+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Edebsiz genclik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NurIsik
  Üye
  Reklam

  Edebsiz genclik

  Reklam

  Edebsiz genclik Mumsema Sizlerle yine birsey paylasmak istiyorum,

  Abdesimde, Kuranimda bir gencim. Disari hayatim yoktur. Ama her disari ciktigimda, gercekten bu zamandaki genclerden bazen tiksiniyorum. Sarmas dolas. Görüntüleri maymun gibi, insan kiligindan cikmis. Yürüyüsleri sanki daglari delecek. O kadar havaliki sanki havalanip ucacak. Asiri derecede havali ve siskinler. Konusma tarzlari, konstuklari laflar.. Özellikle bu zamanda, cok kücük yasta bu tür seylere basliyorlar. Bugün yanimda bir grup cocuk oturdu. Gercekten icimden "tüh, böyle genclik olmaz olsun. Bu büyüse nolur. Simdiden böylese" diye gercektende kasildim. Bazen oluyor bana böyle. Normalmidir?

  Saygilar

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: Edebsiz genclik


  Reklam


  Yalan değil ki söyledikleriniz, neden anormal olsun? Ben de yaşıtlarıma baktıkça aynı cümleleri kuruyorum. Ama sonra kendi nefsime bakıyorum, aa o bile onlara özeniyor içten içe. Ahir zaman fitnesinden bir gencin kurtulması çok zor. Bedenini zaptetse düşüncelerine sahip çıkamıyor insan. Allah cümlemizi bu fitneden olabildiğince uzak tutsun, amin.

 3. yandı_yurek
  Emekli
  Konuyla ilgisi yokda Camii ye yardım adlı başlıga cevap atarmısınız ?

 4. bicaree
  Üye
  Kardeşim sen onlara o gözle bakarsan hepsini kaybederiz genç insanlar yönlendirilmezse biliyorsun ne olacağını. Ancak onu elinden tutup bir camiye götüren bir sohbete götüren olsa öyle mi olur bence bu kadar sert tepki vermeyip Allah yardımcıları olsun yol göstersin diye dua etmek ve yardım etmek gerek.

 5. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Öyle ukala insanların camiyle sohbetle de işleri olmuyor ki... Allah hidayet verirse başka.

 6. bicaree
  Üye
  Kardeşim olmuyor deme ben 30 yaşında namazla tanışan insan biliyorum. Bir şekilde yardım etmemiz gerek bizim de sorumluluğumuz var bu konuda biz de çaba harcamalıyız.Ama karalamak çok kötü bence sizin bildiklerinizi bilmiyorlar belki idrak edemiyorlar bunu idrak ettirmek gerek o kadar.

 7. gıgax
  Üye
  Haklısınkardeşim.Ama vacdanın için onlara dua et.Her gördüğün için 1 kere dua ediver.Allah kabul etsin.Allah hidayet etsin.

 8. ugurdogan
  Emekli
  Namaz, oruç başka topluluk içindeyken nasıl hareket edileceğini bilmek başkadır. Bunun için sohbet, vs ye de pek gerek yok çünkü insanın biraz da içinde olucak edep düşüncesi. Büyüdükçe düzelirler belki ama.

 9. karadamlalar
  Kesintili Üye
  salih amel layıkı ile yapılırsa kişinin imanını, takvasını arttırır edebini düzeltir. gençliğin eğitimi konusunda aileler ve toplum büyük hatalara giriyorlar, Allah yardımcımız olsun.

 10. NurIsik
  Üye
  Bikere egitim ve edep aileden basliyor. Aile yapmassa, kim yapabilir? Kimseyi zorla elinden tutup camiye, sohbete götüremessinki. Genclerin bu zamanda akli bir karis havada. Akli sevgili, ask, eglence, icki ve daha nelerde. Acikcaksi sunu söylemek gerekki: Bu tür genclik ancak basina büyük bir musibet veya buyük bir ibret verici birsey geldiyi zaman akillanir, yoksa cok zor. Ailesinin eyitemediyini sen, normal vatandas olarak nasil konusarak yolundan vazgectireceksin? Evet hayalda ve düsüncede iyi, ama gercek hayatta cok zor... Bilmiyorum size bunu neden yazdigimi. Bazen sizinti oluyor, bende sizlere aktariyorum. Ama en iyisi ben yine bu isi unutup, yoluma devam edeyim. Hic kimseyi zorla hidayete erdirme gücüne sahip deyiliz. Ancak Allah isterse, bir kisinin kilidini acar. Siz hicbir sey yapamazsiniz. Bos zaman harcamayin..

 11. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İnternette bulmuştum bu yazıyı..... Aynı cümleyi farklı yıllarda ve farklı lehçelerle söylemeyi kendisine vurulan aşının neticesinde kazanan gençlikte.

  YIL:1967 Karşıma aniden çıkınca ziyadesiyle şaşakaldım ve mütehassis oldum. Nasıl bir eda takınacağıma hüküm veremedim, adeta vecde geldim. Buna mukabil az bir müddet sonra kendimi toparlar gibi oldum. Cemalinde beni fevkalade rahatlatan bir tebessüm vardı. Üstümü başıma toparladım, kendimden emin bir sesle 'Akşam-i şerifleriniz hayrolsun' dedim.

  YIL:1977 Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım ve hislendim. Ne yapacağıma karar veremedim. Heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan gülümseme vardı. Üstüme çeki düzen verdim. Kendimden emin bir sesle 'İyi akşamlar' dedim.

  YIL:1987 Karşıma aniden çıkınca fevkalade şaşırdım ve duygulandım. Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lakin bir süre sonra kendime gelir gibi oldum. Nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendimden emin bir sesle 'Hayırlı akşamlar' dedim.

  YIL:1997 Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım ve duygulandım. Fena halde kal geldi yani. Ama bu işi biri bozar dedim. Baktım oda bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'Selam' dedim.

  YIL:2007 Abi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yani ve duygu dururum kabardı.Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fene göçeriz dedim, enjoy durumları yani. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.'Hav ar yu yavrum?

  Bir milletin çöküşü, dışarıdan kendisine aşılananla birlikte başlar. Örnek YIL 2007 ve öncesi süreçler gibi.

 12. İnanc
  Devamlı Üye

  Reklam


  Şeriat Lazım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu