+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurban Bayramı Perşembe Günü Değil 26 Ekim Cuma Günüdür! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Kurban Bayramı Perşembe Günü Değil 26 Ekim Cuma Günüdür!

  Reklam  Cevap: Kurban Bayramı Perşembe Günü Değil 26 Ekim Cuma Günüdür! isimli konu Mumsema.com Cevap: Kurban Bayramı Perşembe Günü Değil 26 Ekim Cuma Günüdür!
  Diyanet'e cidden güvenebiliyor musunuz ELHAMDULİLLAH kardeş??? Ben de dahil çok zıt görüşlerde olsa bile bir çok müslüman güvenilir olmadığında ittifak etmiş durumda.

 2. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.

  Cevap: Kurban Bayramı Perşembe Günü Değil 26 Ekim Cuma Günüdür!


  Reklam


  Diyanet'e cidden güvenebiliyor musunuz ELHAMDULİLLAH kardeş??? Ben de dahil çok zıt görüşlerde olsa bile bir çok müslüman güvenilir olmadığında ittifak etmiş durumda


  Ne bunu siz sormuş olun. Nede biz bu yazıya cevap yazma mecburiyetinde hissedelim kendimizi.

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Neden sebep nedir?

 4. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Bir çok nedeni var. Öncelikle ilmi olanı söyleyelim O zaman.

  Ayın hilal hali, bu günkü teknoloji ile çıplak gözden daha iyi görülebiliyormu.....????

 5. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ben genel olarak sormuştum ama bu konu için değil.

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hesap, teknoloji vs vs değil ayın görüldüğüne şahitlik edecek bir mümin lazım.

 7. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takviminde hicri ayların başlangıcı, 27-30/11/1978 tarihinde İstanbul’da yapılan Rüyet-i Hilal Konferansı’nda alınan kararlar doğrultusunda tespit edilmektedir.

  Bu kararlardan bazıları şunlardır:

  1. İster çıplak gözle, isterse modern ilmin rasat metotlarıyla olsun, asıl olan hilalin ru’yeti’dir.

  2. Astronomların hesapla tespit ettikleri Kameri Aybaşlarına dinen itibar edilebilmesi için, onların bu tespitlerinin, hilalin güneş battıktan sonra ve görüşe mani engellerin bulunmaması halinde gözle görülebilecek şekilde ufukta fiilen mevcut olması esasına dayandırılması gerekir ki, bu ru’yete “hükmi ru’yet” denir.

  3. Hilalin görülebilmesi için iki temel şartın gerçekleşmesi zorunludur:

  a) İçtima ( kavuşum)’ dan sonra Ay ile Güneş’in açısal uzaklığı 8 dereceden az olmamalıdır. Bilindiği üzere ru’yet, 7 ile 8 dereceler arasında başlamaktadır. 8 derecenin esas alınmasında, ihtiyat bakımından görüş birliğine varılmıştır.

  b) Güneş’in batışı anında Ay’ın ufuktan yüksekliğinin açısal değeri 5 dereceden az olmamalıdır. Sadece bu esasa göre normal durumlarda hilalin çıplak gözle görülebilmesi mümkündür.

  4. Hilalin ru’yet edilebilmesi için belli bir yer şart değildir. Yeryüzünün herhangi bir bölgesinde hilalin ru’yet’i mümkün olursa, buna istinaden ayın başladığına hükmetmek doğru olur.”
  Yukarıdaki kararlar doğrultusunda yeryüzünün herhangi bir yerinde hilalin görülmesine bağlı olarak, ihtilafı-ı metalie itibar edilmeksizin, hicri aybaşlarının tespit edileceği ilkesi benimsenmiştir.
  Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı da hicri aybaşlarını bu ilkeler doğrultusunda belirlemektedir.
  Diyanet İşleri Başkanlığının Kandilli Rasathanesi ile birlikte yaptığı hesaplamalara göre 1433 yılı Zilhicce ayının hilali 16 Ekim 2012 tarihinde evrensel zaman (U.T.) ile 01.20’de aşağıdaki yerlerde görülmüştür:

  1. 69 derece 20 dakika 44.952 saniye Güney enlemi, 86 derece 17 dakika 56.58 saniye Batı boylamına sahip Büyük Okyanus, Antartika’nın Kuzeyi, Güney Amerika kıtasının Güneyinde; Güneş, 15 Ekim 2012 tarihinde bölgenin yerel saati ile 21:20’de, Ay ise 22:44’de batmıştır.

  2. 36 derece 51 dakika, 56. 38 saniye Güney enlemi, 105 derece 51 dakika, 48.528 saniye Batı boylamına sahip Büyük Okyanus, Güney Amerika Kıtası açıklarında; Güneş, 15 Ekim 2012 tarihinde bölgenin yerel saati ile 18:20’de, Ay ise 18:58’de batmıştır.

  3. 4 derece 23 dakika 7.836 saniye Güney enlemi, 112 derece 11 dakika 12. 372 saniye Batı boylamına sahip Büyük Okyanus, Ekvator-Peru açıklarında; Güneş, 15 Ekim 2012 tarihinde bölgenin yerel saati ile 18:20’de, Ay ise 18:45’de batmıştır.
  Yukarıdaki yerlerde hilal ilk defa görülmeye başladığında Türkiye’de ve Mekke-i Mükerreme’de henüz imsak vakti olmamıştır. Buna göre hilalin görüldüğü saatte Türkiye’de de gece devam etmektedir. Dolayısı ile hilalin görüldüğü gece fıkhen Zilhicce ayının başlaması noktasında Türkiye’yi de içine almaktadır. Yukarıda zikredilen bu bilgiler çerçevesinde, Zilhicce ayının ilk günü 16 Ekim 2012 Salı; Kurban bayramının ilk günü ise 25 Ekim 2012 Perşembe günüdür.

  Her Müslüman, Ramazan ayının başlangıcı ve dinî bayramların hangi günlerde olacağı konusunda, bulunduğu yerdeki uygulamaya tabi olur. Dolayısı ile hem Türkiye’deki, hem de Suudi Arabistan’daki vatandaşlarımızın, hac ve kurban ibadetleri konusunda her hangi bir tereddüde düşmelerine mahal yoktur.

 8. çelebiler
  Emekli
  Bu da Abdülaziz Bayındır Hoca'nın cevabı

  "Bizim yaptığımız Kur’an ve sünnet bütünlüğü çerçevesinde yaptığımız çalışmalar Diyanet’in bayram günü ile ilgili ilan ettiği tarihin isabetli olduğunu göstermektedir.

  Bunu esas almanızı öneririz.

  Hacca gidenler ise oraya uyarlar. Hac ve kurban ibadetlerini hac emirliğine uyarak yerine getirmelerinde sakınca olmaz."

 9. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ay şimdi bunu duydum ya içim rahat etti, ben de Bayındır ne zaman piyasaya çıkacak diyordum

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Bu da Abdülaziz Bayındır Hoca'nın cevabı

  "Bizim yaptığımız Kur’an ve sünnet bütünlüğü çerçevesinde yaptığımız çalışmalar Diyanet’in bayram günü ile ilgili ilan ettiği tarihin isabetli olduğunu göstermektedir

  Bunu esas almanızı öneririz

  Hacca gidenler ise oraya uyarlar Hac ve kurban ibadetlerini hac emirliğine uyarak yerine getirmelerinde sakınca olmaz"
  işine gelmeyince diyanetin sahur vaktini kabul etmeyen bu adam niye böyle çelişik bir yol tutuyor, tağutların destekçisi bel'amlardan Allah müslümanları korusun.

 11. islamyolu
  Emekli
  “Kurban bayramı ne zaman” tartışmaları yine gündemde. Bizim takvime göre mi yoksa Arabistan’ın tesbitlerine göre mi kurban keseceğiz? Arabistan bir gün sonra bayram diyor, doğru ise bizim kurbanlarımız boşa gidecek, ne yapmalıyız? İşte cübbeli Hoca’dan cevaplar..
  Suudi Arabistan ve diğer İslam Ülkelerinde Kurban Bayramı’nın 1. günü Cuma olduğu için, kurbanların bize göre 2. günü olan Cuma günü kesilmesi şüpheden daha uzak ve ihtiyata daha uygun olandır. Çünkü 2. gün kurban kesmek caizdir, ama Suudi Arabistan ve diğer İslam Ülkeleri’nin kararının doğru olması halinde, perşembe günü kesilenler yerini bulmamış olur. İttifaklı olan zamanda kesmek, ayrıca milyonlarca Hacı’nın Arafat’ta vakfe yaptığı günde “kurban keserek bayram yapma çelişkisinden” uzak durmak açısından Cuma gününü tercih etmek evlâdır. Onlar Ramazan-ı Şerif’te 1 gün evvel bayram yaptığında; biz buranın takvimine uyarak 1 gün fazla oruç tutuyor olduğumuzda, bu da ihtiyata uygun olandır. Bu yüzden “Allahu Teala niye tutmadın soracağına, niye tuttun sorsun” diye halk arasında konuşulan bir söz vardır. Yani biz her zaman şüpheden sakınmak ve ihtiyatlı davranmak kaidesi üzerine hareket etmeyi esas almalıyız. Bu vesileyle tüm İslam Alemi’nin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Mevlayı Müteâl’den niyaz ederim…

  kaynak : Cübbeli Ahmet hoca


 12. çelebiler
  Emekli

  Reklam


  Alıntı Kırlangıç. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ay şimdi bunu duydum ya içim rahat etti, ben de Bayındır ne zaman piyasaya çıkacak diyordum
  Alıntı karadamlalar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  işine gelmeyince diyanetin sahur vaktini kabul etmeyen bu adam niye böyle çelişik bir yol tutuyor, tağutların destekçisi bel'amlardan Allah müslümanları korusun.
  Sizlere yakışmış mı bu sözleriniz?İlme ve İlim adamlarına bu tarzda yaklaşırsanız sadece sizler zaman kaybedersiniz.Bugün yerdiklerinizin kıymetini yarın anlayınca geçirdiğiniz zaman için üzülürsünüz.

  Üstelik bugün Arabistan hava kapalı olduğu için hilali görmeden bayram kararı aldıklarını söyledi.Ancak kararından,bir karışıklık olmasın diye dönmedi.Bizim hesabımızın doğru olduğu ortaya çıktı.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu