+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdullah ismi. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdullah ismi.

  Reklam

  Abdullah ismi. Mumsema Selamun aleyküm kafama bir soru takıldı.Şimdi Peygamber efendimizin babasının adı Abdullah biliyorsunuz.Araştırm yaptım haşa, yanlış anlaşılmak istemem, bir forumda kabedeki putların isimlerinden biri ''Allah'' diye adlandırılmış.Onun için Peygamberimizin babasının ismi Abdullahtan geliyormuş, diye terimler duydum.Yanlış anlamayın sadece bu konu hakkında bilgilendirin.

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Abdullah ismi.


  Reklam


  mekkeli müşriklerde Allah inancı vardır, en büyük Tanrı gibi inanırlar haşa, onların putları ise Allah'a ulaştıran vesileler olarak düşünürlerdi ve o putlar olmadan Allah'a inanmak da delilikti onlar için.

 3. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Yada şöyle düşünüyorum ben kelimeleri insanlr oluşturur değilmi mesela hristiyanlar tanrı kelimesini dille oluşturdular.99 ismin karşılığı olarakta Allah ismi dille oluşturuldu.Yani diyorum ki dil yardımıyla illaki bir isim verilmeliydi ve tüm sıfatların toplamı Allah sıfatında toplandı.kafam gerçekten karıştı.Bu konu hakkında aydınlatılmam gerekiyor.Yardımlarınızı bekliyorum.Allah inancım var.

 4. mümkin
  Üye
  Kardeşim peygamber efendimizin soyu İbrahim(a.s.)'dan gelmektedir. Allah lafzı sadece islamiyetin doğuşu ile var olmamıştır. İbrahim(a.s.) dan beridir vardır bu lafız. Keza Abdullah ismi arapçada ibadallah dan gelir o da Allah'ın kulu demektir. Hz. ibrahim(a.s.) dan bu yana bu ismi soydan doğan çocuklara koymak bir adet gelenek olmuştur. Soyun devamlılığıyla doğan erkek çocuklara Allah'ın kulu manasındaki bu ismin konmasının sebebi budur. başka bir tanımlaması yoktur.

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kardeş mekke halkı cahiliyyeden önce rivayetlere göre Hz. İbrahim(aleyhisselam) ın şeriatını yaşıyorlardı, fakat bir süre sonra ona vesile diye salih insanları putlaştırdılar, heykellerini yaptılar ve bunlara tazim gösterir oldular. cahiliyye mekkesinde bu putlar ise yunan mitolojisindeki gibi epey çoğalmış ve çoktan Tanrı vasfını almışlardı. Fakat mekkeli müşrikler en büyük Tanrı olarak yine Allah'ı biliyordu ki doğa olaylarını, yağmurun yağışının vs vs Allah'tan olduğuna inanıyorlardı(Kuran'da da bu konudan bahsedilir, ve bununla birlikte istenen imanın bu olmadığı anlatılır)

 6. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Şimdi anladım, yani Hz.İbrahimin şeriatından dolayı.Vallahi çok teşekkür ederim aydınlattığın için çoktan beri kafamdaydı bu.

 7. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Amin İnşallah

+ Yorum Gönder