+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gün geçdikçe kötüleşiyorum .. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yandı_yurek
  Emekli
  Reklam

  Gün geçdikçe kötüleşiyorum ..

  Reklam

  Gün geçdikçe kötüleşiyorum .. Mumsema Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşlar ..


  Ya bizim arkadaşın sigaradan içiyorum sigarma olmadıgında oda sarıyor babandan izin alıyomusun dedim oda evet dedi ona sararken kendime sarıyorum dedi .. babasıda soruyomus nerden buldun ha benim sigaradan sardın diyomus . ama benim aklıma şüpheler düşüyo arada izin almadan sarıyosa ? ama 1 kere ögrenmiş ordan sardıgını hani haram içmek istemiyorum

  Sigara haram bunu biliyorum ama sorum başka ..

  Selam ve Dua ile

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: Gün geçdikçe kötüleşiyorum ..


  Reklam


  Bak kardeşim ben bir kitap okumuştum çok faydalı sen de oku anlamaya çalış. Suphelerden nefsinden ve seytandan nasıl kurtulacağını, imanını nasıl yücelteceğini, nasıl Rabbini bilecegini anlatıyor. Oku hepsini, anlamadigin bir yer olursa konu açıp sor ben buradayım. Çok faydasını göreceksin emin ol. Ama hepsini mutlaka oku.

  Bu da linki. Başlığın yanındaki aşağı doğru oklardan birine basacaksın indirmek için.

  http://www.gezginler.net/indir/insan...k-e-kitap.html

 3. bicaree
  Üye
  Sigara zaten dinen uygun olmayan belki haram ( teferruatlı bilgim yok) onu biliyor herkes onun için girmeyecem o konuya fakat sen o kişiye güvenerek bunu alıyorsun, şöyle düşün bir kişi bir yerden elma çaldı sende onda elmayı gördün ve istedin o da seninle paylaştı ve satın aldığını söyledi senin yükümlülüğün burada sıfırdır zira sen o kişiye güvendin nerden aldığını bilemezsin haa araştırırsın bulursan almazsın o ayrı ancak bilme imkanın yoksa o kişiye güvenerek aldığından sorun olmaz kardeşim bence tabii..

 4. yandı_yurek
  Emekli
  Allah razı olsun kardeşim eyvallah


  Kırlangıç kardeşim ' İman gözle görülmez, elle tutulmaz. İnsanların imanlarının derecesi, kendi nefislerinin arzu ve heveslerinden vazgeçip Rablerinin isteklerine tabi olmaları oranındadır. İnsan bu ilahi isteklere uya uya, bir zaman gelir, her şeyi Allahü Tealâ'nın nuru ile görmeye başlar. İşte mânâ alemine ait bilgiler de, bundan sonra o kişinin kalbine akmaya başlar

  böyle birşey yazıyor o dedigin linkin içinde yani ibadetlere başlamayan Allah diyince 5 harf den başka birşey hissetmez nasıl diyim Allah aşkıyla dolamaz bende yeni yeni başladım ibadetlerime bendede normalmı böyle düşünmek Allah varmı öbür dün ya varmı vs vs sorular ?

 5. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Kardeşim orada demiş ki "uya uya bir zaman gelir" yani Allah'ın emirlerine uya uya ilerleyeceksin. Sen daha yeni başlamışsın ibadete daha zamanın var demektir. İhlasla ibadetlerine devam etmelisin yani.

 6. bicaree
  Üye
  kardeşim din konusunda sorgularsan kesinlikle ateistliğe kadar gidersin mesela sonsuzluğu düşünmeye başlayamazsın kafan almaz kabul etmekten kaçarsın ve allah muhafaza dinden çıkarsın. Şu beyit bu sorularına çok iyi cevap bence İdrak-i meani bu akla gerekmez, Zira bu terazi bu kadar yükü çekmez." yani Allah var mıdır sorusunu sorarsın eyvallah düşünmek en doğal hakkın ama gidip bilgisiz birine sorarsın sana öyle bi anlatır ki inanmazsın ancak bilgili birine sorarsın açıklar mesela dünyada iki tür teori var tanrı var mı yok mu diye tartışmalarda bunlardan birisi evet var diyen dini inançlara sahip kişiler diğeri dinleri yok sayan EVRİMCİ kesim evrim teorisini araştırınca göreceksin ki saçma zira bir ayının yüze yüze balinaya dönüştüğüne felan inanılıyor inanılmaz saçma ötesi bir teori ancak kainattaki düzene ve tasarıya bakarsan bir denge kuran yaratıcının olduğunu rahatlıkla idrak edebilirsin bundan sonrası için öbür dünya vs. inancına bağlı Allah'a inandığını beyan edersen onun vaadettiği cennet cehennem ahiret hepsine inanmalısın. Biraz uzun oldu ama açıklayıcı olabildiysem ne mutlu bana. (Tamamen şahsi fikirlerim En doğrusunu ALLAH(c.c) bilir.)

 7. yandı_yurek
  Emekli
  Allah razı olsun kardeşlerim yani bicaree benim öyle arkadaşlarım yok Ateist arkadaşlarımda yok .. ve onların dedikleri beni etkilemez sadece kafamda düşünlere olur mesela namaz kılmama engel olamaz ... Bazen düşünüyorum Ölen insan neden bidaha dogmuyor aynı yüz ile aynı düşünce aynı beyin ile .. Ölünce bitmiyo yani Ve evet sorguladıgımda kafam almıyor birden baş agrısı cöküyor düşünemiyorum ...

  ibadetlerime devam ettikce imanım artarmı ben yeni yeni başladım .. Ondan mı böyleyim ?

 8. bicaree
  Üye
  Kardeşim bunların hepsinnin mantıklı cevabını verebilecek tecrübede hocalar vardır benim vereceğim cevap ise sonsuz bir aleme gitmek varken neden tekrar tekrar doğup ölelim bu soruların çoğu şeytanın vesvesesidir kardeşim sakın ibadetlerini bırakma devam et bir süre sonra şeytan vazgeçer senin ALLAH'a sadık olduğunu anlayınca. Sana tavsiyem sağlam bi cemaate gir ve sakın ayrılma oralarda çok daha net cevaplar bulabilirsin kardeşim

 9. yandı_yurek
  Emekli
  Affına sığınarak bir kaç sorum daha vardır Allah(c.c) İzniyle ...


  Sorabilirmiyim ????

 10. bicaree
  Üye
  Tabii ki kardeşim bildiğim kadarıyla cevaplayayım

 11. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Kitapla ilgili sorularını bana da sorabilirsin

 12. yandı_yurek
  Emekli

  Reklam


  Öncelikle Büyüksün benden abim .. Ya Birden Affedersin Tuvaletteyim aklıma kötü şeyler geliyor sonra birden Allahı düşünüyorum ne oluyorsa birden küfür ediyorum ama sanki bilerek dedim hani başı kendi geldi sonunu ben getirdim gibi bu vesvesemidir ? bilerek demiş gibi düşünmek ??

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu