+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde Zaman Aşımı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusülde Zaman Aşımı

  Reklam

  Gusülde Zaman Aşımı Mumsema Selamun Aleyküm bugün gusül almadan önce tırnaklarımı kestim gusül alırken tırnaklarımın arasını ovaladım(ayak) iyice temizlemeye çalıştım gusülden 15 dakika sonra tırnaklarıma baktım bir şey vardı arasında bende tırnak makasıyla deriyi kesip yıkadım tekrardan böyle gusül sahih oldu mu ? Yani gusülden sonra en baştan su döktüm ayağıma böyle olmuşmudur gusülde zaman aşımı kavramı bu durum mudur ?

 2. mümkin
  Üye

  Cevap: Gusülde Zaman Aşımı


  Reklam


  Kardeşim gusülde ve normal namaz abdestinde onu bozacak şartlar gerçekleşmeden zaman aşımı diye bir durum söz konusu olmaz. tırnak mevzuunda da vesveseye kapılma lütfen guslünü bozacak bir durum yoktur.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Ya durum şu gusül abdestini aldıktan sonra farkettim sonra tekrardan yıkadım o bölgeyi yani sahih oldu değil mi ?

 4. mümkin
  Üye
  Tırnak arasında tespit ettiğin kir türünde bir şey ise guslüne mani değildir ki aşağıda yazılan sana fikir verecektir kardeşim.
  Örneğin tırnak üzerinde kuruyup kalan hamur, sürülen oje ve benzeri maddeler suyun alta geçmesine engel teşkil ederGusülden önce bunların giderilmesi gerekir Yağlı boya niteliğinde olmayan normal kir, suyun geçmesini engellemezSabunsuz su ile yıkanan bir organda hâlâ kirin izine rastlanıyorsa, bu guslün yerine gelmesine engel sayılmamıştır Çünkü su deriye nüfuz etmiştir Ancak Sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir Bu konuda şehirli ile köylü aynıdır

  Tırnak aralarına giren çamur, toprak da böyledir Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir Çünkü Şer'î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur

+ Yorum Gönder