+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Muharrem ayı hakkında ayet ve hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. munzir
  Devamlı Üye
  Reklam

  Muharrem ayı hakkında ayet ve hadisler

  Reklam
 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Muharrem ayı hakkında ayet ve hadisler


  Reklam


  Standart Muharrem Ayı ile ilgili Hadisler


  Muharrem Ayı İle İlgili Hadisi Şerifler


  Kıymet verilen dört aydan biri
  Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb’le beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir. (Tevbe 36)

  (Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]
  (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

  (Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

  Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, Ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.

  Muharrem ayı ayetleri - muharrem ayı ile ilgili ayetler

  Fecr Suresinin ilk beş ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor;

  1-Yemîn olsun fecr’e (şafak vaktine)!

  2-Ve on geceye!(*)

  3-Hem çifte ve teke!


  4-Ve geçip giderken, geceye!

  5-Bunda bir akıl sâhibi için (ibret alınacak) bir yemin (bu yemine lâyık hakikatler) vardır, değil mi?

  6-Görmedin mi Rabbin, Âd (kavmin)e nasıl (azâb) etti?

  (*) Bu “on gece”nin Zilhıcce veya Muharrem aylarına âid olduğu veya Ramazan’ın son on gecesi olduğu rivâyet edilmiştir. (Nesefî, c. 4, 518)

  2. ayetin yukarıdaki (*) tefsirinden de anlaşılcağı gibi bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Ancak, Rabbimizin o on geceye yemin etmesi, bahsi geçen on günün mukaddes ve mübarek günler olduğunu gösteriyor.

  Aşure günü ile ilgili ayet yoktur çünkü Aşure, Kamerî ayların ilki olan Muharrem`in onuncu gününe verilen bir isimdir.

  Âşûre günü adını alan bu günde oruç tutulur. Âşûre orucu denen bu oruç, İslâm`dan önce Araplar`ca bilinirdi.

  Bugün bütün sünnî müslümanlarda Muharrem`in 10`u oruç günü kabul edilirken, bazı tarihi sebeplerden dolayı da mukaddes sayılır. Özellikle Hz. Nûh`un gemisinin bugünde tufandan kurtulup Cudi dağının tepesine oturduğunu anlatan söylentiler önemlidir.

  Âşûre adlı tatlının menşei de buna dayanır. Gemidekiler o günü kutlamak istemişler ve geminin ambarında arta kalan erzakı karıştırıp bir aş pişirmişler. İşte aşûre pişirme âdeti buradan kalmıştır. Yine Âdem (a.s.)`in tövbesinin bugünde kabul edildiği, Hz. İbrahim`in bugünde ateşten kurtulduğu, Hz. Yakub`un, oğlu Hz. Yusuf`a bugünde kavuştuğu kaynaklarda kaydedilen rivayetler arasındadır.

  Kaynak: Kuran Meali

+ Yorum Gönder
muharrem ayı ile ilgili ayetler,  muharrem ayı ile ilgili hadisler,  muharrem ayı ile ilgili ayet ve hadisler,  aşure günü ile ilgili ayet ve hadisler,  Birde hıcretle ilgili bir ayet ve Muharrem ayı ile ilgili bir hadisi defterlerine arabca olarak yazsınlar,  Muharrem ayı ile ilgili hadisi şerifler mumsena