+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bazı insanların yanlış şeylerini dinimize göre anlatmak fetva mı oluyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Bazı insanların yanlış şeylerini dinimize göre anlatmak fetva mı oluyor?

  Reklam

  Bazı insanların yanlış şeylerini dinimize göre anlatmak fetva mı oluyor? Mumsema Ben acemiligimi erzincanda yaptım şimdide şırnak cizreye gidiyorum komutanlarımız bize yerlerimiz açıklanmadan önce hepiniz doguya gideceksiniz batı yok dedi kimse inanmamıştı ve dedigi oldu sonrası arkadaşlarla şehitlik konusunu konuşunca bizim bi arkadaş benim arkadaşımda hristiyandı ama hakkaride askerligini yaptı şehit oldu dedi bende müslüman olmadan kimse şehit olamaz dedim bunu çok araştırıp okudum dedim ama bana karşı çıktılar ve tartıştılar benimle bana fetva veriyorsun falan dediler ve iyice yüklenince baya tartıştık ve birbirimizi kırdık şimdi dediklerimde ben dogru demişmiyim yoksa yanılmışmıyım siz söyleyin

 2. mümkin
  Üye

  Cevap: bazı insanların yanlış şeylerini dinimize göre anlatmak fetva mı oluyor?


  Reklam


  Şehidlik islami bir tabirdir kardeşim. Kitap ehli olan her yaratılan şehitlik mertebesine yükselebilir lakin orjinalliğini yitirmemiş hak kitaplarına tabii olanlar için. Kuran-ı Kerim'den evvel indirilen tüm kutsal kitaplarda orjinalliğini yitirdiği için bu dine mensup tüm yaratılmışlar şehid sayılamazlar çünkü apaçık bir inkarın içindedirleri. Ancak tevhid anlayışında ve amentüsünde en ufak bir kuşkusu olmayan bir ehli sünnet Allah'ın izniyle şehidlik mertebesine yükselebilir. Yaptığın açıklamada gayet doğrudur.
  İslâm alimleri şu dokuz grubun şehid sayılacağını bildirmişler:

  1. Allah için din, vatan ve namus uğrunda savaşta öldürülen,
  2. Devlete! karşı gelen tarafından müsademede öldürülenler,
  3. Yol kesiciler tarafından öldürülenler,
  4. Savaş alanında yarah bulunan veya kulak, göz veya diğer tabii menfezlerinden kan akmış vaziyette raslanan ölüler,
  5. Savaş alanında yanmış veya bir hayvan tarafından çiğnenmiş bulunan ölüler,
  6. Savaş alanında uçurumdan atılmış, üzerine kaya düşmüş, suya, atılıp boğulmuş rastlanan ölüler,
  7. Savaş günlerinde gayrimüslim vatandaşlar veya bize iltica etmiş yabancılar tarafından öldürülenler, şehîd kabul edilir.
  8. Nefsini veya malını ya da müslüman kardeşlerini veya gayrimüslim vatandaşları müdafaa ederken herhangi bir âletle öldürülenler,
  9. Denizde gemiyle seyrederken düşman tarafından atılan bir bomba ile batıp boğulanlar veya atılan bir bombanın çıkardığı yangında yanıp ölenler veya o gemiden başka bir gemiye sıçrayan yangından ölenlerin hepsi şehiddir.

+ Yorum Gönder