdir.*Mevlânâ'nın*"Âşıklar Divanım"*biçiminde adlandırdığı eser aynı zamanda*"Şems Divanı"*ya da*"Divan-ı*Şems-i Tebrizî"*olarak anılmaktadır.*Divan edebiyatında*divanların,*şairlerinin*isimleri ile anılması geleneğine ters düşen bu son adlandırma;*Mevlânâ'nın*gazellerinin*sonunda kendi adı yerine (birkaç istisna dışında) her zaman*Şems-i Tebriziadını kullanmasından kaynaklanmaktadır.

 3. ugurdogan
  Emekli
  Munzir arkadaşım teşekkür ederim. Divan-ı Kebir'den seçmeler Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlarında yer alıyordu. Ama güvenilir mi? Naat-ı Ali'yi gerçekten Mevlana mı yazmıştır? Bu konuda fikir beyan eden Ehl-i Sünnet Alimi vs. var mı?

 4. Misafir
  Naat-ı alı dupeduz sırkın tescıllı halıdır. Eger dıkkatlı okursanız celaleddın rumı burada hz alı'ye allah dıyor. Rabbım affetsın yazanı ve bunu okuyup da reaksıyon vermeyenlerı.

 5. Misafir
  Okuduklarıma inanamıyorum düpedüz saçmalık diyecektim hafif kaçar YaRabbi sen gönül gözü açık olanlardan eyle bizi düpedüz şirk bu

+ Yorum Gönder
mevlana naat-ı ali