+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstemek nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. TEKE TEK
  Üye
  Reklam

  İstemek nedir?

  Reklam

  İstemek nedir? Mumsema Çok istiyorum ama olmuyor” dedi delikanlı. “Ne yapsam olmuyor. İnanınız, elimden geleni yaptığım hâlde olmuyor.”

  “Sen istemek nedir hiç bilmiyorsun ki!” diye cevap verdi yaşlı adam, hafifçe sesini kısarak. “Gerçekten isteseydin olurdu. Evet, hiç boşuna yorma kendini! İsteseydin, eğer gerçekten isteseydin, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişsin demektir.”

  “İstemek, birşeyin olmasını istemek, gerçekten istemek nedir o hâlde?” diye saf saf sordu genç.

  Ve suâlinin cevabı hemen geldi:

  “İstemek, olmayı istediğin, olmasını istediğin şey için ölmeyi göze almak, ölecek kadar istemek, hatta olmak için, olması için ölmek demek.”

  İstemek, bir şeyin olmasını istemek, onu dilemek, onu arzulamak: tutkuyla, hırsla, ihtirasla onun olması için yanıp tutuşmak demek.

  Ah ne zordur istemek? İstek sahibi olmak… tutku sahibi olmak… tutmak için tutuşmak… tutmak uğruna tutuşmak… tutuşmak pahasına tutmak…. tutarken ve sırf tuttuğu için tutuşmak… yanmak yani… olmak için ölmek… ölmedikçe olmayacağına, olunamayacağına inanmak…

  İstemek… bir şeyin olmasını istemek… olmayı istemek…

  Yani?

  İstemek “bedel ödemek” demek. Bedelini hesap etmeksizin istemek demek. Bedeli ne olursa olsun istemek demek. İsteğin şiddeti arttıkça ödenecek bedelin miktarının da artacağını bilmek demek. Bedeli büyük olduğu için olması istenenden kaçmak değil, bedeli büyük olduğu için olması istenene koşmak demek. O hâlde istemek demek, herşeyden evvel bedeli büyük olanın olmasını istemek demek. İstemek bedeli seve seve ödemek, bedeli göze alınan şeyin olmasını istemek demek.

 2. mümin
  Devamlı Üye

  Cevap: İstemek nedir?


  Reklam


  Kardeş okudum faydalandığı Allah razı olsun ama
  "Sizden gelen sorular" başlığı sadece sorular sorulur konu acilmaz

+ Yorum Gönder