Konusunu Oylayın.: Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır
 1. 21.Ekim.2012, 02:21
  1
  tövbekarr
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ekim.2012
  Üye No: 98141
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29

  Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır


  Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır Mumsema karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır ? Bu konu hakkında bızlerı bılgılendırırmısınz mumkunse Allah razı olsun.


 2. 21.Ekim.2012, 02:21
  1
  tövbekarr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır ? Bu konu hakkında bızlerı bılgılendırırmısınz mumkunse Allah razı olsun.

 3. 21.Ekim.2012, 02:41
  2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Temmuz.2011
  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 33
  Bulunduğu yer: Gaziantep

  Cevap: esıtlık
  Tek kelimeden oluşan başlıkla konu açmamaya dikkat edelim inşallah.


 4. 21.Ekim.2012, 02:41
  2
  Devamlı Üye  Tek kelimeden oluşan başlıkla konu açmamaya dikkat edelim inşallah.

 5. 21.Ekim.2012, 02:45
  3
  tövbekarr
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ekim.2012
  Üye No: 98141
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29

  Cevap: esıtlık

  ercan bey ben daha yenı katıldım aranıza pek bılgım yokk kusura bakmayın yanlışım varsa.


 6. 21.Ekim.2012, 02:45
  3
  tövbekarr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ercan bey ben daha yenı katıldım aranıza pek bılgım yokk kusura bakmayın yanlışım varsa.

 7. 21.Ekim.2012, 02:49
  4
  sons
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Ekim.2012
  Üye No: 98031
  Mesaj Sayısı: 83
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32
  Bulunduğu yer: ankara

  Cevap: esıtlık

  Eşlerin birbiri üzerindeki hakları

  “... Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi. Kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler bu haklarda kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azizdir. Hakimdir.”(Bakara 2/228) .
  Peygamber efendimiz de veda haccında karı koca haklarıyla ilgili şöyle buyurmuşlardır:
  أﻻ وإن لكُمْ على نسائكمْ حقاً، ولنسائكُمْ عليكم حقاً
  “(Ey erkekler) Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız olduğu gibi kadınlarınız da sizin üzerinizde hakları vardır.” [6]
  Bu hakların bir kısmı ortak ve karşılıklı riayet edilmesi gereken haklardır. Bir kısmı erkeğin hakları, bir kısmı da sadece kadına ait haklardır. Hemen belirtelim ki insan ve müslüman olmaktan dolayı gereken haklar zaten başta gelmektedir. Yani müslüman müslümanın din kardeşidir. Ona zulmetmez, ona yalan söylemez, hile yapmaz, haksızlık etmez, zarar vermez, kalbini kırmaz, onu incitmez, güler yüzle ve tatlı dille mukabele eder, saygısızlık yapmaz, sevinciyle sevinir, üzüntüsünü paylaşır. İhtiyacı olduğunda yardımına koşar. Bu İslami tavsiyelerin eşler arasında en ileri seviyede hayata geçirilmesi gerekir. Bu genel esasların yanında eşlerin karşılıklı özel hak ve görevlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  1. Emanet: Eşler, birbirlerinden son derece emin olmalı ve birbirlerine güvenmelidirler. Birbirlerinden saklı gizli bir işleri olmamalıdır. Zira onlar hayatı paylaşan iki ortaktırlar. Ortaklar ne kadar dürüst olurlarsa Allah onlara yardım eder. Hilekarların ortağı şeytandır. İhlaslı, samimi ve dürüst olan birbirlerine hayır ve sabır tavsiyesinde bulunan, hayatın acı tatlı günlerinde destek olan eşler olmaları gerekmektedir.
  2. Birbirlerine güven vermeleri gerekir. Birbirlerini şüpheye düşürecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdırlar.
  3. Karşılıklı sevgi ve saygı bulunmalıdır. Taraflardan birinin, diğerini saygı duymadığı, sevgi beslemediği evlilik, ya tuzsuz bir yemek gibi tat vermez, ya da günün birinde yıkılır.
  4. Aile yuvasına karşılıklı iyi niyet ve iyi davranış hâkım olmalıdır. Yüce Allah Kur’anda:
  وَلَا تَنْسَوُا الْفَضْلَ بَيْنَكُمْ اِنَّ اللّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصيرٌ…
  “Aranızda iyilik ve ihsanı unutmayın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızı hakkıyla görür” buyurmaktadır (Bakara 2/237).
  Eşlerin karşılıklı ortak haklarının dışında kadının erkeğe, erkeğin kadına karşı hakları da vardır.
  Kadının Kocası Üzerindeki Hakları
  a) Erkek, eşiyle iyi geçinmeli, sinirli, hırçın ve kırıcı olmamalıdır. Kur’anda:
  وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ
  “Onlarla iyi geçinin”(Nisa: 4/19) buyurulmaktadır. Ayette, aile yuvasının devamını sağlayacak temel prensibi getirmektedir. Erkekler eşleri ile iyi geçinecekler, bunun için uygun ortamı hazırlayacaklardır. Eşin, mizacı, ruhi yapısı ve karakteri dikkate alınmalıdır. Erkek, her şeyden önce eşine bir insan olması açısından bakmalı, onun; aile yuvasının temelini oluşturan iki t emel unsurdan biri olduğu hatırından çıkarmamalıdır.
  “-Ey Allah'ın Elçisi! kadınların erkekler üzerindeki hakları nelerdir?” sorusuna; Peygamberimi (s.a.v.)
  ...أن يطعمها إذا طعم. وأن يكسوها إذ اكتسى. ولا يضرب الوجه. ولا يقبح. ولا يهجر إلا في البيت

  “Yediğinden yedirmesi, giydiğinden giydirmesi (kadının kocası üzerindeki hakkıdır.) Sakın (eşinin)yüzüne vurmasın, ona kötü muamelede bulunmasın, evin dışında onu terk etmesin”[7] cevabını vermiştir.
  b) Erkek, imkanları ölçüsünde, eşinin bilgi ve kültür düzeyinin yükselmesi için gayret sarf etmelidir. Özellikle dini konularda eşlerin kendilerine yeter hale gelmeleri önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için günün şartlarına göre neler yapmak gerekiyorsa o yapılamalı, asla ihmalkar davranmamalıdır. İlim olmadan sâlih amel işlenemez, doğru karar verilemez. Dünya için de ahiret için de bilgi temel ihtiyaçtır. Bilgi, yanlış davranışa engel olur..
  c) Erkek, eşini maddi ve manevi her türlü kötülüklere, olumsuzluklara, fesada karşı korumalı, ailenin şeref ve haysiyetini koruyucu tedbirleri almalıdır. Yüce Allah,
  يَا اَيُّهَا الَّذينَ امَنُوا قُوا اَنْفُسَكُمْ وَاَهْليكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلئِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌلَا يَعْصُونَ اللّهَ مَا اَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

  “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun” buyurulmaktadır. (Tahrim : 66/6).
  İnsanın gerek kendini ve gerekse aile fertlerini ateşten koruması ancak onları bilgilendirmesiyle mümkündür. Erkek ailenin yöneticisi ve sorumlusudur.
  …اَلرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ
  “Erkekler kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar..”(Nisa: 4/34) anlamındaki âyet ve
  .َالرَّجُلُ رَاع في أهْلِهِ، وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ..
  ٍ"Kişi ailesinin koruyucusudur ve onlardan sorumludur”[8] anlamındaki hadis bu gerçeği beyan etmektedir.
  d) Erkek, aile fertleri arasında, yeme, içme, mesken, giyim, kuşam gibi her konuda ayrım yapmamalı, adil olmalıdır. Peygamber efendimiz (a.s.) bir hadisinde,
  خَيرُكُمْ خَيرُكُمْ ﻷهلِهِ، وأنَا خيرُكُمﻷﻫﻠﻲ
  “Sizin hayırlınız ailesi (eşi) için hayırlı olanınızdır. Ben ailem için hayırlıyım.” [9]buyurmuştur.
  e) Erkek hanımının gizli sırlarını ifşa etmemelidir. Zira eşlerin birbirlerine karşı emin, güvenilir kişiler olmaları gerekir. Sırrın ifşasını Peygamberimiz (a.s.), şer olarak nitelemiştir:
  إِنَّ مِنْ أَعْظَمِ اﻷمَانَةِ عِنْدَ اللّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الرَّجُلُ يُفْضِي إِلَى امْرَأﺗﻪ،وَالمرْأةُ تُفْضِي إِلَى زَوْجِهَا ثُمَّ يَنْشُرُ أَحَدُهُمَا سِرَّ صَاحِبِهِ

  "Şüphesiz ki Kıyamet günü, Allah'ın en çok ehemmiyet vereceği emanet, kadın-koca arasındaki emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, hanımının sırlarını erkeğin etrafa yayması o gün en büyük ihanettir." [10]
  Kocanın Kadın Üzerindeki Hakları
  a) Allah’a isyana, günaha teşvik etmediği müddetçe kadın, kocasının meşru ve mubah olan istek ve arzularına riayet etmelidir. Yüce Allah,
  “…فَاِنْ اَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلًا …
  “.....Eğer (o kadınlar size) itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın...” buyurmaktadır (Nisa: 4/34).
  b) Kadın kocasının şerefini, namusunu, malını ve çocuklarını korumakla görevli ve sorumludur. Bu konuda bir ayeti kerimede:
  …فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ …
  “....İyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlarda gaybı korurlar...” buyurulmuştur (Nisa: 4/34)
  Ayet-i kerimedeki “gayb”, hanımından uzakta bulunan erkeğin namusu, malı ve her türlü hakları anlamındadır.Peygamber Efendimiz ;

  “Kadın kocasının evinin ve çocuklarının koruyucusudur.”[11]
  c) Kadın kocasının evinin muhafızı durumundadır. Gözünü mahremi olmayanlardan ve haramdan korur, elini, dilini kötü söz ve kötü işlerden korur. Kocasının akrabasına da iyi muamelede bulunur. Yüce Allah;
  قُلْ لِلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ اَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ..." …”
  “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar....” buyurmaktadır. (Nur, 24/31) Şu hadis-i şerif de aynı konuyu vurgulamaktadır:
  -قيل لرسول الله أي النساء خير قال التي تسره إذا نظر وتطيعه إذا أمر ولا تخالفه في نفسها ومالها بما يكره

  " Hz. Peygamber’e (s.a.v) “Hangi kadın daha hayırlıdır?” diye soruldu; o da:", Kocası yüzüne baktığı zaman onu sevindiren, emrettiği vakit itaat eden, yanında bulunmadığı vakit malını ve iffetini koruyandır" [12] cevabını vermiştir.
  Netice itibariyle, dinimizde evlenme emredilmiş, teşvik edilmiş, evlenmenin kolaylaştırılması tavsiyesi edilmiştir. Nişan nikah ve düğün törenlerinde gösteriş ve israftan kaçınılması tavsiye edilmiştir. Karı kocanın birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları açıklanmış, bu kurallara uyulduğu takdirde sağlıklı bir aile yuvasının kurulup devam edeceği ortaya konmuştur.


 8. 21.Ekim.2012, 02:49
  4
  Üye
  Eşlerin birbiri üzerindeki hakları

  “... Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi. Kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler bu haklarda kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azizdir. Hakimdir.”(Bakara 2/228) .
  Peygamber efendimiz de veda haccında karı koca haklarıyla ilgili şöyle buyurmuşlardır:
  أﻻ وإن لكُمْ على نسائكمْ حقاً، ولنسائكُمْ عليكم حقاً
  “(Ey erkekler) Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız olduğu gibi kadınlarınız da sizin üzerinizde hakları vardır.” [6]
  Bu hakların bir kısmı ortak ve karşılıklı riayet edilmesi gereken haklardır. Bir kısmı erkeğin hakları, bir kısmı da sadece kadına ait haklardır. Hemen belirtelim ki insan ve müslüman olmaktan dolayı gereken haklar zaten başta gelmektedir. Yani müslüman müslümanın din kardeşidir. Ona zulmetmez, ona yalan söylemez, hile yapmaz, haksızlık etmez, zarar vermez, kalbini kırmaz, onu incitmez, güler yüzle ve tatlı dille mukabele eder, saygısızlık yapmaz, sevinciyle sevinir, üzüntüsünü paylaşır. İhtiyacı olduğunda yardımına koşar. Bu İslami tavsiyelerin eşler arasında en ileri seviyede hayata geçirilmesi gerekir. Bu genel esasların yanında eşlerin karşılıklı özel hak ve görevlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  1. Emanet: Eşler, birbirlerinden son derece emin olmalı ve birbirlerine güvenmelidirler. Birbirlerinden saklı gizli bir işleri olmamalıdır. Zira onlar hayatı paylaşan iki ortaktırlar. Ortaklar ne kadar dürüst olurlarsa Allah onlara yardım eder. Hilekarların ortağı şeytandır. İhlaslı, samimi ve dürüst olan birbirlerine hayır ve sabır tavsiyesinde bulunan, hayatın acı tatlı günlerinde destek olan eşler olmaları gerekmektedir.
  2. Birbirlerine güven vermeleri gerekir. Birbirlerini şüpheye düşürecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdırlar.
  3. Karşılıklı sevgi ve saygı bulunmalıdır. Taraflardan birinin, diğerini saygı duymadığı, sevgi beslemediği evlilik, ya tuzsuz bir yemek gibi tat vermez, ya da günün birinde yıkılır.
  4. Aile yuvasına karşılıklı iyi niyet ve iyi davranış hâkım olmalıdır. Yüce Allah Kur’anda:
  وَلَا تَنْسَوُا الْفَضْلَ بَيْنَكُمْ اِنَّ اللّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصيرٌ…
  “Aranızda iyilik ve ihsanı unutmayın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızı hakkıyla görür” buyurmaktadır (Bakara 2/237).
  Eşlerin karşılıklı ortak haklarının dışında kadının erkeğe, erkeğin kadına karşı hakları da vardır.
  Kadının Kocası Üzerindeki Hakları
  a) Erkek, eşiyle iyi geçinmeli, sinirli, hırçın ve kırıcı olmamalıdır. Kur’anda:
  وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ
  “Onlarla iyi geçinin”(Nisa: 4/19) buyurulmaktadır. Ayette, aile yuvasının devamını sağlayacak temel prensibi getirmektedir. Erkekler eşleri ile iyi geçinecekler, bunun için uygun ortamı hazırlayacaklardır. Eşin, mizacı, ruhi yapısı ve karakteri dikkate alınmalıdır. Erkek, her şeyden önce eşine bir insan olması açısından bakmalı, onun; aile yuvasının temelini oluşturan iki t emel unsurdan biri olduğu hatırından çıkarmamalıdır.
  “-Ey Allah'ın Elçisi! kadınların erkekler üzerindeki hakları nelerdir?” sorusuna; Peygamberimi (s.a.v.)
  ...أن يطعمها إذا طعم. وأن يكسوها إذ اكتسى. ولا يضرب الوجه. ولا يقبح. ولا يهجر إلا في البيت

  “Yediğinden yedirmesi, giydiğinden giydirmesi (kadının kocası üzerindeki hakkıdır.) Sakın (eşinin)yüzüne vurmasın, ona kötü muamelede bulunmasın, evin dışında onu terk etmesin”[7] cevabını vermiştir.
  b) Erkek, imkanları ölçüsünde, eşinin bilgi ve kültür düzeyinin yükselmesi için gayret sarf etmelidir. Özellikle dini konularda eşlerin kendilerine yeter hale gelmeleri önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için günün şartlarına göre neler yapmak gerekiyorsa o yapılamalı, asla ihmalkar davranmamalıdır. İlim olmadan sâlih amel işlenemez, doğru karar verilemez. Dünya için de ahiret için de bilgi temel ihtiyaçtır. Bilgi, yanlış davranışa engel olur..
  c) Erkek, eşini maddi ve manevi her türlü kötülüklere, olumsuzluklara, fesada karşı korumalı, ailenin şeref ve haysiyetini koruyucu tedbirleri almalıdır. Yüce Allah,
  يَا اَيُّهَا الَّذينَ امَنُوا قُوا اَنْفُسَكُمْ وَاَهْليكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلئِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌلَا يَعْصُونَ اللّهَ مَا اَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

  “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun” buyurulmaktadır. (Tahrim : 66/6).
  İnsanın gerek kendini ve gerekse aile fertlerini ateşten koruması ancak onları bilgilendirmesiyle mümkündür. Erkek ailenin yöneticisi ve sorumlusudur.
  …اَلرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ
  “Erkekler kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar..”(Nisa: 4/34) anlamındaki âyet ve
  .َالرَّجُلُ رَاع في أهْلِهِ، وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ..
  ٍ"Kişi ailesinin koruyucusudur ve onlardan sorumludur”[8] anlamındaki hadis bu gerçeği beyan etmektedir.
  d) Erkek, aile fertleri arasında, yeme, içme, mesken, giyim, kuşam gibi her konuda ayrım yapmamalı, adil olmalıdır. Peygamber efendimiz (a.s.) bir hadisinde,
  خَيرُكُمْ خَيرُكُمْ ﻷهلِهِ، وأنَا خيرُكُمﻷﻫﻠﻲ
  “Sizin hayırlınız ailesi (eşi) için hayırlı olanınızdır. Ben ailem için hayırlıyım.” [9]buyurmuştur.
  e) Erkek hanımının gizli sırlarını ifşa etmemelidir. Zira eşlerin birbirlerine karşı emin, güvenilir kişiler olmaları gerekir. Sırrın ifşasını Peygamberimiz (a.s.), şer olarak nitelemiştir:
  إِنَّ مِنْ أَعْظَمِ اﻷمَانَةِ عِنْدَ اللّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الرَّجُلُ يُفْضِي إِلَى امْرَأﺗﻪ،وَالمرْأةُ تُفْضِي إِلَى زَوْجِهَا ثُمَّ يَنْشُرُ أَحَدُهُمَا سِرَّ صَاحِبِهِ

  "Şüphesiz ki Kıyamet günü, Allah'ın en çok ehemmiyet vereceği emanet, kadın-koca arasındaki emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, hanımının sırlarını erkeğin etrafa yayması o gün en büyük ihanettir." [10]
  Kocanın Kadın Üzerindeki Hakları
  a) Allah’a isyana, günaha teşvik etmediği müddetçe kadın, kocasının meşru ve mubah olan istek ve arzularına riayet etmelidir. Yüce Allah,
  “…فَاِنْ اَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلًا …
  “.....Eğer (o kadınlar size) itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın...” buyurmaktadır (Nisa: 4/34).
  b) Kadın kocasının şerefini, namusunu, malını ve çocuklarını korumakla görevli ve sorumludur. Bu konuda bir ayeti kerimede:
  …فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ …
  “....İyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlarda gaybı korurlar...” buyurulmuştur (Nisa: 4/34)
  Ayet-i kerimedeki “gayb”, hanımından uzakta bulunan erkeğin namusu, malı ve her türlü hakları anlamındadır.Peygamber Efendimiz ;

  “Kadın kocasının evinin ve çocuklarının koruyucusudur.”[11]
  c) Kadın kocasının evinin muhafızı durumundadır. Gözünü mahremi olmayanlardan ve haramdan korur, elini, dilini kötü söz ve kötü işlerden korur. Kocasının akrabasına da iyi muamelede bulunur. Yüce Allah;
  قُلْ لِلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ اَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ..." …”
  “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar....” buyurmaktadır. (Nur, 24/31) Şu hadis-i şerif de aynı konuyu vurgulamaktadır:
  -قيل لرسول الله أي النساء خير قال التي تسره إذا نظر وتطيعه إذا أمر ولا تخالفه في نفسها ومالها بما يكره

  " Hz. Peygamber’e (s.a.v) “Hangi kadın daha hayırlıdır?” diye soruldu; o da:", Kocası yüzüne baktığı zaman onu sevindiren, emrettiği vakit itaat eden, yanında bulunmadığı vakit malını ve iffetini koruyandır" [12] cevabını vermiştir.
  Netice itibariyle, dinimizde evlenme emredilmiş, teşvik edilmiş, evlenmenin kolaylaştırılması tavsiyesi edilmiştir. Nişan nikah ve düğün törenlerinde gösteriş ve israftan kaçınılması tavsiye edilmiştir. Karı kocanın birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları açıklanmış, bu kurallara uyulduğu takdirde sağlıklı bir aile yuvasının kurulup devam edeceği ortaya konmuştur.

 9. 21.Ekim.2012, 02:58
  5
  tövbekarr
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ekim.2012
  Üye No: 98141
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29

  Cevap: esıtlık

  esım sadece kendını dusunen bırı her konuda buda benı kayredıyor bazen ısteklerını yapmıyorum ama vıcdanen de rahat deılım ama elımde deıl cunku o hep kendını dusunuyor bu yuzden kendıme olan oz guvenımıde yıtırdım saglıklı dusunemıyorum RABBIME sıgındım namazımı kılıyorum bol bol ıstıgfar edıyorum ama bu benım esım onunla yasıyorum o hıc kendınden odun vermıyor hıcbır konuda hep ben ben dıyor bunu solemek nekadar dogru olur ama cınsel yonden hep tek taraflı dusunuyor ben ona hayır dedıgım gunler oluyor bu gunahmıdır acaba cevaplarsanız sevınırım..ALLAH razı olsun


 10. 21.Ekim.2012, 02:58
  5
  tövbekarr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  esım sadece kendını dusunen bırı her konuda buda benı kayredıyor bazen ısteklerını yapmıyorum ama vıcdanen de rahat deılım ama elımde deıl cunku o hep kendını dusunuyor bu yuzden kendıme olan oz guvenımıde yıtırdım saglıklı dusunemıyorum RABBIME sıgındım namazımı kılıyorum bol bol ıstıgfar edıyorum ama bu benım esım onunla yasıyorum o hıc kendınden odun vermıyor hıcbır konuda hep ben ben dıyor bunu solemek nekadar dogru olur ama cınsel yonden hep tek taraflı dusunuyor ben ona hayır dedıgım gunler oluyor bu gunahmıdır acaba cevaplarsanız sevınırım..ALLAH razı olsun

 11. 21.Ekim.2012, 03:20
  6
  sons
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Ekim.2012
  Üye No: 98031
  Mesaj Sayısı: 83
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32
  Bulunduğu yer: ankara

  Cevap: Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır

  Efendimiz (s.a.v) hazretleri buyurdular:
  "Kadının cihadı, kocasıyla güzel geçinmektir."

  Kadın, kocasıyla iyi geçindiği, kendi sorumluluklarını bilip, kocasına karşı vazifelerini iyi yaptığı ve koca evinde işlerine dikkat ettiği zaman, o kadına: "geçimi güzel olan kadın" denir.

  Hâdis-i şerifte şöyle buyruldu:
  "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde vefat ederse o kadın Cennete girer." Rıyâzu's-sâlihîn'de olduğu gibi.

  Sadece bizim size tavsiyemiz sabretmeniz sabrınız karşılığında mükafatınızı mutlaka alırsınız. Eşinizi reddetmeyin bunun sonuçları kötüye varabilir.(boşanmak,aldatmak v.s gibi)Eşinizin yaptıkları doğru değil Allah ıslah eylesin hidayet versin bol bol dua edin Allah yardımcınız olsun...

  ------------------------------


  Efendimiz (s.a.v) hazretleri buyurdular:
  "Kadının cihadı, kocasıyla güzel geçinmektir."

  Kadın, kocasıyla iyi geçindiği, kendi sorumluluklarını bilip, kocasına karşı vazifelerini iyi yaptığı ve koca evinde işlerine dikkat ettiği zaman, o kadına: "geçimi güzel olan kadın" denir.

  Hâdis-i şerifte şöyle buyruldu:
  "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde vefat ederse o kadın Cennete girer." Rıyâzu's-sâlihîn'de olduğu gibi.

  Sadece bizim size tavsiyemiz sabretmeniz sabrınız karşılığında mükafatınızı mutlaka alırsınız. Eşinizi reddetmeyin bunun sonuçları kötüye varabilir.(boşanmak,aldatmak v.s gibi)Eşinizin yaptıkları doğru değil Allah ıslah eylesin hidayet versin bol bol dua edin Allah yardımcınız olsun...


 12. 21.Ekim.2012, 03:20
  6
  Üye
  Efendimiz (s.a.v) hazretleri buyurdular:
  "Kadının cihadı, kocasıyla güzel geçinmektir."

  Kadın, kocasıyla iyi geçindiği, kendi sorumluluklarını bilip, kocasına karşı vazifelerini iyi yaptığı ve koca evinde işlerine dikkat ettiği zaman, o kadına: "geçimi güzel olan kadın" denir.

  Hâdis-i şerifte şöyle buyruldu:
  "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde vefat ederse o kadın Cennete girer." Rıyâzu's-sâlihîn'de olduğu gibi.

  Sadece bizim size tavsiyemiz sabretmeniz sabrınız karşılığında mükafatınızı mutlaka alırsınız. Eşinizi reddetmeyin bunun sonuçları kötüye varabilir.(boşanmak,aldatmak v.s gibi)Eşinizin yaptıkları doğru değil Allah ıslah eylesin hidayet versin bol bol dua edin Allah yardımcınız olsun...

  ------------------------------


  Efendimiz (s.a.v) hazretleri buyurdular:
  "Kadının cihadı, kocasıyla güzel geçinmektir."

  Kadın, kocasıyla iyi geçindiği, kendi sorumluluklarını bilip, kocasına karşı vazifelerini iyi yaptığı ve koca evinde işlerine dikkat ettiği zaman, o kadına: "geçimi güzel olan kadın" denir.

  Hâdis-i şerifte şöyle buyruldu:
  "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde vefat ederse o kadın Cennete girer." Rıyâzu's-sâlihîn'de olduğu gibi.

  Sadece bizim size tavsiyemiz sabretmeniz sabrınız karşılığında mükafatınızı mutlaka alırsınız. Eşinizi reddetmeyin bunun sonuçları kötüye varabilir.(boşanmak,aldatmak v.s gibi)Eşinizin yaptıkları doğru değil Allah ıslah eylesin hidayet versin bol bol dua edin Allah yardımcınız olsun...

 13. 21.Ekim.2012, 03:43
  7
  tövbekarr
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ekim.2012
  Üye No: 98141
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29

  Cevap: Karı ve koca haklar konusunda esıtmıdır

  ALLAH razı olsun umarım ıslah olur..


 14. 21.Ekim.2012, 03:43
  7
  tövbekarr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ALLAH razı olsun umarım ıslah olur..
+ Yorum Gönder