+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 5 vakit farz değil mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. wolfteam99
  Üye
  Reklam

  5 vakit farz değil mi ?

  Reklam

  5 vakit farz değil mi ? Mumsema Selamün Aleyküm arkadaşlar

  Arkadaşlar ben 8. sınıf öğrencisiyim ve öğretmenimiz geçen günlerde bize ''Siz namaz kılmaya çok geç kalmışsınız.Siz yavaş yavaş 1 , 2 vakitten 5 vakte kadar çıkarın'' dedi. Yani ilk başlarda az,sonra 5 vakte çıkarmamız caiz mi?

 2. wolfteam99
  Üye

  Cevap: 5 vakit farz değil mi ?


  Reklam


  ''Arkadaşlar'' dediğim için herkesten özür dilerim.

 3. Snowdrop
  Elhamdülillah
  bence 5 namaz da farzdır.hepsi vaktinde kılınmalıdır.

 4. wolfteam99
  Üye
  Yorumun için teşekkürler. Ben bu başlığı ilgi çeksin diye koydum. Beş vakit farz elbette ama benim dediğim,ilk başlarda 2,3 vakit kılıp daha sonra 5'e çıkarmak uygun mudur?
  Cevaplarınız için teşekkürler.

 5. cihad38
  Emekli
  lk başlarda 2,3 vakit kılıp daha sonra 5'e çıkarmak uygun mudur?
  öğretmeninizin demesi şu anlamda olmuş;hiç namaz kılmayan bir ilköğretim okulu öğrencisine beş vakit namaz ilk başlarda çok zor ve ağır gelebilir,siz bir iki vakit kılmaya başlayın,namaza alışın,inşallah beş vakiti de devamında kılmaya başlarsınız, demek istemiştir,. öğretmeninizin art niyeti olduğunu sanmıyorum.

  Sebretü' bnu Ma'bed (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Yedi yaşına geldi mi çocuğa namazı emredin, on yaşına geldi mi kılmadığı takdirde dövün."

  Ebü Dâvud, Salât 26, (494); Tirmizî, Salât 299, (407).

  Tirmizî'nin rivayetinde "Çocuğa namazı yedi yaşında öğretin, kılmadığı takdirde on yaşında dövün" şeklindedir.

  2312 - Amr İbnu'l-Âs (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın."

  Ebü Dâvud, Salat 25, (495, 496).

  2313 - Onun bir diğer rivayetinde şöyle denir: "Resülullah'a bundan (namazın çocuğa ne zaman emredileceğinden) sorulmuştu:

  "Çocuk sağını solundan ayırmasını bildi mi ona namazı emredin" buyurdu."

  Ebü Davud, Salât 26, (497).

  2314 - İbnu Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) beni Uhud savaşı sırasında teftiş etti. O zaman ondört yaşında idim, savaşa katılmama izin vermedi. Hendek savaşı sırasında da beni gördü, o zaman ben onbeş yaşında idim, bu sefer bana (cihad) izni verdi."

  Nâfi' der ki: "Ben Ömer İbnu Abdilaziz'e uğradım, o zaman halife idi. Kendisine bu vak'ayı anlattım. Bana:

  "Bu (onbeş yaş) çocukla büyüğü ayıran hududdur" buyurdu. Valilerine yazarak, onbeş yaşına basanları mükellef addetmelerini, daha küçükleri âile efradından saymalarını emretti."

  Buhârî, Şehâdât 18, Megazî 29, Müslim, İmâret 91, (1868); Tirmizî, Cihâd 31, (1711); Ebü Dâvud, Hudud 17, (4406, 4407); Nesâî, Talâk 20, (6,155


  günde 2/3 vakit namaz 7 yaşında ilk defa namaz kılacak olan çocuklara tavsiyedir,siz 8. sınıfa gidiyorsunuz,yaşınız 13/15 arası olmalı ve artık
  5 vakit namaza başlama vaktiniz gelmiş.
  hocanızın tavsiyesi Allahu alem önceleri az az başlayın,alışınca tamamını kılarsınız şeklinde iyi niyetli bir yaklaşım olmalı.

 6. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ne hocalar var ya bizimkiler neredeyse namaz kılma dine soğuk ol diye ayaklarımıza kapanacaklar..

 7. wolfteam99
  Üye
  Cevabın için çok teşekkür ederim. ALLAH razı olsun.Çok çok çok çok çok çok teşekkür ederim.Çok yakında başlamayı düşünüyorum.

  ALLAH razı olsun cevabın için.

 8. wolfteam99
  Üye
  Cihad38 abi Cevabın için çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun.Çok çok çok çok çok çok teşekkür ederim.Çok yakında başlamayı düşünüyorum

  ALLAH razı olsun cevabın için.

+ Yorum Gönder