+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ateistlerle arkadaş olmanın dinen hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ateistlerle arkadaş olmanın dinen hükmü nedir?

  Reklam

  Ateistlerle arkadaş olmanın dinen hükmü nedir? Mumsema Benim bir tane ateist arkadaşım var. Yüzüme karşı bir şey söylemiyor ama twitter'da vs. dinimize iftiralarını hakaretlerini görmüyor değilim. Ama yüzüme karşı gayet saygılı. Bir de aynı sınıfta olduğumuz için gün içinde bir ister istemez görüşüyoruz. Mesela bir şey söylüyor cevap vermesen olmaz, espri yapıyor gülmesen olmaz. Bir de ben onu arkadaş olarak çok seviyorum içimden konuşmak da geliyor yani. Ben namaza filan bu yaz başladım, önceleri böyle şeylere pek dikkat etmezdim. O zamanlarda tanıştık o zaman arkadaş olduk zaten. Ama artık dinim ne diyor benim için çok önemli. Biraz araştırsam da kesin bir sonuca varamadım. Şimdi benim bu çocukla arkadaş olmam onu sevmem dinen nasıldır, hükmü nedir?

 2. 2
  @mir
  âb ü kil

  Cevap: Ateistlerle arkadaş olmanın dinen hükmü nedir?


  Reklam


  "kişi arkadaşının dini üzeredir" diye bir söz var
  ya Resulullah'a aid ya da ashaba

 3. 3
  Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Yani konuşmayın mı diyorsunuz?

 4. 4
  karadamlalar
  Kesintili Üye
  konuşmama değildir, ortak bir şeyler paylaşabilirsiniz lakin her daim bu kişi ile birlikte iseniz zaman geçtikçe o kişinin hataları da size geçebilir, bu sebeple bir sakındırma vardır.

 5. 5
  Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Yok her daim değil toplasanız günde yarım saat konuşmayız. Bu durumda sorun yok mu?

 6. 6
  karadamlalar
  Kesintili Üye
  benim de kendi çevremde ateist, deist arkadaşlarım var bu tip dini konular dışında ortak paylaştığımız şeyler vardır onlar benim dinim üstünden bana saldırmaya çalışmazlar ben de onların inançlarına açıkça hakaret etmem. dengeyi tutturabildiğiniz sürece sorun olmaz diye düşünüyorum Allahu alem, yanlış düşünüyorsam uyarın.

 7. 7
  ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Sizin tarif ettiğiniz tipleme ATEİST'e değil, MÜNAFIĞA uyuyor. Bu durumda KİŞİ SEVDİĞİYLE BİRLİKTE HAŞROLACAĞINA göre. Ya sevdiğinize dininizi öğretecek bilgiye sahip olarak mukabil olur ve onu uçurumun kenarından çevirirsiniz.

  Yada. Takdir sizin nasıl istiyorsanız öyle yapın. Neticede RAB'bim size CÜZ'i İRADE'nizi vermiş. Kendinizi bize karşı değil. RAB'binize karşı ispatlayacaksınız.

 8. 8
  Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Iki tarafta saygılı benim bu tip arkadaşlarımda (birkaç kendini bilmez var ama onlarla arkadaş değilim zaten) ama ben yine de dinen emin olmak istedim.

  ----------------------------------------

  ELHAMDULİLLAH nasıl münafık olabilir ki? Ben inandım demiyor, ateist olduğunu itiraf ediyor.

 9. 9
  ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Çok sevdiğin birini, ATEŞ'in içerisinde görsen ne yaparsın.

  Peki ALLAH'U TAALA O müşrikler sizi ATEŞ'e çağırır dese ne yaparsın.

  Peki ALLAH'U TAALA O'nlar için orada ne bir şefaatçi, nede bir yardımcı vardır dese ne yaparsın.

 10. 10
  karadamlalar
  Kesintili Üye
  münafık için verilen hüküm ayrıdır, kafir için verilen hüküm ayrıdır. siz münafik olabileceğini düşündüğünüz birinden direkt olarak küfrüne dair bir şeye şahit olmadıkça veya küfrüne şahitler çıkmadıkça ona müslüman gibi hükmedersiniz.

 11. 11
  ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Benim bir tane ateist arkadaşım var Yüzüme karşı bir şey söylemiyor ama twitter'da vs dinimize iftiralarını hakaretlerini görmüyor değilim Ama yüzüme karşı gayet saygılı Bir de aynı sınıfta olduğumuz için gün içinde bir ister istemez görüşüyoruz Mesela bir şey söylüyor cevap vermesen olmaz, espri yapıyor gülmesen olmaz Bir de ben onu arkadaş olarak çok seviyorum içimden konuşmak da geliyor yani Ben namaza filan bu yaz başladım, önceleri böyle şeylere pek dikkat etmezdim O zamanlarda tanıştık o zaman arkadaş olduk zaten Ama artık dinim ne diyor benim için çok önemli Biraz araştırsam da kesin bir sonuca varamadımŞimdi benim bu çocukla arkadaş olmam onu sevmem dinen nasıldır, hükmü nedir?
  Yazıyı lutfen biraz daha dikkatlice tahlil ediniz İnşaAllah Karadamlalar kardeşim. Küffar ve KAFİR tebliğe her zaman açıktır. Ancak MÜŞRİK ve MÜNAFIK için durum ayrıdır. İnşaAllah sizi ısıtan o ateşten, sizi yakan ateşe kadar yaklaşmazsınız.

 12. 12
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  müşrik kafir ayrımı hakkında tam bilgili değilim okumam gereken şeyler var sanırım bakacağım inşallah, fakat kırlangıç kardeşim bir yerde küfür sözler ediliyorsa senin orada tepkisizce durman küfrüne sebep olur Allah muhafaza.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

ateistlerle arkadaş olmak günah mı

ateistle arkadaş olmak günah mı

ateist biriyle arkadaş olmak

ateistlerle arkadaşlık

ateist biriyle arkadaş olmak günah mıdır

ateist ile arkadaş olunur muateistlerle dost olunur mu