+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul hakkına girdim nasıl helalik istiyeceğim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. xxtimelordxx
  Üye
  Reklam

  Kul hakkına girdim nasıl helalik istiyeceğim

  Reklam

  Kul hakkına girdim nasıl helalik istiyeceğim Mumsema Arkadaşlar ben internetden film indirdim izledim oyun indirdim . Youtubeden müzik indirdim.Ama kendim için hiç kimseyle paylaşmadım.Bu yapımcıların emeği geçenlerden helallik isteyemiyeceğime göre yapanlarda dinine bağlı insanlar değil istemesem günah mı olur.Üzerin kul hakkı olan cennete giremiyormuş.evet.İstemesem olur mu yani sorum yapanlarda dinine bağlı değil

 2. RedveKabul
  Emekli

  Cevap: Kul hakkına girdim nasıl helalik istiyeceğim


  Reklam


  sayın kardeşim cevap vermeye yetkimiz var mı bilmiyorum sorun olmayacaksa şunu söylemek isterim;

  Müslüman veya kafir hiç fark etmez bütün insanlar "kul" olmaları hasebiyle aralarında bu anlamda hiç bir farkları yoktur. Bir Müslüman, kim olursa olsun hangi dinden olursa olsun herkesin hak ve hukukuna riayet etmek zorundadır ve onların haklarına tecavüz etmekten kaçınmalıdır.

  Ancak "dinine bağlı değil" demekle neyi kasdediyorsunuz, neye göre söylüyorsunuz? Müslümanlar mı değiller mi? Müslüman iseler helallik isteyeceksiniz değilseler kafirden helallik istenmez, hakkına girdi iseniz hakkını ödemeniz gerekir bu şekilde Allah katında helalleşmiş olursunuz.

  Ancak sizin de belirttiğiniz gibi bu mümkün değilse işiniz ahirete kalmış oluyor.

  Selam ile

 3. cihad38
  Emekli
  Ancak sizin de belirttiğiniz gibi bu mümkün değilse işiniz ahirete kalmış oluyor
  değerli kur'anı değişik açılardan yorumlama üstadı az bişi eksik yazmış.
  şüphesiz her işin hesabı ahirette görülecek bu doğru,ama bu cümlenin sonunda helalleşmek mümkün değilse hakkına girdiğiniz müslüman için bolca dua etmek onun adına Allah'tan bağışlanma dilemek ve kendiniz için de aynı şekilde dua etmek gerektiği söylenir,yinede yukarda söylenenler doğrudur.

 4. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  ALLAH'ın mağfireti üzerine olsun.
  Öncelikle film indireceğine 2も için Ahirette kul affetmezse sonrada bir 2も için cehenneme girmenin ne anlamı var. Müslüman kardeşim. Bundan önce bilmiyordun. Filmin yapımcılarına mesaj yolla cevap gelmezse onlar için sadaka ver mağfiret duası et. Her zaman et.

  Şunu söyleyim kul hakkı önemli ancak Sen ilk önce ALLAH'ın rızasını kazanmaya bak bundan sonra yapma dua et onlar için ALLAH rızasını kazanmışsan ALLAH o kulu seni affetmesi için razı eder.

  ALLAH'a emanet ol.


 5. RedveKabul
  Emekli
  belirtmeyi unutmuşuz tamamladığınız için sağolun sayın cihad38

 6. RedveKabul
  Emekli
  "onlar için sadaka verin" şeklindeki sözün delilini istiyoruz sayın DinimiSevdim

 7. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Kul hakkını ödemek için
  Sual: Bilinen ve bilinmeyen kul haklarını ödemek için, ne yapmak gerekir?
  CEVAP
  Sahipleri biliniyorsa, kul haklarını ödemeli veya helâlleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Hak sahibi, ölmüşse, ona dua ve istiğfar edip, çocuklarına vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalı. Çocukları ve vârisleri bilinmiyorsa borç miktarı parayı veya malı, fakirlere sadaka olarak verip sevabını hak sahibine niyet etmeli. Ayrıca, yaptığımız bütün iyiliklerin sevabını hak sahiplerine hediye etmelidir.


  Dinimiz İslam - Kul Hakkı


  Yani hayr iş edilmeli onun için mesela Sûphanallah bir sadaka değilmidir. O kişinin niyetine yapılırsa.
  Bir hadisi şerifte : "Her iyilik bir sadakadır." Denilmektedir.


  Sırrı Can KÖMÜR

 8. RedveKabul
  Emekli
  Dinimiz İslam sitesi delil değildir sayın kardeşim. Delil derken ya Ayet ya da Allah Rasulünün sahih sünnetini kasdettik. İslam dininin kaynakları arasında Dinimiz İslam sitesi var mı?

 9. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Anlamadınız. Ben size açıkladım.
  Sadaka = Hayr iş, Hayr dua.

  Yani biz Dinimizİslam sitesini beğendiğimiz için ondan bir açıklama verdik.

  "Her iyilik bir sadakadır." Bu Hadis-i Şerif'te dediği gibi. Bizim dediğimizde budur.
  Canım Müslüman kardeşim.


+ Yorum Gönder
kul hakkına girdim ne yapmalıyım