+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  ugurdogan
  Emekli
  Reklam

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır?

  Reklam

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Mumsema Selamun Aleykum,

  Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır? Divanı Kebir'de geçiyor diye okudum.
  Divanı Kebir güvenilir bir eser mi?

 2. 2
  munzir
  Devamlı Üye

  Cevap: Naat-ı Ali'yi Mevlana mı yazmıştır?


  Reklam


  Dîvân-ı Kebîr*(Büyük Divan)*/*Dîvân-ı*Şems-i Tebrizî*Mevlânâ*Celâleddîn Rûmî'nin söylediği ilahi aşk*şiirlerinden*oluşan, 44 bin 8 yüz 34*beyitlik*(rubai*beyitleri ile birlikte yaklaşık 50 bin beyit)*nazım*bir eserdir.*Mevlânâ'nın*"Âşıklar Divanım"*biçiminde adlandırdığı eser aynı zamanda*"Şems Divanı"*ya da*"Divan-ı*Şems-i Tebrizî"*olarak anılmaktadır.*Divan edebiyatında*divanların,*şairlerinin*isimleri ile anılması geleneğine ters düşen bu son adlandırma;*Mevlânâ'nın*gazellerinin*sonunda kendi adı yerine (birkaç istisna dışında) her zaman*Şems-i Tebriziadını kullanmasından kaynaklanmaktadır.

 3. 3
  ugurdogan
  Emekli
  Munzir arkadaşım teşekkür ederim. Divan-ı Kebir'den seçmeler Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlarında yer alıyordu. Ama güvenilir mi? Naat-ı Ali'yi gerçekten Mevlana mı yazmıştır? Bu konuda fikir beyan eden Ehl-i Sünnet Alimi vs. var mı?

 4. 4
  Misafir
  Naat-ı alı dupeduz sırkın tescıllı halıdır. Eger dıkkatlı okursanız celaleddın rumı burada hz alı'ye allah dıyor. Rabbım affetsın yazanı ve bunu okuyup da reaksıyon vermeyenlerı.

 5. 5
  Misafir
  Okuduklarıma inanamıyorum düpedüz saçmalık diyecektim hafif kaçar YaRabbi sen gönül gözü açık olanlardan eyle bizi düpedüz şirk bu

+ Yorum Gönder