+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dine Karşı Sorgulayıcı Olmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Dine Karşı Sorgulayıcı Olmak

  Reklam

  Dine Karşı Sorgulayıcı Olmak Mumsema Sürekli beynimde senaryolar dönüyor dinle ilgili, anlatsam inanamazsınız.Namaz kılıyorum aklım "herkes keyfine bakıyor bir de sana bak" modunda. Bu sesi susturamıyorum çoğunlukla, susturduğum an ise nasıl bir vicdan azabı bastırıyor anlatamam. Ben böyle tenkit edici şeyleri nasıl düşündüm, Allah'a güvenmiyor muyum, ben samimi değilim biliyorum vs. vs. Ama bunlar medya ve çevremden bilinçaltıma giren şeyler ben küçükken böyle değildim. Yine de bir gördüğüm müminlere bakıyorum nasıl da sonsuz guven teslimiyet ve takvaları var.. Bu yüzden dini gorevlerimi yapsam da içim hiç rahat değil hiç. Ben Allah'ın hakiki kullarından değil miyim? Samimi değil miyim? Allah korusun şimdi ölsem azap çekecek bir halde miyim? Onu Allah bilir tabi ama sizce ben bir mümin miyim?

 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: Dine Karşı Sorgulayıcı Olmak


  Reklam


  Şeytan vesveselerinden Allaha sığının...Samimi ve teslim olan müslümanlara şeytanlar uğraşır...

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Yani ben de samimi miyim hakikaten? İçim öyle bir rahatladı ki..

 4. islamyolu
  Emekli
  Cübbeli Ahmet hocamızın bir sözü var. Namaz kılan insana vesveseler geliyorsa şeytan uğraşıyorsa Anlaki sende bir iş var kardeş. Boş eve hırsız girmez. bu söz bence yeter.

 5. bicaree
  Üye
  Cübbeli Ahmet hocamızın bir sözü var Namaz kılan insana vesveseler geliyorsa şeytan uğraşıyorsa Anlaki sende bir iş var kardeşBoş eve hırsız girmez bu söz bence yeter

  Kardeşime %10000000000000... katılıyorum namaz kılan insanın yanında bir şeytan sürekli gezinir ve rahatsız eder yaptığı işi boşmuş gibi göstermeye çalışır şuna bak yere kafanı koyuyorsun dışarıdan seni gören arkadaşların dalga geçiyordur, sen bunları yap boşuna yapıyorsun ya ölünce inandıkların gerçek olmazsa vs. vs. vs. şeytan gibi kurnaz bi mahlukat yoktur ve Cübbeli Ahmet Hocanın da dediği gibi dolu evleri bulup girmeye çalışır Besmele çekmeyi dene ve vesvese geldiği anda sanki şeytan yanındaymış gibi onunla konuş mesela " Git başımdan şeytan senin vesveselerinden Allah'a sığınırım de Allah'ım şeytanı yanımdan uzaklaştır senden başka yardımcım yok sen uzaklaştır vesveselerini kulaklarımdan al" gibi emin ol çok etkili olacaktır.

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  şeytan bariz yanlış yolda olan ile değil doğru yoldan gitmeye imkanı olan herkes ile uğraşır, önceden hıristiyanken müslümanlığı araştıran kişi için kafasında oluşan şüpheleri batıl yol olan hıristiyanlık lehine cevaplamaya çalışan şeytandır.

 7. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Aynen senin dediğin laflar bicare kardeşim. Bir de ateistlerin iddialarını beynimde dondurup duruyor. Bunun kez aksini ispatladım ama bu ses susmuyor nasıl sustururum bilmiyorum.

 8. ugurdogan
  Emekli
  Vesvese hastalığını bu forumda bilmem kaç defadır okuyorum. Bu son zamanlarda artan birşey oldu.
  Sizin de dediğiniz gibi bana da nefsimden namaz kılarken millet güllük gülüstanlık yaşıyor, sen ise enayisin gibi sözler geliyor. Eğer namazıma devam edersem bil ki o vesveseyi yendim. Ama ihmalkarlık gösterirsem de yenildim asıl enayiliği de ettim. Öte yandan siz bu vesveselere yenilseniz bile müslümansınız zaten çünkü tembellikten ötürü namaz kılmamak adamı dinden çıkarmaz.

 9. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ama imani konularda da geldiği oluyor ki bunlara yenilirsek dinden çıkarız

 10. Snowdrop
  Elhamdülillah
  gelirse gelsin sen ona yenilme,o da (vesvese de)senden uzaklaşır.

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kardeş vesvese denen şey şiddetli veya şiddetsiz olsa da normal bir şeydir. bende dahi aklıma, kalbime yatan mutmain olduğum meselelerde bile vesvese olur bazen, fakat üstelemem fazla elhamdulillah geçer. Allah imanımızı arttırsın.

 12. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Reklam


  Amin karadamlalar kardeş amin.. Ben de mutmainim zaten sorun orada çözemediğim aklıma takılan bir soru bir şüphe olsa araştırırım geçer gider ama bu sebepsiz bir şey.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu