+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Erkek kaç yaşında namaza başlamalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Reklam

  Cevap: Kaza Namazları

  Reklam  Cevap: Kaza Namazları isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Kaza Namazları
  kardeş nafile namaz kıldı isen bunun farzların eksiklerini tamamlayacağı hadiste geçiyor. kaza namazı kılanlara kılmayın demiyorum, zira bu da kaza niyetiyle kılınan nafile namaz olacaktır.

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: Kaza Namazları


  Reklam


  karadamla sorumu cevaplamadınız ?
  sadece kaza namazı konusunda hanbeliyi taklit etsek kılmadığımız namazların hükmü düşer mi ? telfik yapsak yani
  yada uyku veya unutma yada savaş yüzünden olmadıktan sonra bir namaz terkiledemez, terkedilirse (tembellikten dolayı da olsa) kaza olarak kılmaya gerek yoktur diyorsunuz.
  bu hesaba göre ölümü pek düşünmeyen biri ömrünün diyelimki 60 yıl olduğunu hesaplayıp; 10 yılı çocukluk. 50 yılın ilk 25 yılında keyfi olarak namaz kılmayıp son 25 yılında hiç sünnetler dahil namaz terketmeden kılsa mesul değil diyorsunuz. ölüm gelmedikten sonra bu adamın hesabı tutar diyorsunuz.OLABİLİR Mİ ?

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "sadece kaza namazı konusunda hanbeliyi taklit etsek kılmadığımız namazların hükmü düşer mi ? telfik yapsak yani"
  mezhep taklidi veya takibi böyle kafaya göre(keyfe göre) değiştirilebilen bir şey değil, taklidde ısrarcı iseniz keyfiniz için uyduğunuz içtihadı değiştirmezsiniz.

  "çocukluk 50 yılın ilk 25 yılında keyfi olarak namaz kılmayıp son 25 yılında hiç sünnetler dahil namaz terketmeden kılsa mesul değil diyorsunuz ölüm gelmedikten sonra bu adamın hesabı tutar diyorsunuzOLABİLİR Mİ ?"

  hesap tutar mı tutmaz mı orasını Allah bilir. namazı belki de sayı olarak eksik kalacaktır ama Allah namazı terkten tövbe ettiği için bu kulunun tövbesini bağışlayacaktır, o Allahın affetmesi ile alakalı tabi. ancak günümüzde yapıldığı gibi "20 sene kaza namazım var, sünnet kılmayıp bunları kılayım" gibi bir şey sünnette ve selefte yoktur.

 4. cihad38
  Emekli
  teşekkür ederim karadamla.
  bir de şunu sorayım,sizin dediğiniz hadis nafile namazlar farz namazların eksiklerini tamamlar hadisi;
  farz namazlardaki noksanlıkları tamamlar anlamındadır.mesela; huşu,ihlas,kıraat noksanlığı,tadili erkan,gibi rukünlerde ki olması gereken gibi olmayan ve eksik kalan namazın noksanlığını tamamlar.hadisi kılınmayan namazların yerine geçer şeklinde tarif etmek doğrumudur.?
  tıpkı ramazan da kıldığımız teravih namazının tutulan oruçların noksanlığını tamamlamasını umut ederek ifa edilmesi gibidir. kimse teravih namazı geçmiş ve tutulmamış ramazan oruçlarını tamamlar dememiştir. değil mi ?

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Ravza Sevdam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Neden onlarda kaza namazı yok ben anlamadım açıklasanız sevinirim..

  demekki ahmed bin hanbel kendi görüşünü destekleyen bir delil gördü.

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "farz namazlardaki noksanlıkları tamamlar anlamındadırmesela; huşu,ihlas,kıraat noksanlığı,tadili erkan,gibi rukünlerde ki olması gereken gibi olmayan ve eksik kalan namazın noksanlığını tamamlarhadisi kılınmayan namazların yerine geçer şeklinde tarif etmek doğrumudur?"
  nafileler için bunu söyleyenler olmuştur, hadisin yorumlanışındaki görüş ayrılığından geliyor bu.

  "tıpkı ramazan da kıldığımız teravih namazının tutulan oruçların noksanlığını tamamlamasını umut ederek ifa edilmesi gibidir kimse teravih namazı geçmiş ve tutulmamış ramazan oruçlarını tamamlar dememiştir değil mi ?"
  orucun kazası olayı namazın kazası gibi değildir. buna örnek olarak kadınların adet dönemindeki farz olarak kılmadıkları namazları kaza etmeyip farz olan oruçları kaza etmeleri verilebilir. ki oruçta oruç tutmamaya meşru mazeretler dışında oruç tutulmasa da farz olan oruç kaza edilir. teravih in böyle bir açıklamasını ilk defa senden duydum, benim bildiğim sünnetteki teheccüd namazının biraz daha erkene alınması gibi olduğu.

 7. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Neden onlarda kaza namazı yok ben anlamadım açıklasanız sevinirim
  Ahmed bin Hanbel ve sahabelerden birçoğu "Onlarla bizim aramızdaki ahit namazdır, kim namazı terk ederse kafir olmuştur" ve bu manayı taşıyan sahih hadislere dayanarak namazın vacipliğini inkar etmeden kılmayanın da kafir olacağına hükmetmişlerdir. ki islamda genel olarak bilinen bir şey vardır ki kafirken yapılmış hatalar tövbe ile biter, affedileceği umulur ve kafirkenki yapılmayan ibadetlerin kazasını müslüman olunca yapma zorunluluğu yoktur.

 8. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Sana tavsiyem kaç kaza yaparım değil her namazdan sonra bir yada daha fazla kaza kıl ki 1 aylık bile oldan namaz kılmış değil heralde kaza namazın daha güzeldir. Sevap çok yazılır.

 9. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ya bu namaz kılmazken kafir olma durumu beni çok korkuttu. 2 senelik kaza borcum var çünkü, yazın başından beri namaz kılıyorum sadece. Ama ben hiç namazı inkar etmedim küçümsemedim sadece nefsime yenildim.. O zaman aralığında yaptığım güzel ameller gitti mi yani? Gerçi ben Hanefi mezhebindenim ama bunu söyleyen de bir ehli sünnet mezhebi.

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  bir şeyin küfür olması o şeyi yapanı direk küfre sokmamış olabilir. yani kardeş siz namazı terketmenin küfür hükmünde olduğundan habersiz iken cehaletinizden dolayı mazeretli sayılabilirsiniz, tabi kesin mazeretlisinizdir diyemiyorum ben de yıllarca namaz kılmadım ve namazı terkin küfür olduğunu namaz kılmaya başladıktan aylar sonra öğrendim, hoş gerçi o aylar içinde bambaşka küfürler içinde olduğumu da öğrendim Allaha şükür tevhidi öğrendim.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12