+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tekbir almak elleri kaldırmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İslam_
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Tekbir almak elleri kaldırmak

  Reklam  Cevap: Tekbir almak elleri kaldırmak isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Tekbir almak elleri kaldırmak
  eğer sen bir şey öğrenirsen beni de bilgilendirirsin inşaAllah
  Tabikide

 2. çelebiler
  Emekli

  Cevap: Tekbir almak elleri kaldırmak


  Reklam


  Bahsettiğiniz hadisler sahih hadislerdir.Peygamberimizin böyle uyguladığına dair hadisler daha fazladır.Bu hadislere uyarak namazınızı böyle kılmak isterseniz elbetteki hiçbir mahsuru yoktur.Allah kabul etsin.

 3. İslam_
  Emekli
  Bu hadislere uyarak namazınızı böyle kılmak isterseniz elbetteki hiçbir mahsuru yoktur
  bazıları illa mezhep imamına uycan diyince bende sorayım dedim

  Allah kabul etsin
  Amin hepimizinkini

 4. çelebiler
  Emekli
  Alıntı İslam_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bazıları illa mezhep imamına uycan diyince bende sorayım dedim


  Amin hepimizinkini
  Namazı huşu ile kılmak gerekir."Namazlarını hûşu ile kılan müminler kurtuluşa ermişlerdir." buyrulmaktadır. (Mü'minun,1)

  Peygamberimize bu şekilde uyduğunuzu düşünüyor ve namazda böyle yaptığınızda huşu ile namaz kılabilirsiniz.Diğer türlü her namazda aklınıza takılarak sizi tedirgin edebilir.

  Mezhep imamları da peygamberimize uymuşlardır.Her iki uygulama da doğrudur en güzeli neyi neden yaptığını bilerek yapmaktır.O zaman ibadetlerimizi içimize tam manasıyla sindirerek ve ibadetlerimizden zevk alarak yaparız.İnşallah böylece ibadetlerimiz en makbul en güzel ibadetlerden olur.

 5. İslam_
  Emekli
  peki bu hadise göre amel ederek secdeye giderken kalkarkende yaparım dimi ?

  (... Enes İbnu Malik r.a’dan : Şöyle dedi : Resulullah s.a.v Ruku’ da ve SECDE’DE ELLERİNİ KALDIRIRDI. )

  Bu Hadis ‘i... İBN HAZM, Muhalla da (4/92) rivayet etmiştir.Ahmed Muhammed Şakir bu isnad cidden sahih bir isnad demiştir.Ayrıyeten İbnu Ebi Şeybe’de : I/230 da sahih bir sened’le rivayet etmişlerdir. Ayrıyeten bu hadis’i Şerif’i Şeyh el-Albani “ İrva “ da tahric edip senedi sahih demiştir. 2.c.68


  Enes r.a’ nun kendisinden mevkuf olarak rivayet olunan eser.

  ( ...Yahya İbnu Ebi İshak’ dan. Enes r.a’nun İKİ SECDE ARASINDA ELLERİNİ KALDIRDIĞINI HABER VERDİ.

  BUHARİ Cüz : 32 - İbnu Ebi Şeybe : I/27I sahih bir sened’le rivayet etmişlerdir.


  ( ... Katade’den, şöyle dedi : Enes İbnu Malik’e Resulullah s.a.v’in namazı nasıldı bize göster dedim.Kalktı ve namaz kıldı. ELLERİNİ HER TEKBİRDE KALDIRIYORDU. )

  Taberani evsat : Mecmauz Zevaid : 2/102 de sahih olarak.

  ( ... İbn Abbas r.a’dan, şöyle dedi : Resulullah s.a.v her tekbir anında ellerini de kaldırırdı. )
  İbnu Mace : 3.c.865.n da hasen bir sened le

  (... Cabir İbnu Abdullah r.a’dan, Şöyle dedi : RESULULLAH S.A.V NAMAZDAKİ HER TEKBİRDE ELLERİNİDE KALDIRIRDI. )
  Ahmed : M.Zevaid : 2/101 de hasen bir sened le

  ( ... Umeyr İbnu Habib r.a’dan, şöyle dedi : RESULULLAH S.A.V FARZ NAMAZINDA Kİ HER TEKBİRLE BERABER ELLERİNİDE KALDIRIRDI )

  İBNU MACE.3.C.86 de rivayet etmiştir. İsnadı Hasen dir
  Abdullah İbnu ömer’in Resulullah s.a.v’e ref ettiği rivayet.

  ( … Abdullah İbnu Ömer r.a’dan :Şöyle dedi : Resulullah s.a.v Ruku’ya ve SEC-DE’YE GİTTİĞİNDE ELLERİNİ KALDIRIRDI….. )
  Buhari cüz : 25 de Hasen bir sened le

  Abdullah İbnu Ömer r.a’nun kendisinden mevkuf olarak rivayet olunan eserler.

  ( .... Ala İbnu Abdirrahman, Salim ibnu Abdullah babası Abdullah İbnu Umer’in BAŞINI SECDE’DEN KALDIRDI ZAMAN VE AYAĞA KALKMAK İSTEDİĞİ ZAMAN ELLERİNİ KALDIR-DIĞINIhaber verdiğini işitti.)
  Buhari cüz : 12 de hasen bir sened le

  ( ... Nafi’i r.a’dan, Şöyle dedi : Abdullah İbnu Umer r.a BAŞINI BİRİNCİ SECDEDEN KALDIRDIĞINDA ELLERİNİ KALDIRIRDI. )

  İBNU EBİ ŞEYBE : 1.271 de sahih bir senedle rivayet etmiştir.  Demek oluyorki 1.secdeden kalkerkende elleri kaldırabiliriz ?

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  ( ..Salim babası Abdullah’dan, şöyle haber verdi : Abdullah şöyle dedi : Resulullah s.a.v’i Namaza başladığı zaman, Ruku’ya giderken ve ruku’dan başını kaldırdığı zaman ellerini omuzlara hizasına vardırıncaya kadar kaldırdığını gördüm. İki secde arasında ise ellerini kaldırmazdı.)

  BUHARİ . 2.C.752.S - MUSLİM 2.C.390 - EBU DAVUT. I.C.721 - İBNİ MACE . 3.C.858 - NESEİ .2.C.878.No..,. da Sahih bir sened’le rivayet etmişlerdir

  kardeş bu hadis de var, secde arasında el kaldırma işini ben yapmamaktayım fakat hadisler hep sahih. bu konuda benim de kafam karıştı.

 7. İslam_
  Emekli
  bu konuda benim de kafam karıştı
  evet.ama her tekbirde kaldırığını söyleyen epey hadis var çok var.çok olduğuna göre ona uymak gerekmezmi ? ayrıca araştırdığıma göre yine secdeye giderken eller,dizlerden önce konmalı.araştırdıkça epey eksikğimiz varmış gibi görüyorum

 8. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hayli ihtilaf var bu konularda araştırmak lazım.

 9. İslam_
  Emekli
  ben biraz araştırdım sanırsam.vede 2.secde arasındada alınması doğrudur diye düşündüm

  şu linkte var güzelce anlatım hadisler
  http://www.belgeler.com/blg/2g1s/sec...leri-kaldirmak

 10. islamyolu
  Emekli
  yav dini çocuk oyuncagı yaptınız. şunlara bak ya kendi başlarına hangisi doğru hangisi yanlış bulacaklar. Yav Sizler müçtehidmisiniz. Anlamıyormusunuz. İmam azam Müçtehid birisi için sahih hadis bulursanız bana uymayın demiştir bunu talebelerine demiştir. Sizler bir fatihayı bile doğru okumaktan acizsiniz gelmişsiniz burada içtihat yapıyorsunuz. Allahım aklıma mukayyet ol. ne yapmaya çalışıyorsunuz siz ya. İmam Azam Çokmu cahildi . o bütün bu hadisi şeriflerin hepsini bildigi halde neden acaba el kaldırma yı yapmadı. hemde imam Azam Tabiun tabakasında Sahabelerden sonra en hayırlısı tabiin degilmidir. hadi imam azam imkansız görmemesi ama o rivayetleri görmedi diyelim. Yetiştirdigi yüzlerce talebesidemi görmedi. hanef,i mezhebinin onca alimide mi görmedide hanefi mezhebinde hüküm bu kaldı. Hanefi mezhebindeyken kesinlikle el kaldırmayın. Yoktur bizim mezhepte.

  gelmişsiniz onca sahih hadis var diyorsunuz. hepsi başımın üstünde ben zaten hiç bir hadise uydurma deme cesaretinde bulunanmam. Ama imam azama göre Nesh edilmiş olamazmı. veya başka birşey o koca alim bilmiyormuydu. Onca içtihat yaptıda el kaldırmama hükmünü buldu.

  Mezhepsizlere aldırmayın. bunu inkar edenler mezhepsizdir. hanefi mezhebindeysen el kalkmaz. Şafide kalkar. bizlerinde içtihat yapma yetkisi yok. şuan içtihat kimse yapamaz zaten. imam suyuti gibi unutmak nedir millet okudugunu nasıl unuyor diyen bir alim. Müçtehid olamadı şafi mezhebinde kaldı. Sizler ilminiz yok birşeyiniz yok burada gelmişsiniz hadisi şerifleri dizip içtihat yapıp hüküm çıkarıyorsunuz. yok böyle bir safsata ya . kusura bakmayın bu düşüncede olan birisi ehli sünnet vel cemaat ten ayrılmıştır. açıkca diyorum. 72 sapık fırkanın içine girmiştir. Ehli sünnetin hiç bir fetvası sizin dediginiz gibi degildir.

  Reşid rıza denilen mezhepsiz kitaplarında bu zehirleri yutturmuştur. ama Ehli sünnet Alimlerimizde ne güzel cevap vermiştir.

  burada tatmin olamıyorsanız hakikat kitap evinin bastırdıgı Faideli bilgiler kitabını mutlaka okuyun delilleri ile sayfalarca cevap verilmiş. kapılmayın bidatcılara.

 11. Agri_Kesici
  Emekli
  Dini çocuk oyuncağı yapanlar;sahih hadislere göre Peygamberimizin kıldığı namaz gibi namaz kılma derdine düşmüş olanlar mıdır,yoksa senin gibi
  hanefi mezhebindeysen el kalkmaz Şafide kalkar
  diyenler mi ?Doğru tekdir.Ve doğru Peygamberimizin uyguladığı şekildir.Peygamberimizin uygulamasını mezhep imamının görüşüne göre terkedemem.Peygamberimizin uyguladığı bir sünneti,değil imamı azam ,onbinlerce mezhep imamı ve alim gelse görüş bildirse ,yinede vazgeçmem bende uygularım.

 12. cihad38
  Emekli

  Reklam


  isteyen hadislere bakarak istediği yerde hadsi şeriflerde belirtilen yerlerde ellerini kaldırsın.bırakın bunları ne istiyorsalar yapsınlar.dört mezhebden ortaya bir karışık mezhep çıkaracaklar yakında,bunların amacı islamı güzel yaşamak değil,sürekli müslümanların kafasını karıştırmaya çalışmak,bunlar ıslah da olmazlar korkarım.Allah bildiği gibi yapsın bunları.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
tekbir almak,  tekbir al,  namazda ruküya giderken tekbir