+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arefe gecesi dün gece miydi yada bu gecemi değerlendirebilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. konya442
  (Cezalı)
  Reklam

  Arefe gecesi dün gece miydi yada bu gecemi değerlendirebilir miyiz?

  Reklam

  Arefe gecesi dün gece miydi yada bu gecemi değerlendirebilir miyiz? Mumsema Arefe gecesi dun gecemiydi yada bu gecemi degerlendirebilirmiyiz?

 2. İslambol
  Üye

  Cevap: Arefe gecesi dun gecemiydi yada bu gecemi degerlendirebilirmiyiz?


  Reklam


  Bu bayram konusu çok karıştırdı ortalığı.Hangisi doğru anlamadım ama Bayramın ilk günü Cuma sanırım.Bizim diyanet yanlış bilgi veriyor diye düşünüyorum.Ben bugün oruç tuttum ama hala hangisi doğru bilmiyorum. Amellerimizin boşa gitmesinden korkuyorum açıkçası.Hadi orucu geçtim de kurban konusu çok sakat şu an.

 3. konya442
  (Cezalı)
  Türkiye Diyanet İşlerinden Takvim Hesabıyla Arafa Günü Bayram Yapmaya Açıklama Kılıfı :

  Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi'nin 17 Ekim Çarşamba gününü Hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk günü olarak ilan ettiğini ve buna göre de Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihinin 26 Ekim olarak açıklandığını söyledi.
  Başkan Yardımcısı Keleş, Türkiye ve bazı ülkelerde Kurban Bayramı'nın Suudi Arabistan'dan bir gün önce kutlanacağını ifade ederek, Hanefi mezhebine göre hilalin dünyanın neresinde görülürse görülsün bir gün sonrasının kameri ayın başlangıcı kabul edildiğini, Şafii mezhebi gibi bazı mezheblerde ise ayın, bulunulan coğrafyada görülmesinin esas alındığını belirtti. Söz konusu durumun İslâm literatüründe 'ihtilaf-ı met ali'ye itibar edilip edilmemesi (ayın görüldüğü yerlerin coğrafyalara göre farklılık göstermesi) olarak tanımlandığını anlatan Keleş, "Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika'nın batısında görüldü." dedi.
  Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığının 'ihtilaf-ı met ali'ye itibar etmeyen bir kriteri esas aldığı için ortaya böyle bir farklılık çıktığını bildirerek, hacı adaylarının Arafat Dağı'ndaki vakfesinin Türkiye'de bayramın birinci günü olan 25 Ekim Perşembe gününe rastlayacağını, Suudi Arabistan'da Kurban Bayramı'nın 26 Ekim'de başlayacağını belirtti.
  Cihan

+ Yorum Gönder