+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Biz günahlardan döndükce neden bu vesveseler bizim canımızı yakıyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yandı_yurek
  Emekli
  Reklam

  Biz günahlardan döndükce neden bu vesveseler bizim canımızı yakıyor

  Reklam

  Biz günahlardan döndükce neden bu vesveseler bizim canımızı yakıyor Mumsema Ya arkadaşlar biz kötülüklerden günahlardan dönüp namaza ibadetlere başlayınca neden bu vesveseler bizim canımızı yakıyor üyenin biri 4 yıl boyunca cekiyormus bende 4 ay oldu hala içim cayır cayır yanıyor ölmek istiyorum bazen neden kurtulamıyoruz nedennnnnnnnnnnnnnnnn

 2. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.

  Cevap: Biz günahlardan döndükce neden bu vesveseler bizim canımızı yakıyor


  Reklam


  Sizin kurtulmak için can attığınız hal için, ömrünü vermiş ve o makama ulaşamamış nice faniler varken, Halinize HAMDEDİNİZ.... Allahu Taala makamınızı mubarek eylesin. Amin.

 3. yandı_yurek
  Emekli
  ömrünü vermiş ve o makama ulaşamamış nice faniler varken
  Öncelikle saol kardeşim burayanı anlayamadım

 4. yandı_yurek
  Emekli
  Elhamdulİllah ??

 5. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Nefs'in halleri ve makamları vardır. İbadet ve İtaate dahi İmanın mertebelerine bağlı olarak.

  Ya arkadaşlar biz kötülüklerden günahlardan dönüp namaza ibadetlere başlayınca
  Bu hal, NEFS'i EMMARE'den kurtulup, NEFS'i LEVVAME'ye çıkış halidir. Hiç Şeytan Aleyyullana sizin NEFS'i LEVVAME'ye yani NEFS'in bir üst makamına çıkmasını ve sizinde bir üst makama çıkmanızı istermi.....????

  İnşaAllah LEVVAME'den, EMMARE'ye tekrar bir düşüş yaşamazsınız.... MAKAMINIZ İNŞAALLAH HAYIRLI OLSUN.....

 6. yandı_yurek
  Emekli
  Allah Razı olsun peki son bi sorum var

  Ben Allah var mı yok mu diye düşünceler ahiret varmı ya herşey tesadüfse vs vs düşünceler şüphemi yoksa vesvesemi _?

 7. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Yetenek.... Rab'bimin verdiği akılla, yürüttüğün düşünme yeteneği.....

  Bu yeteneğe, NEFS'in ile devamlı istişarelerde bulunan ve NEFS'inin de sana bunu DİKTE ettiği bir ilave.

  Hadi ordan dediğinizde, NEFS'i MÜLHİME.... Yani kerametler kapısı. ACABA'lar içinde RAB'binizin size lutfettiği LEVVAME kapısından dönmenizi isteyen bir Şeytan Aleyyullana....

  Önünüzde iki kapı var. NEFS'i EMMARE'den çıkıp, NEFS'i LEVVAME'ye geçmişsiniz ancak LEVVAME KAPASI'nda önünüzde gördüğünüz iki kapı ise, şunlar....

  Birinci kapı, en iyisi biz bu hallerden vazgeçip, tekrar NEFS'i EMMARE'ye dönelim. Zira biz orada çok rahattık. Şimdi burada ziyadesiyle rahatsız olmaya başladık deyip tekrar NEFS'i EMMARE'ye geri dönmek.....

  İkinci Kapı, Bu makam kolay elde edilebilecek bir makam değil. DEVAM İNŞAALLAH biz Şeytan Aleyyullana'nın oyuncağı olacak kadar NEFS'imize gem vuramayacak iradeyese sahip biri olamayız deyip. Şeytan Aleyyullana, Dünya ve Nefs'inize, ALLAHU TAALA'nın RIZASINA ULAŞMAK adına SAVAŞ İLAN ETMEK....

  Rab'bim İnşaAllah GAZA'nızı mubarek eylesin. Amin.

 8. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  ELHAMDULİLLAH kardeşim, ben de bir şey sorabilir miyim? Nefsin mertebelerinden bahsetmişsin.Ben bu mertebelerin özelliklerini okumuştum ama hangisi benimki kestiremedim. İbadetlerimi yapmak istiyorum kötülüklerime üzülüyorum bu nefsi levvame'nin özellikleri. Ama içimde sürekli günahkar insanların hayatına özenme, günaha meyil var bu da nefsi emmare. Hangisi benimki nasıl anlayabilirim? Allah şimdiden razı olsun.

 9. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İbadetlerimi yapmak istiyorum kötülüklerime üzülüyorum bu nefsi levvame'nin özellikleri


  Bu NEFS'i EMMARE'nin özellikleri.... NEFS'i LEVVAME'de ise, Farzları yerine getirirsiniz ancak Şeytan Aleyyullana bir mertebe yukarı çıktığınız için, sizi bir takım hadiselerle zora zokmaya başlar. O ana kadar aklınıza gelmemiş olan sorular gelmeye başlar. Cevabını bulamayacağınız zannı içerisinde tekrar sizi NEFS'i EMMARE'ye zorlar.

  RAB'bi boş dururmu.... O'na bir yoldaş sunar. O'nu rüyalarla ve hakikatle teşvik eyler. Onu NEFS'i MÜLHİME'ye çıkartmak diler. Kerametler kapısına.... Eğer kerametlere dalıpta, RAB'binden uzaklaşmaya başlarsa, NEFS'ine payeler biçmeye başlarsa, NEFS'i MÜLHİMEYE'den iner ve keramet gösteremez, NEFS'i LEVVAME'dende uzaklaşmaya başlarsa, NEFS'i EMMARE'ye geri gelir. Hatta Allah Muhafaza, KÜFRE DAHİ DALABİLİR.

  ANCAK NEFSİ MÜLHİME'ye çıkar ve Keramet göstermek zorunda kalmayı, VELİ'nin EN DÜŞÜK DERECESİ olarak görür ve tevessül etmez ise, işte orada NEFS'i MUTMAİN'e çıkmış olur..... Daha dünyada iken CENNET İLE MÜJDELENEN KİŞİLER arasına ilhak olunur.

  Allah’u Teala bu nefse hitap ederek; Ey itaatkâr nefis, dön Rab’bine, sen ondan, oda senden razı olarak, haydi gir kullarımın arasına, gir cennetime dediği insanlardır. O artık mü’min olmuştur. Bunların bir daha NEFS derecelerinden geriye doğru gidişleri yoktur. Yani bunlar Kafir olarak gitmezler ve derecelerinden de düşmezler. İnşaAllah dünyada iken Cennet ile Müjdelidirler.

  FECR SURESİ... 27. Ayet-i Kerime.

  Diyanet Vakfi : (27-30) Ey huzura kavuşmuş insan! Sen O'ndan hoşnut, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!

 10. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  İlk paragrafta anlattıklarınız bana çok uyuyor. Ben de farz ibadetleri yapıyorum sadece nafilelerime kazalarıma üşeniyorum. Aynı saçma sapan bocalatıcı fikirler bende de var.. "Yapıyorsun da ne oluyor, eski hayatınla ne farkı var" gibi haşa.. Bu nefsi levvame midir yani?

 11. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  sadece nafilelerime kazalarıma üşeniyorum


  TAKVA ile ŞEVK kalmış sadece, ancak NEFS'i LEVVAME'ye oldukça yakın bir makamdır. İnşaAllah.

 12. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Reklam


  İnşallah kardeşim, duanızı eksik etmeyin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu