+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Muharrem ayı orucu hakkında soru (hicri yıl (1435)) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Muharrem ayı orucu hakkında soru (hicri yıl (1435))

  Reklam

  Muharrem ayı orucu hakkında soru (hicri yıl (1435)) Mumsema muammer ayı kapıda sevgili müslüman kardeşlerim.ayın 15inde hicri yılbaşı hepimize hayırlı olsun Allah hepimizi nurlandırsın.faket.miladi kasım 15 te yılbaşı olduğuna göre muharrem orucunu ne zaman tutmamız lazım?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Muharrem ayında hangi gün oruç tutmalıyız?


  Reklam


  Muharrem ayında hangi gün oruç tutmalıyız?  Hz. Muhammed (asv), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz (asm) buyurur ki:

  "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur." (Riyazü's-Sâlihin, II, 504).

  Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin, II, 509).

  Hadis-i şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir.

  Aşure yapmak şart değildir; ancak aşure yapıp komşulara ve misafirlere ikram edilebilir.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  "Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur, her kim bunu duyurursa 80 yıl ibadet etmiş olur." hadis olduğu söylenmektedir, doğruluğu var mıdır?
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Çok teşekkür ederim Allah RAZI olsun

+ Yorum Gönder
hicri 1435 oruc