+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Akimi kurcaliyan bir soru hayvanlarin, ahiratteki durumu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Reklam

  Akimi kurcaliyan bir soru hayvanlarin, ahiratteki durumu ?

  Reklam





  Akimi kurcaliyan bir soru hayvanlarin, ahiratteki durumu ? Mumsema Ben bugun belgesel,izlerken sirtlanlar bi bogayi canli canli yediklerini gordum aklima soru takildi bu hayvan hakkini almayacak mi alirsa da su soru aklima geliyor sirtlanin ic gudusuyle yapiyorsa ozaman nasi olacak lutfen yanlis anlamayin kimsenin kafasini karistirmak icin yazmadim Allah a siginirim bundan





 2. sons
  Üye

  Cevap: akimi kurcaliyan bir soru hayvanlarin, ahiratteki durumu ?


  Reklam


  "Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında…" (Tekvir Suresi, 5) ayeti, hayvanların da mahşer meydanına çıkarılacaklarını haber vermektedir. "O öyle bir gündür ki, insan kendi eliyle işlediklerine bakar. Kafir de, "ne olurdu" der, "ben bir toprak olsaydım." (Nebe Suresi, 40) ayeti ise hayvanların mahşer meydanında karşılıklı olarak hesap verdikten sonra bedenlerinin toprak olacağını haber verir.

  Abdullah bin Ömer, Ebu Hureyre ve İmam Mücahid in bu ayetin tefsirlerine göre, Cenabı Hak mahşer gününde hayvanları alıp ödeştirecek, sonra da onlara, "Toprak olun." buyuracak, sonunda onların hepsinin bedenleri toprak olacak, ruhları ise bakı kalacaktır. Hayvanların cehennem azabından kurtulmalarına gıpta ile bakan kâfirler, kendilerinin de toprak olmalarını arzu edeceklerdir.

  Bir hadiste peygamber efendimiz, "Her hak sahibine hakkını vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan kısas suretiyle hakkı alınacaktır" (Krş.Müslim, Birr 15, 60; Tirmizî, Kıyâmet 2; R.Salihın, 204.) buyurarak ahirette hiçbir haksızlığın karşılıksız kalmayacağını bildirir.

 3. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Peki bu sirtlanlar ic guduyle yapiyorlarsa yazik degil mi ceylana bogaya canli canli yeniyorlar

 4. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Şimdi Müslüman Kardeşim.
  Hayvanlar sorgu sorulacak ancak bizim sözcümüz olarak. Yani Sen bir hayvanı öldürdün isteksiz vahşice - zevk için bu yüzden o hayvanlar hakkı olacak ve sen o hayvana bir şey yapmışsan ondanda hesaba çekileceksin. Sonrada hayvanlar yok olacak toprağa dönüşelecek.
  Hayvan hakkı nasıl ödenir? => Hayvan hakkı tevbe ile HAK TEÂLA tarafından affedilir.


 5. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Benim anlamadigim konu su mesela aslan bogarak olduruyor yemek icin digeri canli canli olduruyor bu ic guduyse olenin sucu ne

 6. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Sorum kafami karistiriyor lutfen cevap verin

 7. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Hayvanlar arasında ise o ALLAH'ın belirlediği bir döngüdür. Buna biz karışamayız. ALLAH katındadır. Ancak bizim yapmamız gereken haram etleri yememek kesmemek.

 8. islamyolu
  Emekli
  kardeşim sen ceylanı Allahın nimeti sana sundugu bir rızk için öldürüp etinden faydalanıyorsun. onlar Allahın insanlara sunmuş olduğu bir ikram dır. bundan dolayı Ceylan da buna birşey demez. Ama sen Ceylanı yememek için zevk olsun diye Vurursan o zaman O Ya Rabbi Bu beni keyfiyetten vurdu der.

  Eti yenmeyen Hayvanlarıda Suçsuz yere öldüremezsin. Sana zarar vermiyorsa öldüremezsin. Yoksa onunda vebalını alırsın diğer tarafra. Tabiki Yılan ve kertenkele Hariç çünkü hadisi şerifler var onları vurmayı öldürmeyi emreden. hatta sevap veren. Yılanın şeytana postacılık yapması vs. Kertekeleninde Hazreti İbrahim ateşe atıldıgında körükle gitmesi diyebiliriz.

 9. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  islamyolu arkadışımızda benimle hemfikir. İnsan kendine helal olanları yemeli. Ancak zor durumda ise yemek yemsi lazım o zaman caizdir.
  Ancak senin dediğin bu değil. O hayvanların iradesi yok bu yüzden ALLAH ister canını alır ister şefkatle bakar.

  Birde şundan bahsetmek istiyorum. Cennette hayvanlar zümrüt elmas boynuzlu Kanatları parlar çok güzeldir.
  ALLAH NASİP ETSİN.


 10. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Hayvanlar neden vahsi yaratildi mesela hayvanin irzdesi yoksa mesul ollmuyorsa diger hayvan nasil hakkini aliyot digeri onu oldurmeli ki hayatta kalsin ama canli canli icini yiyor kimisi

 11. kral2a_1988
  Devamlı Üye
  Neyse ben bilmiyorum ama kafam karisti iste

+ Yorum Gönder