+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Erkek kaç yaşında namaza başlamalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pars06
  Devamlı Üye
  Reklam

  Erkek kaç yaşında namaza başlamalı?

  Reklam

  Erkek kaç yaşında namaza başlamalı? Mumsema Selamun Aleyküm.Ben 13 yaşındayım ve namaza da 13 yaşımda başladım(4 ay önce).Sorum şu;

  1.Erkek kaç yaşında namaza başlamalı?
  2.Benim kaç kaza namazım vardır?

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Kaza Namazları


  Reklam


  aleykum selam. kardeş tembellikten dolayı kılmadığın farz namazı kaza namazı adı altında başında kamet getirdiğin bir farz namaz gibi kılman gerekmez. Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) ın bir hadisinde "farzlar eksik ise nafileler ile tamamlanacaktır" geçer. nafile namaz farz olmayan namazlardır ki bu durumda sen farz namazların ile birlikte sünnet olan namazları da kılarsan inşaAllah eksik farzların yerine geçecektir, Allah kabul etsin.

 3. cihad38
  Emekli
  Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) ın bir hadisinde "farzlar eksik ise nafileler ile tamamlanacaktır" geçer nafile namaz farz olmayan namazlardır ki bu durumda sen farz namazların ile birlikte sünnet olan namazları da kılarsan inşaAllah eksik farzların yerine geçecektir,
  yani askerde kılmadığım namazları kaza etmek zorunda değilmiyim,askerden geleli 10 yıl oldu,askerde kılmadığım farz namazların borcunu ödemişmiyimdir,10 yıldır kıldığım sünnet olan namazlar ile ???

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  meşru mazeretler dışında kılınmayan namazların kazasının kılındığına dair seleften bir nakil yoktur. 4 mezhep imamının görüşleri de bu yönde olabilir, tam bilgim yok fakat zaten hanbeliler ve çoğu selef namaz kılmayanın kafir olduğunu söyler.

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Namaz ergenlik çağına girmiş ve akıllı olan kadın erkek her Müslümana farzdır. Ergenlik erkeklerin ihtilam olmaya, kızların da adet görmeye başladıkları zamandır.Ergenlik çağının başlangıcı genelde erkekler için on iki, kızlar için de dokuz yaştır. Bu yaşların sonu her ikisinde de on beş yaştır. Bu yaşa kadar adet görmeye başlamamış bir kız ile ihtilam olmamış bir erkek de bu çağa girmiş sayılır.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  hanbeli mezhebi diğer 3 mezhebe göre kaza namazı konusunda görüşü biraz farklıdır.hanbeli derki peygamberimiz namazlarını hangi sebeple kılamadı ve kaza etti .unuttu uyanamadı ve savaşta kılamadı.o zaman bu mazeretler dışında hangi sebep olursa olsun kaza namazı yoktur der.diğer 3 mezhep ise kılanmayan her namaz her ne sebeple olursa olsun kaza edilir der.zaten 3 mezhep ittifak ettiği zaman kül hükmüne giriyor.ayrıca ehli sünnet olan hanbeli mezhebi namaz kılmayan kafirdir diyor.insanlar nasıl hala namaz kılmamaya devam ediyor korkmadan anlamıyorum.

 7. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  aleykum selam. kardeş tembellikten dolayı kılmadığın farz namazı kaza namazı adı altında başında kamet getirdiğin bir farz namaz gibi kılman gerekmez. Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) ın bir hadisinde "farzlar eksik ise nafileler ile tamamlanacaktır" geçer. nafile namaz farz olmayan namazlardır ki bu durumda sen farz namazların ile birlikte sünnetolan namazları da kılarsan inşaAllah eksik farzların yerine geçecektir, Allah kabul etsin.

  Peki kazan varsa sünnet ve nafile kılamazsın önce kazalarının bitirmen gerekiyor diyor bütün hocalar ve din adamları.buna ne diyeceksin ???

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Ravza Sevdam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peki kazan varsa sünnet ve nafile kılamazsın önce kazalarının bitirmen gerekiyor diyor bütün hocalar ve din adamları.buna ne diyeceksin ???


  kişi kendi mezhebine göre davranacak.kişi eğer hanbeli mezhebindense dediğim 3 durum dışında kaza namazı yoktur.ama diğer 3 mezhepten birine bağlıysak hangi sebeple olursa olsun kaza namazı vardır.

 9. Kaside
  Üye
  Müzmerat kitabında şöyle denilmiştir:

  "Kaza namazlarıyla meşgûl olmak, nafile namazlarla meşgûl olmaktan daha önemlidir. Ancak; farz namazların öncesi ve sonrasındaki sünnetler, kuşluk namazı, tesbih namazı ve haklarında haberler gelen "tahiyyetü'lmescid" (mescidi selâmlama) namazı, ikindi namazından önceki dört rekât namaz, akşam namazının farzı ve sünnetinden sonra ikişer ikişer kılınan altı rekât "evvabin" namazı gibi namazlar bu hükmün dışındadır." Yani bu namazlar kaza namazlarım var, onları kılıyorum diyerekten terkedilmezler.


 10. cihad38
  Emekli
  kişi kendi mezhebine göre davranacakkişi eğer hanbeli mezhebindense dediğim 3 durum dışında kaza namazı yoktur
  sadece kaza namazı konusunda hanbeliyi taklit etsek kılmadığımız namazların hükmü düşer mi ? telfik yapsak yani.

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Peki kazan varsa sünnet ve nafile kılamazsın önce kazalarının bitirmen gerekiyor diyor bütün hocalar ve din adamlarıbuna ne diyeceksin ???"
  delilleri neymiş? neye göre insanları nafile kılmaktan alıkoyuyor insanlar? tembellikten dolayı kılınmayan namazların kazası konusu ihtilaflı bir konudur ki ben bu ihtilafın mezhep imamlarına dahi dayanmadığı düşüncesindeyim(Allahu alem)

 12. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Reklam


  kişi kendi mezhebine göre davranacakkişi eğer hanbeli mezhebindense dediğim 3 durum dışında kaza namazı yoktur
  Neden onlarda kaza namazı yok ben anlamadım açıklasanız sevinirim..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu